Грамотността пада, библиотеките намаляват - защо не четат българите?

Училището е място, където да се насърчи четенето
12 авг 2022 15:45, Анисия Иванова
113

20% от българите не са прочели нито една книга за последната година. Още по-тревожното е, че най-малко четат хората между 15 и 30-годишна възраст у нас. Това са само част от констатациите от Националното изследване на нагласите на читателите на Асоциация "Българска книга" и "Алфа рисърч".

"От известно време книгите се конкурират с телевизията, социалните мрежи. За радост, четенето остава в топ 5 на предпочитаните начини за прекарване на свободното време, но ако трябва да бъдем честни - тенденциите в България са доста негативни. Време е да предприемем активни действия да променим тези тенденции и нагласи, защото те не се виждат само в това проучване, което показва, че нивата на четене спадат", каза председателят на Асоциация "Българска книга" Десислава Алексиева.

Още по темата

По думите ѝ те се виждат и в изследванията, които показват, че грамотността пада.

"Домашните библиотеки намаляват, делът на българите, които продължават да запазват нивата си на четене, са между 40 и 60 години. Те често живеят в най-големите градове. Това са социално активни хора и това показва, че и те имат достъп до книги. Изключително важно е в малките населени места да има библиотеки. Ние от доста години се борим, заедно с Българската библиотечна информационна асоциация, за повишаване и изпълняване стандарта за библиотечно и информационно обслужване", допълни Десислава Алексиева в ефира на Bulgaria ON AIR.

Тя е категорична, че четенето е както за малките бебета, така и за възрастните хора.

"Важно е да има политика по въпроса. Нямаме закон за книгата, той е изключително необходим. ДДС-то върху книгите продължава да бъде временна мярка. Ние няма как да бъдем спокойни за бъдещето на книгата, защото ние сме функция на четящите хора. А ако тях ги няма - няма нужда и от книги. В Норвегия има ясна политика за финансиране на библиотеките. Норвежецът чете средно по 15 книги на година", сподели председателят на Асоциация "Българска книга".

Попитана дали има нужда от осъвременяване на задължения списък за четене на учениците, Десислава Алексиева отговори: "Това е дълъг дебат. Има вечни класики, които и аз ще съм прочела, и моите деца ще са прочели, и все пак ще са им интересни. Не може всичко да сложим под общ знаменател. Има книги, които, за съжаление, някои деца не могат да възприемат, те са с друга динамика."

Алексиева е категорична, че училището е място, където трябва да бъде насърчавано четенето.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


113
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
5
 
8
 
! Отговори
Тони преди 1 година
защото бачкаме по цял ден, за да си платим сметките! кога да четем?
7
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Едно е да четеш. Друго е да се снимаш че четеш и да публикуваш в социалните мрежи и да четеш коментарите. Трето е да трупаш книги и да казаваш, че четеш. Съвсем друго е да четеш, но да не запомняш нищо. След прочита на книгата да не помниш нищо от нея.
6
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
е кво като пада, ромито нали се качва по всички показатели, ще ги управляват без напрежение, ако не слушат водно оръдие + стоп на банкомата и пак ще гласуват, за който каже чорбаджията
5
2
 
15
 
! Отговори
ЦСКАр преди 1 година
Защото ни управлява материалното и 6ай 7аньовщината. Защото сме оскотели. Защото сме озверели и книгите ни се виждат загуба на време. Защото хората не учат децата си на морал, а да оцеляват. Защото трябва да си "тарикат", а не недай си Боже некой "балък"които не краде и не лъже. Това е наследството ни от комунизма и Грабежа наречен мутро-преход. Обществото ни прилича на това от Quo vadis domine.
4
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За да може да ви вярват на писаниците.
3
17
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
когато нещо ме интересува го намирам. само шиз0тата се тъпчат с ненужна информация
2
2
 
17
 
! Отговори
40 преди 1 година
Те от 8 месечни в количките с телефоните,искате после да четат.Родителите им израсли с чалгата,на какво да ги научат?
1
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вероятно броя на четящите намалява, но и хартиената книга остава лека полека в миналото. Да, няма да изчезне рязко, но тенденцията е неумолима.