Мит или истина: Кравите отделят повече парникови газове, отколкото транспорта

Какво казва науката?
14 сеп 2020 12:49, Александър Попов
95
 Мит или истина: Кравите отделят повече парникови газове, отколкото транспорта
Снимка: БГНЕС
Кравите отделят повече парникови газове, отколкото транспорта. Със сигурност тази теза сте я срещали многократно през последните години. Но дали е истина или е мит? Отговорът на този въпрос дават в climateka.bg.
 
Какво казва науката?
 
Животновъдството представлява около 18% от антропогенните емисии на парникови газове, но това не са само емисии от храносмилателната система на говедата. Най-големият дял на емисиите, свързани с отглеждането на добитък, идва от обезлесяването. Отделянето на газове от кравите (с други думи, освобождаването на метанови емисии от ферментацията на органичната материя в храносмилателната система на преживните животни) са няколко процента от общите ни емисии на парникови газове.
 
Мит: Газовете, образувани в резултат на храносмилателни процеси при говеда и овце, в момента представляват почти 15% от глобалните емисии на парникови газове 
 
Това, което можете да прочетете в онлайн дискусии или да чуете по радиото за отглеждането на крави, е свързано с игра на развален телефон“. Преди няколко години FAO (Организацията на ООН за продоволствие и земеделие) публикува доклада „Дългата сянка на добитъка“, който подробно обобщава въздействието на земеделието върху околната среда. Както показва заглавието на доклада, различни косвени ефекти (например свързани с производството на фураж за добитък и др.) са взети под внимание. Един от лозунгите, обобщаващ доклада, беше сравнение на емисиите на парникови газове, свързани със селското стопанство, с емисиите, свързани с транспорта (всъщност малко по-ниски). 
 
За съжаление, това твърдение е често изкривено - транспортът понякога се бърка с промишлеността, парниковите газове като цяло с метана, а накрая понякога научаваме, че това не е нищо повече от „кравешки газове“. 
 
CO2 емисии
 
Противно на това, което понякога можете да прочетете в онлайн дискусии, дишането на добитък не е нетен източник на емисии на въглероден диоксид. От друга страна, въглеродният баланс на стопанствата включва емисии, свързани с промените в използването на земята, по-специално заместване на горите с пасища и обработваеми площи за производство на фуражи (т.е. обезлесяване). Това означава ликвидиране на огромни въглеродни резервоари, като гори, и заменянето им с много по-малко просторни земеделски площи. ФАО изчислява, че в резултат на обезлесяването се изпускат до 2,4 милиарда тона CO2 годишно. Това е най-големият дял в баланса не само на емисиите на CO2 от животновъдството, но също така и на общите емисии на парникови газове от развъждане на животни.
 
В своите изчисления ФАО взема предвид и емисиите на въглероден диоксид, свързани с поражението, което масовата паша на добитък причинява в екосистемите. Опустяването на тревните площи, ускорено от животните, означава, че те престават да действат като склад, в който растенията съхраняват запаси от въглерод (това съответства на емисиите от 100 милиона тона CO2 годишно). Освен това се вземат предвид емисиите от 28 милиона тона CO2 годишно, в резултат на деградацията на почвата от посевите.
 
Производството на фуражи, изискващо използването на торове, е друга позиция в списъка на емисиите на CO2. ФАО изчислява, че свързаните емисии на CO2 са от порядъка на 40 милиона тона CO2 (производството на торове е изключително енергоемък процес).
 
Не бива също да се забравя, че в съвременна ферма освен изкуствени торове се използват препарати за растителна защита, селскостопанска техника, напоителни инсталации, отопляеми халета и пр. Производството и използването на всичко това води до отделяне на още 90 милиона тона CO2 годишно. Десетки милиони тона също се отделят в резултат на преработка, опаковане, съхранение и дистрибуция на месо и млечни продукти.
 
Общо се изчислява, че животновъдството е отговорно за около 9% от глобалните емисии на въглероден диоксид.
 
Емисии на метан
 
Животновъдството е отговорно за значителна – до 35-40% – част от общите антропогенни емисии на метан.
 
Приблизително 89 милиона тона метан (еквивалентни на приблизително 2,2 млрд. тона CO2) се излъчва всяка година в резултат на случващата се в стомаха на преживни животни ферментация (V IPCC, 2013), или като някои предпочитат „крава и газове“ . Това е голямо количество, но все пак малко от емисиите на метан, свързани с използването на изкопаеми горива. Всъщност, само „кравешки газове“ са само няколко процента от нашите емисии на парникови газове и около една четвърт от нашите емисии, свързани със земеделието.
 
Важен принос за емисиите на метан – с 18 милиона тона годишно – е разпространението на течен тор, т.е. течна смес от животински тор, съхранявана в специални резервоари и използвана за торене на полета. Особено високи са емисиите от тор, обилно напоявани оризови полета.
 
Емисии на азотен оксид
 
Когато пишем за парникови газове, рядко обръщаме внимание на емисиите на азотен оксид, който в атмосферата е многократно по-малък от въглеродния диоксид и метана. Междувременно концентрацията на това съединение във въздуха се е увеличила след индустриалната революция с около 20% и селското стопанство е отговорно за по-голямата част от това. 65% от антропогенните емисии на азотен оксид са пряко или косвено свързани с животновъдството – става въпрос преди всичко за използването на торове при производството на фуражи, както и за съхранението и използването на течен тор.
 
Крави и коли
 
Според авторите на доклада на ФАО от 2006 г. дейностите по животновъдството представляват общо около 18% от общите емисии на парникови газове, за които е отговорна нашата цивилизация. В същото време това е 50% от емисиите, свързани със земеделието, горското стопанство и промените в използването на земята или, ако предпочитате, почти 80% от емисиите в селското стопанство. Tова всъщност е процент, съпоставим или по-висок от емисиите от транспорта. Сравнението е много илюстративно, но трябва да се помни, че „дългата сянка на животновъдството“ включва всички елементи, за които писахме в предишните параграфи, а не само „кравешки газове“.
 
Отказ от месо?
 
Както лесно може да се направи изводa от написаното по-горе, пълното отказване от консумация на месо не би означавало автоматично 18% намаление на общите емисии на парникови газове. Въпреки че няма да е необходимо да произвеждаме фураж или да организираме масова паша, все пак ще ни трябват почва и торове, за да отглеждаме достатъчно растения, за да се храним човечеството. Стопанствата все още ще използват електричество и горива, а продуктите ще изискват преработка, съхранение и транспорт. Въпросът допълнително се усложнява от факта, че хората и животните ядат различни растения, а фуражните растения често се отглеждат на места, които не са подходящи за отглеждане на зърнени култури. 
 
Няма съмнение обаче, че промените в диетата на жителите на Земята са важен елемент в стремежа да се спре средното повишаване на температурата на 2°C (и да се поддържа концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата под 450 ppm). 
 
В работата на Stehfest et al. през 2009 г. бяха анализирани потенциалните ефекти от постепенното (от 2010 г. до 2030 г.) намаляване на консумацията на месо в световен мащаб (изоставяне на преживни меса, месо като цяло, месо и други животински продукти или просто въвеждане на балансирана диета според препоръките на Харвардската медицинска школа). 
 
Всяко намаляване на животновъдството трябва да доведе до значително намаляване на емисиите на парникови газове. Рестриктивните диети биха намалили очакваната концентрация на еквивалент на въглероден диоксид във въздуха с 57-76 ppm. Първоначално ефектът от изоставянето на пасищата и възстановяването на въглеродсъдържащи екосистеми на тяхно място би бил особено силен, но с течение на времето ще загуби значение (екосистемите имат ограничен капацитет). За съжаление от изчисленията става ясно, че за спиране на изменението на климата промяната на менюто, въпреки че е необходимо, не е достатъчна.
 
Обобщение
 
Нека да си припомним. Кравите са само крави и сами по себе си (и дори подкрепени от прасета, кози, овце, пилета и други селскостопански животни) не отговарят на нас и нашите машини по отношение на емисиите на парникови газове. Общо храносмилателните системи на всички преживни животни представляват около ¼ от общите емисии, свързани с тяхното размножаване. Само когато разгледаме „дългата сянка на земеделието“ – включително обезлесяването или производството на фуражи – ще получим източник на емисии, съпоставим с транспорта, представляващ 18% от общите антропогенни емисии на парникови газове.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


95
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
57
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В стаията обаче не пише че парниковия ефект от метана е дестки пъти по-голям от парниковия ефект от същото количество въглероден двуокис. А това пари отделянето на мета много по-опасно.
56
0
 
4
 
! Отговори
Транслейта преди 3 години
Що ми изтрихте коментара???Ем спрях да чета след "дишането на *** не е..." Предполагам това е директен превод от "breeding cattle"... ама в действителност означава: "отглеждане на ***"Хората са го казала - трябва малко, ама навреме!!За "акъл" говорим нали :)
55
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Спокойно хора природата е могъща и винаги ще се справи с всичко , дори и човечеството да си пусне всички атомни бомби и да унищожи много животни включително животното човек , пак ще си възстанови нейното равновесие.
54
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ЗемлянинВеган сектант ми цитира WWF, НПО което печели милиони от "големия проблем" - да се смее ли човек, да плаче ли, трагикомедия. Типично за всяка една секта - заплахи, нападки, апокалипсис и т.н., този филм сме го гледали. Преди 20 години списваха същите простотии, от типа на през 2020 80% от хората ще са мъртви и т.н.
53
2
 
3
 
! Отговори
до 54 преди 3 години
Да абсолютно правилно другия бял дроб на планетата се намира в океана и за неговото унищожение не е виновно говеждото месо а прекомерната употреба на пластмаса и съответно, че ни е най удобно да я изнесем върху другия бял дроб просто там има място за нея.Всъщност не прекомерната употреба на месо е проблема а целта това месо да е евтино.
52
1
 
4
 
! Отговори
До 55 преди 3 години
Да прав си г-н секта, климата винаги е бил константа и сега изведнъж човека го счупил. Интересно как ще обясниш ледниковия период? Какво е станало, пак ли хората сме виновни?
51
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
глупости.Факт е че затоплянето е изцяло в резултат на човешкото производство отопление и шофирне на мощни коли.Цикъл има само при женките и в мозъците на кварталните "учени"
50
1
 
11
 
! Отговори
До 51 преди 3 години
Балия дроб на нашата планета не се намира в Амазония, а в световния океан - поредната екоталибанска лъжа. 60-70 от кислорода се генерира от планктон и водорасли, а не в Амазония, да не говорим, че най-голямата гора в света е в Сибир, но нищо нека пишем простотии, така се чувстваме много високоизвисени, на гребена на вълната.
49
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До юбералесДа нека паднем до твоето секта самоубийствено ниво, СО2 се натрупва до безкрай в атмосферата, това е края, хора режете си вените - тотални простотии. СО2 си има цикъл макар, както Н2О, но това човек четящ екоталибански брътвежи няма как да знае. И запасите са си запаси, те не се знаят към днешна дата, за това и непрекъснато се проучва, можем само да предполагаме, дори на установените находища не знаем точно колко им е запаса.
48
1
 
4
 
! Отговори
Тъпотии преди 3 години
Едно време като в Северна Америка е имало милиони бизони, какво? Нали и те са тревопасни и *** като сегашните ***, които се отглеждат на тяхно място?По-скоро хората станахме повече и пърдим повече отколкото трябва.Няма да забравя един брой на сп. "Чуден свят", преди 10-ти ноември 1989 г. Там се казваше, че ако въздухът спазваше граници, високо-индустриализираните държави щяха да се задушат, барабар с населението си.Ама планета не работи така и слава Богу.
47
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Много *** статия много разсъждение без идея какъв е проблема.Е нещата са твърда прости световното производство е в Бразилия на говеждо ,заради това говеждо хората си унищожават белия дроб на планетата амазонката джунгла, А унищожаване та белия дроб естествено води до глобално затопляне.А изчисленията по горе са *** защото трябва да се направи сравнение при работещ и неработещ бял дроб и е доста по сложни от колкото журналиста си мисли, той сравнява без сравнителен критерий което е тъпо.
46
2
 
0
 
! Отговори
юбералес преди 3 години
До АнонименЗапасите се знаят, пиша за установените запаси. И не е нужно да се изгарят ''мигновенно'', те пак се натрупва СО2 в атмосферата.
45
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Оставете добичетата на мира! Оставка!!!
44
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До юбералесДори теоретично ти не знаеш колко запаси има Земята от въглища, нефт и газ, дори теоретично не е възможно да ги изгориш всички и то мигновенно, така че това което си написал е просто лъжа и манипулация. На нашата планета няма достатъчно СО2 за да доведе до бленувания от зелените сектанти климатичен апокалипсис. Само природни явления като изригвания на вулкан, може да насити атмосферата изведнъж с огромни количества СО2, иначе той също си има кръговрат и се натрупва в скали и океани.
43
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
CО2 е полезен. Без него растенията не могат да правят фотосинтеза а без тях няма да има многоклетъчни животни. Не случайно в парниците искуствно завишават нивот на CO2. Защото помага за растежа на растенията.
42
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ръгам люти чушки и боб друго нема за ядене и праскам якоооо.
41
1
 
2
 
! Отговори
юбералес преди 3 години
До АнонименПреди милиони години не е имало хомо сапиенс. Иначе си прав. Ако теретично изгорим всички запаси на въглища, нефт и газ, СО2 в атмосферата ще достигне около два промила.(пет пъти повече от сега) Това е ''застоял въздух'' в класната стая или офис. Води до белодробни заболявание и опасен за деца. И това е средно за Земята. Над някой райони може да е повече. Но природата може и без хомо сапиенс.
40
0
 
3
 
! Отговори
240айдука в костюми преди 3 години
И за наште дупетати се отнася това,защото само ядат от държавната хранилка ,пъ.дат и се.ат наляво и надясно.
39
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До юбералесА петрола, газа и въглищата какво са? Фосилните останки от живи същества живели преди милиони години, така че тук също имаме цикъл. Ако човечеството се чувства толкова застрашено от лошия СО2, защо не го извличаме в индустриални количества от атмосферата? Ние знаем как да го правим, можем да го складираме, замразяваме, дори да го ползваме за гориво.
38
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А защо не фискират и CO2 от колите, или той мирише различно?