Патриарх Неофит: Писмеността ни неотменим елемент от идентичността ни

Пазете заветите на славните ни предци, призова Негово светейшество
24 май 2022 12:41, Елка Василева
10
Патриарх Неофит: Писмеността ни неотменим елемент от идентичността ни
Снимка: архив, БГНЕС

„Особено е мястото, което Денят на буквите заема в празничния ни календар и във всяко българско сърце. За нас това е ден на светла и най-чиста радост. Ден на благодарност пред Светите братя Кирил и Методий и всички техни ученици и следовници от далечното ни минало и до днес. Ден на признателност за техния подвиг в просвещаването на българския християнски род, за боголюбивото им и родолюбиво дело, което не е секвало за миг и в най-тежките дни и години от превратната ни история. Нашата писменост и книжнина са определящ, неотменим елемент от християнската ни и народностна идентичност. Те са сред фундаментите на нашето самосъзнание и сигурен залог за пребъдването ни през вековете“, казва в обръщението си за 24 май Негово Светейшество българският патриарх Неофит, публикувано от Българската патриаршия.

Още по темата
„В този празничен ден Светата ни Православна църква и цялото ни общество заедно отдаваме дължимото на всички, които посвещават живота, силите и талантите си, за да продължават и сега равноапостолното дело на Светите Седмочисленици и всички колоси на българския християнски дух, изковали в далечните векове основите на нашата висока православна духовност и култура. С отеческа любов се обръщаме днес към хората на духа: учени и изследователи, творци в различните сфери на българската култура и изкуство, поети и писатели, библиотечни и читалищни дейци и не на последно място нашите преподаватели - на всички равнища от образователната ни система. Всесърдечно приветстваме всички ученици и студенти, с благопожелание за успехи в учението и принасяне на добри плодове от усвоените знания“, посочва патриарх Неофит.

Негово светейшество пожелава в обръщението си: "Пазете заветите на славните ни предци и всякога помнете, че сред всичко онова, което е допринесло за съхраняването и оцеляването ни като народ, страна и Църква, най-голям е приносът именно на родната ни писменост, духовност и култура. Вдъхновявайте се от делото от българските и славянски първопросветители, ревностно и с чувство за приемственост подражавайте на оставения ни от тях пример и образец за всеотдайност, не жалете силите си и продължавайте да градите върху положената от тях здрава основа, за да пребъдем като народ със собствено лице сред духовното и културно многообразие на съвременния свят".

"Ако днес, в началото на третото хилядолетие, обичната ни Родина справедливо се гордее с това, че е призната, неотменна и уважавана част от европейската цивилизация, това ние дължим най-много на онези, които всекидневно доизграждат темелите на нашата духовност, книжовност и култура. Нека Всемилостивият Бог да благоволи, щото народът ни всякога да ражда и възпитава достойни приемници и продължители на духа и делото на Светите братя, за да се съхраним и да преуспеем, за да пребъде България! Молитвите на Светите равноапостолни славянобългарски първоучители Кирил и Методий и Божията благодат, и велика милост да бъдат с всички нас! Честит и благословен празник", отправя благослов българският патриарх Неофит.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


10
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
5
 
4
 
! Отговори
Категорично казвам преди 1 година
България да се доближи до европейските ценности трябва незабавно да премине към ЛАТИНИЦА. Стига с тези братя, стига с тази Северна Македония ..!
4
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Мили Боже, за миг видях в дясно на Патриарх Неофит Зеленски. Понеже дебне от всяка статия вероятно развивам зеленскофобия.
3
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
3, a в ЕС масово каква религия изповядват и какво общо има това с езика?
2
5
 
3
 
! Отговори
Dev преди 1 година
Истината е в уеднаквяването на стандарта. В целия свят трябва да се говори и пише на един официален език, а местния да се явява като втори. Това драматично ще подобри нивото на световна комуникация и ще се прави бизнес много по-лесно.
1
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абсолютно правилно. Трябва да минем на латиница! Всички ползващи кирилицата са икономически изостанали народи.