Те са завършили в Германия, а се връщат в България. Защо и съжаляват ли?

Чувствах се третиран като "втора класа" човек!
23 яну 2020 20:06, Елка Василева
299
Те са завършили в Германия, а се връщат в България. Защо и съжаляват ли?
Снимка: архив, БГНЕС

Те са завършили в Германия, но са решили да живеят в България. Защо са се върнали? Съжаляват ли за избора си? И има ли нещо германско, което биха искали да "пренесат" в България? Дойче веле публикува разказа на трима млади българи.

Защо някои млади българи, получили образование в добри европейски университети, се завръщат в България? Какво ги привлича - и какво ги дразни след завръщането им? Кирил Крумов, Диляна Симеонова и Димитър Дренски, възпитаници на германски ВУЗ-ове, са намерили своето място в България. И не съжаляват за избора си да се завърнат.

"Чувствах се третиран като "втора класа" човек"

29-годишният Кирил, бакалавър, не съжалява, че се е върнал. Поне засега. Казва, че в Германия е третиран като "втора класа" човек. "Имам случай, в който се обаждам на обява за апартамент под наем само час, след като е пусната - и ми отказват, само заради акцента. А няма как някой да го е огледал и взел за един час", разказва той.

Днес Кирил се чувства добре в България. Една от причините за това е, че не е успял да се отдалечи прекалено много. "Не бях прекарал много дълго време в Германия и се връщах достатъчно често, за да не преживея много голям културен шок", отбелязва той. Смята, че когато в България кажеш, че си завършил в Германия, "хората те приемат по-насериозно".

Още по темата

Възпитаникът на Манхаймския университет не съжалява за избора си: "Нямам намерение да се връщам в чужбина. А и винаги съм искал да отгледам българчета, а не чужденци". Много от неговите приятели също са се върнали и планират да останат.

Въпреки че в България условията на живот са "далеч от идеални", смята, че стандартът му на живот не е по-лош от стандарта, който е имал в Германия. А и след първите една-две години от завръщането си вече се е отказал да прави сравнения. Смята, че най-големите проблеми на България са "мизерията и селският манталитет на повечето хора".

И все пак: има ли нещо германско, което Кирил би искал да "внесе" в България? Категоричен е: образованието. "В България по мое време се преписваше дори и в елитни гимназии. Затова, когато заминах за Германия, освен че трябваше да уча, трябваше да се науча да уча. А уж трябваше да го мога от училище."

"Понякога се чудя защо се прибрах"

В навечерието на своите 30, Диляна Симеонова изгражда живота си в София. Взела си е куче, ремонтирала е собствен апартамент, има "страхотна приятелска среда и страхотна работа". "За момента не виждам защо да се местя където и да било другаде", казва тя. Диляна Симеонова е завършва културология и стопанско управление в Манхайм, бакалавър. След това получава пълна стипендия, за да участва в магистърската програма Европейски бизнес и финанси, финансирана по европейска линия - една година обучение в УНСС в София и една година в бизнес училището към университет Нотингам Трент във Великобритания. Но, както сама казва, понякога животът ни изненадва.

"След като взех бакалавърска степен, се завърнах уж за малко в София, за да прекарам повече време с родителите си и да уча за TOEFL и GMAT на спокойствие". Това "за малко" продължава вече две години - една година стажува в "Луфтханза Техник" и една година учи в УНСС. Време, в което е научила много - и не съжалява за решението си да остане. Чувства се добре, макар и да има моменти, в които се чуди защо се е прибрала. "Това са просто моменти", казва тя. Благодарна е на родителите си, които всяка ваканция я изпращали в Хайделберг или в Манхайм, при сестра ѝ, за да свиква със странстването и да разширява кръгозора си.

И Диляна - като Кирил, отдавна е спряла да прави сравнения между България и Германия. "Както не сравнявам себе си с другите хора, така и не сравнявам дома си с чужди домове. За мен България е избраният мой дом и съм фокусирана върху това да го направя по-добър за себе си и за околните. Сравнявам сегашното състояние на България с това, което може да се случи, ако развиваме себе си, бизнеса, с който сме се захванали, ако продължаваме да се интересуваме за състоянието на околната среда."

Какво от Германия би искала да "внесе" в България? "Бих искала да мога да разграничавам работния от личния живот по-ярко - така, както германците умеят най-добре. Освен това за мен е изключително важно човек да е работлив и да не се скатава. Работиш ли - работи. Почиваш ли - почивай", казва Диляна.

"Изборът ми е окончателен"

Димитър Дренски се дипломира като бакалавър от университета "Хайнрих Хайне" в Дюселдорф. Придобива степен магистър в Задочния университет в Хаген. "Идеята на образованието ми в чужбина беше да натрупам опит в една от най-добрите икономики в света и да прилагам наученото в България. А за самото завръщане просто се отвори добра възможност", разказва той.

Димитър не съжалява за избора си, тъй като винаги е искал да се завърне в България. "Смятам го за окончателен." Лаконичен е относно сравненията между България и Германия. "И двете страни и среди си имат плюсове и минуси. Сравнявам инфраструктурата, мисленето и поведението на хората, отношението между тях, комуникацията, работната етика и т.н."

Има няколко качества, които цени в германците и би искал да види и на българска почва: дисциплината, изпипването на детайлите и отговорното отношение към това, което вършиш на работното място. "Позитивното е, че в България има все повече хора, които подхождат изключително професионално към задълженията си и така дават добър пример на останалите", отбелязва Димитър Дренски.

Тези трима млади българи избраха да се завърнат. България се нуждае от още много като тях, заключава Дойче веле.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


299
Още по темата: германияобразование
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
143
5
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Когато хората са бедни все за пари говорят.Парите не са всичко.(ако ги имаш)И най-богатите българи в България дишат същия въздух като най-бедните и карат по същите пътища.
142
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Този филм със завръщането сме го гледали вече - програмата "Странджа - Сакар" и за да не пиша напразно, ето Ви: "В крайна сметка грандиозната по замисъл програма Странджа-Сакар се оказва зле обмислена и още по-зле изпълнена, което води до трудното й осъществяване и я обрича на неуспех още от самото и зараждане." Така, че нищо ново в многострадалната ни държавица и тъпите идеи на управляващите!
141
5
 
33
 
! Отговори
Van Duke преди 4 години
Статията е за трима върнали се млади българи, но останалите 95 процента млади хора които са заминали хич и не искат и да чуват за Герберистан, държавата на батака, мизерията, мафията и абсурда. И кой нормален човек ще се върне от 5000-6000лв заплата във България да работи за 1000-1400лв.?????Това е поредната жалка платена статия от Герб
140
2
 
16
 
! Отговори
Драконa преди 4 години
Тъй като някой пишат, че нямало навън богати българи - има поне двама, доказани милиардери:- Игнат Канев - от Русе, притежава голяма строителна компания в Канада. Заминал без никакви пари и работил, като строител първоначално.- Владимир Тенев съосновател на приложението Робин Худ в САЩ. В Уикипедия посочват оценка на компанията 5.6 милиарда $. Толкова за връзките и успеха.
139
3
 
13
 
! Отговори
до 165 преди 4 години
Абе байно, ти разлика между шпионин и предател правиш ли?Не са нито едното, нито другото, просто всеки си търси късмета някъде по широкия свят.
138
3
 
24
 
! Отговори
Мехмед преди 4 години
ние с жената и децата сме във франкфурт, метем улици за 2000 евро и ни стигат и даже остават да пращаме на роднините в софия супер е тук направо приказка
137
6
 
13
 
! Отговори
Малката перука преди 4 години
ай бате разкажи сега как правеше дюнери на гарата в Дюселдорф и защо се върна ...
136
1
 
23
 
! Отговори
Божинката преди 4 години
чужбина не е за всеки, не е лесно да се адаптираш, а този дето го третирали като "втора класа човек" сигурно очаква специално отношение в София ... ахахах
135
29
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нормално е да се ВЪРНАТ в България.. Получават някаква Професия в чужбина и се връщат в България за да помагат да растем, като Територия и Население. Тия които остават в чужбина стават Предатели, или могат да да Шпиони на България.. НО ние за да растем, трябва да пращаме хора към Азия и Африка. А там, арабите и ***, веднага убиват българи. Тъй че няма смисъл да стоят в чужбина.
134
4
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Куче в апартамент е гнила работа.Комшиите имат едно голямо рунтаво такова. Само като си отворят вратата на етажа, за да го изкарат навън, смрадта бие право в носа.И не ми разправяйте, че разни химии/дезодоранти помагат.Животното си е животно.
133
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аз в Брагислава за по-малко от година направих повече приятелства от колкото в София за 10.....Върна ме семейството, а не Слави, Гала, ББ, чалгата, къщи, апартаменти, улици, буркани с лютеници и други подобни маловажни неща.
132
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
нямам куче , не съм правил ремонт на панелката от поне 10 години , "страхотната ми приятелска среда" е пред кварталната кръчма и около нея , аз ли греша в картинката или тези "нови германци" са по-добри от мене .
131
1
 
3
 
! Отговори
До 159 преди 4 години
Водя те с 3 години!А така възприех поста.Съжелявам!Извинявай!
130
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Семейството най-много ми липсва там, не самата земя, улици, дървета, къщи и подобни неща не ми липсваха. Като ми дойдоха нашите на гости там всяка носталгия изчезна. Затова арабите си взимат целите семейства, дори баби и дядовци.
129
1
 
8
 
! Отговори
до 156 преди 4 години
Опитах се да те похваля, но не успях. Благодаря, че ме отъждестви със всички българи - голяма чест за мен.Избягвам да давам оценка на другите, особено от сорта на "***" и "ограничен".Оплел си се като пиле в калчища.Това го казвам от опита си за 20г зад граница...за да няма недоразумения.
128
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защото са ново поколение, което не знае нищо за комунизмът и демокрацията в България! За съжаление ще разберат и то бързо.
127
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Собствен апартамент, ама не къща и мъчи кучето в апартамент. Докога ще се мъчим в тези кутийки, строете редови къщи бе инвеститори! И аз се върнах и с чуждата диплома ми предлагат работа само в аутсорсингът, който е експлоататорски робски труд, но другаде не плащат хич.
126
4
 
17
 
! Отговори
До 155 преди 4 години
За да няма недоразумения... аз не съм избягал от България, а от българите като теб, които съдят другите и ги напътват в живота. Които натрапват на другите тъпите си и ограничени съждения и са "на всяка манджа мюрдия". Които са останали заедно с Бойко и Корнела да възродят България и настояват за честно и достойно заплащане, по-високо МРЗ и без визи със САЩ.
125
1
 
0
 
! Отговори
до 153 преди 4 години
Много добре, значи си вдигнал нивото. Все така и успех!П.С. Не се кОси за езика, и на марсиански ще те разберем.
124
1
 
17
 
! Отговори
Българин преди 4 години
Говорещите с акцент в Германия компенсират с много труд,добър професионализъм и флексибилитет при по-ниско заплащане

Спонсорирани публикации