Експерти: Много хора са под линията на бедност у нас

България се е забавила с дефиницията за енергийна бедност
8 ное 2022 16:11, Анисия Иванова
15

България е лидер по енергийна бедност в Европа. От данни на Евростат става ясно, че страната с най-големи проблеми с отоплението в Съюза през миналата година е България - 23,7% от населението не е имало достатъчен достъп.

В България има целеви помощи за отопление. С програмата се подпомагат и домакинските нужди на тези хора, които не са на твърдо гориво. Проблемът е много по-комплексен. Според данни на Евростат 40% от хората не могат да си осигурят достатъчно добра температура в жилищата си. В Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) е залегнало до края на годината България да има своята дефиниция за енергийна бедност. Политическата нестабилност, която ни се случва през последните две години, се отразява и на експертната работа в държавните ведомства. Това заяви бившият социален министър Христина Христова в ефира на "България сутрин".

Според експерта по енергийна бедност Ася Добруджалиева дефиницията е трябвало да стане факт още през 2019 г., но липсва политическа воля.

Още по темата

"Енергийната бедност се дължи на три основни компонента. Първият е цената на енергията. Вторият са доходите на хората, а третият важен елемент е качеството на жилищата, които обитаваме", поясни тя.

По думите на Христова България в действителност се е забавила с въвеждането на дефиниция за енергийна бедност, но "проблемът е европейски". Бившият социален министър констатира, че Чехия, Полша и Латвия също нямат дефиниция за енергийна бедност.

В студиото на Bulgaria ON AIR Добруджалиева коментира и предложените от ЕС мерки за справянето с енергийната криза, сред които намаляването на потреблението на електроенергия с 10% до 2023 г.

"Трябва да се фокусираме върху мерките за енергийна ефективност. Това е единственото устойчиво решение за намаляване на потреблението на енергия. Мерките за подпомагане са важни, защото хората оцеляват. Има страшно много хора, които са под линията на бедност. Важно е да има системна политика за насърчаване на енергийното обновление на сградите", подчерта тя.

Експертът добави, че в България няма пазарни отношения, които да дадат възможност за енергийна ефективност.

Христова обобщи, че "държавата си е свършила добре работата по отношение на подпомагането на бизнеса, но за домакинствата мащабът все още не се е разширил достатъчно, за да е адекватен на нуждите на хората".

"Трябва да си видим състоянието на хазната - положението вече е тревожно. Минималната работна заплата изостава от ръста на инфлацията", заключи тя по отношение на възможността минималната заплата да бъде повишена до 850 лева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


15
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Причините са: Липса на съдебна реформа, лоша образователна система и кофти данъчна политика. Скоро България ще е 4 милиона, от които 3 ще са от един друг етнос, предимно неграмотни.
11
1
 
5
 
! Отговори
финансов boss преди 1 година
Решението е да се свали прагът на бедност , все аз ли да ги уча
10
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 6 Никой не плаща заплата в плик. Това беше някога в строителството. Сивият сектор вече е минало.
9
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ПОМОЩ ЗА ОТОПЛЕНИЕ ТРЯБВА ДА СЕ ОТПУСКА НА БЕДНИТЕ ПЕНСИОНЕРИ С ПЕНСИЯ ДО 600 ЛВ, НА СЕМЕЙСТВАТА НА МИНИМАЛНА ЗАПЛАТА, НА САМОТНИ РОДИТЕЛИ, ВДОВИЦИ/ ВДОВЦИ, НА ХОРАТА В НЕРАВНОСТОЙНО ПОЛОЖЕНИЕ С НИСКИ ПЕНСИИ ДО 600 ЛВ. И ПР. А не социални работници да обикалят да броят килимите, пердетата, старите хладилници и ТВ, щом човекът има ТВ и нет, отрязват помощта. С доход 500-600 лв. как се плащат храна, сметки, лекарства, услуги и отопление?
8
0
 
9
 
! Отговори
ПОЗОР преди 1 година
Помощи за отопление отпускат само на хората без дом или които живеят в много бедни, полуразрушени жилища. Бг социална политика не е адекватна и не отговаря на европейските критерии. Социалната политика трябва да се реформира и повече хора да имат достъп до подкрепа. Критериите за помощи са като в Африка, а не като в ЕС. Вместо помощ за хората, държавата пълни фирмените каси на богатите и пребогати червени бизнесмени.
7
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като дойде еврото ще са още повече бедните. Първо наполовина от кyрса и още толкова от цените. А и като спре вноса на рyски нефт и гориво за АЕЦ - нещата отиват към ... един прекрасен кyчешки живот в ЕС за българите.
6
1
 
8
 
! Отговори
Pen преди 1 година
То и без да си експерт може да стигнеш до това заключение.... :))
5
2
 
7
 
! Отговори
И като се преди 1 година
"дефинира енергийна бедност", какво от това? "Праг на бедност" не е достатъчно ясно? Под тоя праг си, значи всичко ти е зле. Нещо неясно?!
4
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Отде ги изкопаха тея данни? При на сивия и черния сектор са над 50%. Доходите не са такива както ги водят в стъкмистиката. По тази причина масово хора с добри нелегални доходи получават помощи.
3
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До wer : "заплатите са малки и искат все с образование да имаш" - не искат образование а полезни умения.
2
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Бедността си е по вина на бедните. Тя е следствие на дълга поредица погрешни решения, взимани през живота, повечето по причина простотия, мързел и тарикатлък. Защо да ги жалим за нещо дето сами са си причинили?
1
10
 
9
 
! Отговори
wer преди 1 година
Бедни сме до кост, много е зле положението, Европа ни съсипа, по комунизма живеехме гут, сега няма пари. Дори на бедстващите дървата са им 40 лв., а не без пари както обещаха. Народа е гладен гладен......краварите са виновни. Зле е положението, заплатите са малки и искат все с образование да имаш.