Те са завършили в Германия, а се връщат в България. Защо и съжаляват ли?

Чувствах се третиран като "втора класа" човек!
23 яну 2020 20:06, Елка Василева
299
Те са завършили в Германия, а се връщат в България. Защо и съжаляват ли?
Снимка: архив, БГНЕС

Те са завършили в Германия, но са решили да живеят в България. Защо са се върнали? Съжаляват ли за избора си? И има ли нещо германско, което биха искали да "пренесат" в България? Дойче веле публикува разказа на трима млади българи.

Защо някои млади българи, получили образование в добри европейски университети, се завръщат в България? Какво ги привлича - и какво ги дразни след завръщането им? Кирил Крумов, Диляна Симеонова и Димитър Дренски, възпитаници на германски ВУЗ-ове, са намерили своето място в България. И не съжаляват за избора си да се завърнат.

"Чувствах се третиран като "втора класа" човек"

29-годишният Кирил, бакалавър, не съжалява, че се е върнал. Поне засега. Казва, че в Германия е третиран като "втора класа" човек. "Имам случай, в който се обаждам на обява за апартамент под наем само час, след като е пусната - и ми отказват, само заради акцента. А няма как някой да го е огледал и взел за един час", разказва той.

Днес Кирил се чувства добре в България. Една от причините за това е, че не е успял да се отдалечи прекалено много. "Не бях прекарал много дълго време в Германия и се връщах достатъчно често, за да не преживея много голям културен шок", отбелязва той. Смята, че когато в България кажеш, че си завършил в Германия, "хората те приемат по-насериозно".

Още по темата

Възпитаникът на Манхаймския университет не съжалява за избора си: "Нямам намерение да се връщам в чужбина. А и винаги съм искал да отгледам българчета, а не чужденци". Много от неговите приятели също са се върнали и планират да останат.

Въпреки че в България условията на живот са "далеч от идеални", смята, че стандартът му на живот не е по-лош от стандарта, който е имал в Германия. А и след първите една-две години от завръщането си вече се е отказал да прави сравнения. Смята, че най-големите проблеми на България са "мизерията и селският манталитет на повечето хора".

И все пак: има ли нещо германско, което Кирил би искал да "внесе" в България? Категоричен е: образованието. "В България по мое време се преписваше дори и в елитни гимназии. Затова, когато заминах за Германия, освен че трябваше да уча, трябваше да се науча да уча. А уж трябваше да го мога от училище."

"Понякога се чудя защо се прибрах"

В навечерието на своите 30, Диляна Симеонова изгражда живота си в София. Взела си е куче, ремонтирала е собствен апартамент, има "страхотна приятелска среда и страхотна работа". "За момента не виждам защо да се местя където и да било другаде", казва тя. Диляна Симеонова е завършва културология и стопанско управление в Манхайм, бакалавър. След това получава пълна стипендия, за да участва в магистърската програма Европейски бизнес и финанси, финансирана по европейска линия - една година обучение в УНСС в София и една година в бизнес училището към университет Нотингам Трент във Великобритания. Но, както сама казва, понякога животът ни изненадва.

"След като взех бакалавърска степен, се завърнах уж за малко в София, за да прекарам повече време с родителите си и да уча за TOEFL и GMAT на спокойствие". Това "за малко" продължава вече две години - една година стажува в "Луфтханза Техник" и една година учи в УНСС. Време, в което е научила много - и не съжалява за решението си да остане. Чувства се добре, макар и да има моменти, в които се чуди защо се е прибрала. "Това са просто моменти", казва тя. Благодарна е на родителите си, които всяка ваканция я изпращали в Хайделберг или в Манхайм, при сестра ѝ, за да свиква със странстването и да разширява кръгозора си.

И Диляна - като Кирил, отдавна е спряла да прави сравнения между България и Германия. "Както не сравнявам себе си с другите хора, така и не сравнявам дома си с чужди домове. За мен България е избраният мой дом и съм фокусирана върху това да го направя по-добър за себе си и за околните. Сравнявам сегашното състояние на България с това, което може да се случи, ако развиваме себе си, бизнеса, с който сме се захванали, ако продължаваме да се интересуваме за състоянието на околната среда."

Какво от Германия би искала да "внесе" в България? "Бих искала да мога да разграничавам работния от личния живот по-ярко - така, както германците умеят най-добре. Освен това за мен е изключително важно човек да е работлив и да не се скатава. Работиш ли - работи. Почиваш ли - почивай", казва Диляна.

"Изборът ми е окончателен"

Димитър Дренски се дипломира като бакалавър от университета "Хайнрих Хайне" в Дюселдорф. Придобива степен магистър в Задочния университет в Хаген. "Идеята на образованието ми в чужбина беше да натрупам опит в една от най-добрите икономики в света и да прилагам наученото в България. А за самото завръщане просто се отвори добра възможност", разказва той.

Димитър не съжалява за избора си, тъй като винаги е искал да се завърне в България. "Смятам го за окончателен." Лаконичен е относно сравненията между България и Германия. "И двете страни и среди си имат плюсове и минуси. Сравнявам инфраструктурата, мисленето и поведението на хората, отношението между тях, комуникацията, работната етика и т.н."

Има няколко качества, които цени в германците и би искал да види и на българска почва: дисциплината, изпипването на детайлите и отговорното отношение към това, което вършиш на работното място. "Позитивното е, че в България има все повече хора, които подхождат изключително професионално към задълженията си и така дават добър пример на останалите", отбелязва Димитър Дренски.

Тези трима млади българи избраха да се завърнат. България се нуждае от още много като тях, заключава Дойче веле.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


299
Още по темата: Германияобразование
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
163
3
 
21
 
! Отговори
ПРОСВЕТЕН преди 4 години
Единственото нещо което разбрах от тази статия е,че всички българи,които са завършили университет във Германия се завръщат в България!!!!Друга гледна точка няма.То бива поръчкови материали,ама понякога прекалявате със "манипулацията"!!!!
162
12
 
7
 
! Отговори
Хер Винкел преди 4 години
Нищо няма в Германия освен малко повече пари, но те са американски пари. От друга страна в България още е тоталитаризъм и руските интереси не позволяват на България да се развие в истинска пазарна икономика. Но Русия отслабва поради некадърност и това означава че светлото бъдеще е пред нас. Долу болшевизма и социализма!
161
7
 
12
 
! Отговори
Жалко за България преди 4 години
Не мога да не отбележа, че хубавите коментари са маркирани с повече НЕ, отколкото ДА. Това е типична черта на простолюдието. "Не искам аз да съм добре, искам вуте да е зле." Мързеливците не гледат как да си подобрят стандарта, а постояно гледат в паницата на другите! Ако обичате, всички заминавайте в чужбина и НЕ СЕ ВРЪЩАЙТЕ!
160
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Работил съм с достатъчно германци в САП и съм видял достатъчно - и те си имат гнили ябълки, които са *** и се скатават. Хората са всякакви навсякъде.
159
9
 
8
 
! Отговори
Много добри новини преди 4 години
Дано се връщат все повече високо образовани българи от чужбина, а тукашните мързеливци и айлякчии да заминават, като нямат акъл, поне да се научат на работа!
158
1
 
3
 
! Отговори
ихлибедих преди 4 години
До хохо а тука ще я пуснеш ли или ще си я прибираш заплодена
157
4
 
15
 
! Отговори
ima da 4akat haha преди 4 години
Двама се връчат 200 хиляди емигрират и бягат от БГ тоя филм сме го гледали :))))))))))
156
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Живота в бг е супер ако си намериш добра работа което в момента не трудно предвид че безработицата е 3% в софия... Браво на младежите - аман от тази мания че да успееш трябва да емигрираш - по скоро ще си провалиш живота в някави държави пълни със шлаката на света....
155
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
непрокопсаници и мързеливци такива в гфр не ги искат
154
8
 
12
 
! Отговори
хаха преди 4 години
До хохоАбсолютно! Аз работих 6 години в ИТ сферата в Австрия и се образовах през това време, сега съм от 4 години в България и стандарта ми на живот е в пъри по-висок.
153
6
 
18
 
! Отговори
хохо преди 4 години
До РВМалко не прекаляваш ли ? :)) Според мен твоите данни са малко остарели...Да в България има много недостатъци, но пропускаш да споменеш недостатъците в Германия ;)Да не споменавам, че вечер след 7 часа по улиците на големите градове като Франкфурт например бродят само бродници и тарамбуки на групи :)))) и се питам дали ще пуснеш жена си след 7-8 да се разхожда по улиците сама ... :)))
152
11
 
14
 
! Отговори
хохо преди 4 години
Какво да кажа по темата...Работих 4 години в Германия в ИТ фирма, след това се върнах в БГ и спокойно мога да кажа че стандарта ми на живот тук в БГ е доста по висок от този когато бях в ДЕ....айде успех на всички ... Само да добавя , на германците не им трябват квалифицирани кадри, необходими са им черноработници....
151
5
 
20
 
! Отговори
РВ преди 4 години
Пак повтарям, не избягахме заради пари!!Избягахме от липсата на елементарна човещина между хората, липсата на безопасна инфраструктура, липсата на равенство пред закона, престъпната небрежност на институциите, огромната корупция на всички нива, чалгализацията, мутрите, батките...иоще и още....но пари и в България се правят, стига да си кадърен и не те мързи.
150
5
 
12
 
! Отговори
... преди 4 години
Долу в дясно не виждат надписа "Платен репортаж".
149
2
 
3
 
! Отговори
хохо преди 4 години
До симоСпоред мен се бъркаш, но карай няма значение...ти така си го чувстваш...:)))
148
25
 
11
 
! Отговори
Успех на всички преди 4 години
Аз съм един от завърналите се висшисти. Учих и живях 10 години в Германия и се върнах в България през 2016г. Във випуска имаше 5 човека от България, всичките се върнаха и всичките преуспяват в момента. От 4 години прилагам всичко което научих там от обществото, като уважение, почтеност, стрикност, точност и др., и висчко което научих в университета. За 4 години се ожених, имам 2 деца, заемам висок пост, имам в пъти по-висока заплата от немската и съм започнал частен бизнес. Избощо не съжелявам!
147
8
 
8
 
! Отговори
симо преди 4 години
те с више и без това се връщат , защото там не им дават работа , могат метачи или най много пазачи в някое училище или берачи на плодове защо са учили тогава
146
2
 
21
 
! Отговори
Лалалала преди 4 години
Не искам да злобея, обаче учейки икономика/или нещо друго, което практическата му реализация клони към нула/, какво точно очаквате да се случи след като излезете от университета? Да ви предложат топ мениджърски позиции без 1 ден опит? Или как по-точно?Аз също съм учил, но в БГ, и съм тръгнал от стажант и бавно, трудно и къде с правилните контакти, къде с късмет съм изкачил някаква стълбица в йерархията за да мога днес да живея що-годе спокойно и да имам нормални, според моите виждания, доходи.
145
4
 
25
 
! Отговори
Фифи преди 4 години
95% от нас Не искат да се върнат !!!!! Нищо че завършват тук
144
3
 
33
 
! Отговори
От Германия преди 4 години
3-*** са се върнали,300 000 още не са...

Спонсорирани публикации