Една четвърт от българите живеят в панелни блокове

„Самите панели са с качество да надживеят и нашите внуци“
5 ное 2021 20:31, Елка Василева
81
Една четвърт от българите живеят в панелни блокове
Снимка: архив, БГНЕС

1,6 млн. български граждани или всеки четвърти живее в панелно жилище, сочат статистиките. В градовете блоковете от този тип са над 14 800. В столицата - 3024, в Пловдив - 1274, Варна - 1094.

През 1958 г. е построена първата жилищна сграда у нас по тази технология. Това е експерименталният 4-етажен блок на ул. „Найчо Цанов“ №66 в София. Предишната година са произведени и първите панели за нея. Серийното строителство започва през 1959 г. в столичния жк „Толстой“ по разработки на Института за типизация и индустриализация на строителството (Нипро ИТИС), пише „Монитор“.

Във Велико Търново най-старият блок се намира на ул. „Самуил“. Последните панелки са от втората половина на 80-те години. Строени са от Строителни войски и са в кварталите „Бузлуджа“ и „Колю Фичето“ за офицери от военното училище в града.

Панелките във Варна в центъра, в жк „Чайка” и „Левски” са изграждани през 60-те години на миналия век, а в „Младост” и „Възраждане” - около десетилетие по-късно. Повечето от панелните блокове спешно се нуждаят от саниране, алармират специалисти. Най-новите панелни жилищни блокове в морската столица са вдигнати през 1985-1986 г. в „Кайсиева градина” и около бившия завод „Електрон”.

Първите панели в Бургас са построени в края на 60-те и началото на 70-те години едновременно в "Лазур" и "Славейков". Към момента проблемите на 50-годишните вече панелни сгради са свързани основно с пукнатини по страничните стени и ронене на по-тънките панели на терасите или течове от покривите.

В Благоевград първият изграден панелен квартал е "Струмско". Масовото строителство там започна в края на 70-те години на миналия век. В Стара Загора пък най-старият е недалеко от центъра, най-новият, през 90-те години е в квартал „Железник“.

Панелките в Русе са на половин век и повече, много от хората, които планират да се преместят да живеят в града, предпочитат тези квартали. Причината е, че тези места са тихи и спокойни, има училища и магазини, а и цените са доста по-ниски. През годините няколко соцсгради имаха сериозни конструктивни проблеми. Известна е сагата с панелния блок „Калофер“, чиито секции се раздалечават.

В Добрич панелните комплекси са три: „Дунав“, „Иглика“, „Балик“. Първият блок е изграден в комплекс „Дунав“, а последният в „Балик“. Няма аварирала или необитаема сграда.

Инж. Кирил Милев, дълги години преподавал в УАСГ, строителен експерт и специалист по панелното строителство, каза за „Монитор“, че най-много блокове са се строели от модела БДС 69Сф.

Панелите за тях са се произвеждали в столичния ДК-1 в „Илиянци“ и във филиала му на гара Искър, а също и в Русе и други градове в страната.

„Известна е с вътрешните си балкони. В Земляне се правеха панелите за тези с външните балкони, които не са много функционални. При другия вид балконите са по-стабилни. В София имаше и панелки за студентските общежития. В страната е имало и други номенклатури на панелки, но те са били с подобрения на основните 2 (с вътрешните и външните балкони). За изграждането на хотелите на курорта Албена е направена отделна номенклатура, произвеждана в ДК в гр. Толбухин (сега Добрич). Най-големите плюс на панелките, че се строяха много бързо. Добре са замислени, но бяха строени качествено. Слабото място са им фугите между панелите, които не се уплътняват по стандарта. Другият минус е, че не всички заварки между отделните елементи са били качествени или не са правени заради слаб контрол. Подобни дефекти съм виждал при участието ми навремето в приемателни комисии на блоковете. Това крие известни рискове при земетресение, но те са си устойчиви. За тях се говореше, че ще изтраят само 50 години. По-устойчиви от монолитните или пълзящия кофраж, защото почти всички стени, с изключение на фасадите са част от носещата конструкция“, поясни инж. Милев.

Проф. дан арх. Борислав Борисов от ВСУ "Л. Каравелов" смята, че самите панели, от които са направени тези сгради, са с качество да надживеят и нашите внуци. „След построяване на голяма част от панелните блокове имаше доста земетресения у нас. Тези сгради доказаха, че са най-устойчиви. Единственото изключение бе блокът в Свищов, паднал през март 1977 г. В София пък нито една панелка тогава нямаше дори пукнатини. При монолитните се появиха не само пукнатини, а и цепнатини. Освен това 1977 г. контролът при строителството на панелките бе много засилен. Единственият риск при този тип блокове е слабият контрол при строителството им, но това са изключения. Не бива да забравяме и много доброто и функционално разпределение на жилищната площ в панелните апартаменти. При едно качествено саниране панелните комплекси в големите градове могат да се превърнат в по-желано място за живеене заради по-широките междублокови пространства за разлика от новите квартали, където се забелязва презастрояване.

Комплекс „Тракия“ се оформя като град на младите

Жк „Тракия” е един от трите най-големи комплекса в България с панелно строителство от годините на социализма. В онези години това е бил кварталът на младите семейства. В наши дни това вече не е така и ако днешните млади в шестия район на Пловдив не помнят кой е бил първият построен панелен блок, то по-възрастните и до ден днешен си спомнят това. „Когато се нанесохме през 1976 г. в блока ни, всичко наоколо бе кално поле. Нямаше други построени блокове наблизо. Газехме в кал, за да отидем на работа, защото нямаше и улици“, си спомнят възрастните обитатели на района.

Изграждането на един от най-големите архитектурни и социални експерименти в България започва през 1973 г. На празното поле между Пловдив и Асеновград. Архитектите на новия град са Иван Попов, Веселин Дончев, Антоанета Топалова, Веселина Панджарова.

Авангардната за времето си архитектура легализира демографските процеси на масово придвижване към града. Живеенето в панелки става норма за новия социалистически гражданин.

Експерти: Санирането на обитавани сгради - неефективно

Санирането на обитавани сгради е неефективно, смятат строителни експерти. Инж. Кирил Милев смята, че обновяването със субсидии от последните години е направено порочно. „Най-важно е при санирането да се прегледат връзките между панелите в какво състояние са и да се ремонтират, ако е необходимо. Те не са ги пипали. Тези проверки стават с преместване на хората от жилищата, а това у нас не е правено. Тогава има възможност да се разтворят фугите и да се види всичко, включително дали заварките не са ръждясали. Основно се занимават с външните фуги и външната изолация. В бившата ГДР беше направено, както трябва - с напускане временно на жилищата от техните обитатели“, припомня инженерът.

„Във всички случаи трябва да се следи състоянието на заварките между отделните панели“, каза проф. дан арх. Борислав Борисов. „Тази проверка не е сложна за хора, които разбират. При тази операция най-добрият вариант е хората временно да не обитават жилищата си. Така строителната фирма може да провери абсолютно всичко в блока и да види цялостното състояние на конструкцията. За съжаление обаче в България не се прилага“, добавя той.

Обновени са около 3000 кооперации

Едва под 3000 са санираните многофамилни жилищни сгради у нас. Те са с полезна площ около 12 млн. кв. м, сочи публичната информация от ОПРР 2007-2013, ОПРР 2014-2020 и Националната програма за саниране с пълна субсидия от хазната. Статистика за завършените предприети обновявания на еднофамилни сгради липсва, тъй като до момента те не са се ползвали от субсидии по програмите.

93% от жилищен фонд, обхващащ около 67 хил. многофамилни и 1,3 млн. еднофамилни сгради с обща полезна площ 235,5 млн. кв. м, не отговаря на изискванията за енергийна ефективност.

Около 2000 са обновените блокове в резултат на изпълнението на мерки по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Към края на 2020 г., по данни на МРРБ 105 оставаха за довършване. Общият брой на сключените договори за финансиране на мерки за повишаване на енергийната ефективност с Българската банка за развитие бе 2022.

От въведените в експлоатация около 2000 многофамилни жилищни сгради по държавната програма най-много са в градовете Бургас - 205, а в столицата им броят им е много по-малък.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


81
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
67
1
 
2
 
! Отговори
свърши преди 1 година
Тези стари и грозни панели трябва да се реставрират и паднат на половин цена за бедните, а новото като искате си го дръжте на високи цени, но да ги държите на една и съща...Не сте ли малко нагли? Значи за нас ниски заплати, високи цени на грозни сгради и заеми от банките, а за вас лукс и подигравка...Нали работниците ви строят сградите, за да се правите после на крале и кралици...Така смахнати фараони някога са използвали робите да им строят пирамидите и са се изживявали като богове...
66
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Кирпичено-панелни плъхове.
65
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 13:В бившата ГДР разрушиха панелките точно толкова, колкото и забраниха Трабантите. Аман от кръчмарски празни приказки!
64
3
 
5
 
! Отговори
другите във Оазиси преди 2 години
Нов панелен апартамент със централно парно със цена на топлото 3-4 лв --- беше за предпочитане пред къща със *** . И сега при тези доходи да подържаш къща само твоя няма какда стане или ще си във заеми -- а и една къща ако е перфектно изолирана и снабдена със модерна отоплителна система е 2-апартамента със същата квадратура ,пък ако е на хубаво място тогава къщата е само за богаташи ! За сегашнте млади има чудесни оазиси --взимаш един апартамент за 70 квадрата реални 62 и изплащате 30 г ...
63
10
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
България е на едно от първите места в сввта по лична собственост на жилище, над 96%. А на запад половината не могат да си позволят даже панелка и живеят под наем. Не можете да боядисате това което Тодор Живков построй за вас.
62
0
 
9
 
! Отговори
Асан преди 2 години
1/4 панелки 1/4 тухларки 1/4 *** 1/4 римляни в коптори :)))
61
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ПичПрез соца, беше много по-лесно и по-евтино да си построиш къща, отколкото да купиш панелен или тухлен апартамент, за които се чакаше ред, имаше и големи апартаменти, по около 100 квадрата, така, че всеки е купувал каквото иска или за колкото е имал пари.
60
0
 
15
 
! Отговори
Джони преди 2 години
Дадох 70к евро за панела и после още за ремонт. Горе долу си го направих както искам. Разположението му е екстра, локацията също. От към топлина не се оплаквам, но шумоизолацията .... мале, чувам съседите като мърдат столове, кашлят , викат. И в новото строителство сигурно е подобно,като живееш с други хора... Мисля че както и други сгради панелите ще ни надживеят , просто са се правили със здрави материали.Вижте старите 50г плочки навън, криви, но не са мръднали много, вижте и новите на по 2-3г
59
0
 
16
 
! Отговори
Джони преди 2 години
Наложи ми се да си взема жилище наскоро и бях пред дилема. Исках ново строителство, но ме дразнят няколко факта - повечето са на зелено и трябва да ги чакам с месеци или години. Я стане, я не, на нашите пишман новоизлюпени строителни бизнесмени вяра никаква нямам. Друго - стаите да малки и нефункционални. Реално тристаен ново се равнява на двустаен панел. Друго - плащаш общи части. Друго - много от тях нямат добра инфраструктура и зеленина. Затова се принудих да взема панел, който си ремонтирах.
58
16
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ахаха чета тук някой си как щял да си продаде панелката за 40 000 евра .. Ахахах ще падна направо .. Да не си мислиш че твоята панелка ще ми извади от джоба 40 000 ???Ти найстина си се збъркал ... нали знаеш кой поръчва музиката !!!Този който плаща
57
14
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 40 години е живота в панелните блокове !!След тез 40 години нито една застраховка не покрива щетите , защото са с изтекъл срок на употреба
56
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Еми за годините си е било добре. Ново чисто. В соц бедна държава . Но вече са стари ама като гледам знак е тръгнало до 100г ще се ползват. Има сгради на по 120г и не са паднали и живеят хора . Че защо интова да не издържи.
55
3
 
15
 
! Отговори
Щирлиц преди 2 години
А,не!Не си давам моята панелка,строена качествено по социалистическо време,и издържала с успех доста земетресения от 82г. досега.
54
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Панелното строителство е немско, а не съветско изобретение. Панелите се отливат във вибро-форми, бетонът се вибрира и после се "варят" - нагряват се с пара, за да се ускори процесът на консолидиране на цимента. Тоест, постоянно са нужни огромни количества пара. Съответно артисва и много топлина като страничен продукт. Живеехме на 200 м от един такъв завод, отоплението на блока ни беше вързано за завода. На радиаторите изобщо нямаше кранове, когато ни беше горещо, просто отваряхме прозорците.
53
12
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бай Тошко каквото е построил новите даже не могат да го санират.
52
4
 
11
 
! Отговори
до 60 Sisi преди 2 години
Неграмотна госпожо не няма по грозни няюа панели като изключим Източния блок и се научи да пишеш на кирилица, а не на шльокавица!
51
11
 
4
 
! Отговори
Sisi преди 2 години
V mnogo strani nqmat nito kashta n selo nito v grada i sa pi naem cql givot. V mnogo strani v Europa imat panelki i blokove pi grozni ot balgarskite
50
6
 
14
 
! Отговори
Пепи преди 2 години
Незнам колко е надеждна конструкцията, но аз напуснах панела заради проблема с паркирането, мръсотията и все по -трудното събиране на пари от все по-намаляващите обитатели.
49
2
 
21
 
! Отговори
На клечки преди 2 години
До Анонимен В къщи на 1100 години в Англия живее 0,01% от населението,ама гастарбайтери наблъскати по 4-6 души в стая съм виждал бол. В САЩ пък 30-40% от популацията живее в къщи от талашит и летви и като мине поредното торнадо ги прави на кибритени клечки.
48
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ся една панделка на 30,40години от 50 квадрата в краен квартал на Варна струва нейде към 50 хилки евра.