Кога беше най-добре? За 25% осемдесетте години на миналия век

Възрастта е в сериозна степен определяща за възприятията
348
Кога беше най-добре? За 25% осемдесетте години на миналия век

Кога като общество се чувствахме най-добре и има ли десетилетие, което ни обединява в общото усещане за по-щастливо време? А може би възприятията са по-скоро индивидуални и най-доброто време е различно за всекиго?
В търсене на отговор на тези въпроси „Галъп интернешънъл болкан“ зададе сред пълнолетните българи въпроса „Кое е най-доброто десетилетие?“ по идея на „Капитал“. Абстрактният въпрос остави поле на респондентите за максимално широки асоциации. По традиция, такива питания извикват спомени за собствения живот или поне за живота на собствената страна. И това се оказва твърде показателно.  

В условията на кризи и несигурност, които третото десетилетие на двадесет и първия век досега ни предлага, не е излишно желанието да погледнем назад и да си дадем оценка и равносметка за живота си.

Изглежда, че осемдесетте години на миналия век изпъкват като най-добро десетилетие. Една четвърт от всички участвали ги посочват. Седемдесетте са най-хубавото време според 13,9% от запитаните, следвани от деветдесетте (13,6%), първото десетилетие на този век (13.3%) и второто десетилетие на този век – 12,2%.

Както може да се очаква, възрастта е в сериозна степен определяща за възприятията. Осемдесетте години на двайсетия век сякаш обединяват в най-голяма степен обществото ни в усещанията за най-доброто десетилетие. Респондентите на възраст между 46 и 65 години обаче възприемат осемдесетте като най-доброто време в много по-голяма степен в сравнение с по-младите или пък с най-старите. При до 35-годишни, например отговорите „осемдесетте“  са около една десета. При най-възрастните (тези над 66 г.) усещанията, че 80-те години са най-доброто време отново намаляват.

Тезата, че се обича най-много десетилетието на своята младост, се потвърждава и когато се разгледат обществените нагласи към седемдесетте. Поколението, което в най-голяма степен свързва десетилетието на диското с усещането за най-доброто време са именно респондентите на възраст над 66 години – които са били в разцвета на младостта си през седемдесетте. По-младите поколения изразяват в много по-малка степен сантименти към този период (а и нямат спомена). При респондентите до 35 години отговорите „седемдесетте“ не достигат и 2 на сто.

Нещо се пречупва в обществените възприятия спрямо деветдесетте. Поколението между 36 и 45 години, от което се очаква в най-голяма степен да възприема 90-те години като най-добри, е по-скоро раздвоено. Същото важи и за поколението между 26 и 35-годишна възраст. Още повече – децата и младежите на деветдесетте са и в значително по-голяма степен объркани за това кои всъщност са най-добрите години – над две трети от запитаните между 26 и 35 години не могат да преценят кое десетилетие е най-добро за тях. Една пета от запитаните между 36 и 45 години – също.

Объркването личи и в някои парадоксални данни. Излиза например, че поколението, било на двадесет години през деветдесeтте, гледа с малко по-големи симпатии към осемдесетте. Интересно е, че поколението 26-35 години (които са прекарали малка част от съзнателния си живот през деветдесетте) са по-благосклонни към този период. Немалки са дяловете на отговори в полза на деветдесетте и сред респондентите под 25 годни, голяма част от които дори не са били родени тогава. Може би тук роля играе традиционната идеализация на детството или на близкото миналото.
Очаквано, десетилетията на новото хилядолетие са най-добре оценени от най-младите (до 25-годишна възраст) Сред тях, отново очаквано, са и най-високите дялове на отговори „не мога да преценя“ – почти всеки четвърти представител на поколението Z. Вероятно базата за сравнение (натрупаният житейски опит през десетилетията) е това, което ни дава възможност да преценим кое е най-доброто. Вероятно и очакванията сред младите са, че най-доброто десетилетие предстои.

В крайна сметка, ако за най-възрастните е ясно кога е било най-добре и това е времето на тяхната младост, а за най-младите – очаквано това е времето сега (или може би по-скоро това, което предстои), то поколенията в средата изглеждат раздвоени. Деветдесетте години със своята силна динамичност, социални, икономически и политически промени се оказват добри за едни, но и много трудни за много от хората, очаквали ги с нетърпение.

Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 20 и 27 септември 2022 г. сред 1009 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


348
Още по темата: щастиеГалъп
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
119
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
147 Сградния фонд си е много добре, проблемът ти е че българите имат собствени жилища и не са ги продали още на чужденците като теб, които живеят под наем. Не лошо, а строг тъмничен затвор трябва за такива като теб продажници.
118
0
 
6
 
! Отговори
Носталгик 2 преди 1 година
Дворецът на цар Симеон беше нещо като Белия дом за онова време. Голяма чест да те поканят. Когато Царят отиваше на официална визита някъде, за местните хора това беше събитието на годината. Всички искаха да му направят добро впечатление. В Плиска, Преслав, Охрид се събираха най-учените хора в света по това време. Данъците бяха ниски, а годините плодородни. А какви веселби ставаха по седенките... Но имаше и железен морал. Мъжете бяха мъже, а жените жени. Липсват ми онези години...
117
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До147 Хайде да познаем от два пъти,ако недай боже стане тая ситуация която е в Турция,кои коптори ще се гътнат първи!
116
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
148 и ей по тая логика костов докара царя безжщ да знае български, да сменял чипа на хората. Нали бе? Католичката Кунева в НДСВ и Пеевски и той там. Кошлуков и Дилов син също.
115
3
 
6
 
! Отговори
До145 преди 1 година
"Свобода"съчетана с броене на стотинките в джоба какъвто е случаен с болшинството българи не е свобода!
114
4
 
7
 
! Отговори
Носталгик преди 1 година
При мене ми беше най-добре по царсимеоново време. Биехме византийците и клатехме византийките. Където и да отидеш, като кажеш, че си българин, и те гледат със страхопочитание. Българин беше синоним на учен и силен човек. Западноевропейците се сравняваха с нас и ни даваха за пример. Питаха се един друг: "Кога ще стигнем българите"? Плиска и Преслав бяха два от трите най-големи града в Европа - културни столици, всеки искаше да ги види. Държахме цяла югоизточна Европа.
113
9
 
4
 
! Отговори
144 преди 1 година
Затова като се върна в БГ и ми става лошо от панелки и мизерия. "Сградният фонд" на България от комунизма е тотална гнус. Когато и да се гътнат тези коптори, все ще е късно.
112
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
87ма имаше държавни предприятия и костов не ги беше разпродал. Такива нексовци като теб фалираха страната с пирамидите си. Помним шуър чойс хербашайф митал плама плевен авиокомпания балкан завод камбана , безброй са. Това което е строено тогава сега не можете нито да го боядисате, камо ли пък санирате.
111
6
 
4
 
! Отговори
комунизъм = кочина преди 1 година
80-те беше спокойно, но в БГ нямаше нищо. КомунизЪма беше отпуснал хватката, но все още нямаше никаква свобода и като цяло беше мизерия. Тези, дето се наакват като чуят за Тошо и соца са най-големите лузъри, които в нормална среда не могат да се оправят.
110
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Прокопиев правил проучване. Питал разни неясни неща очаквал друг резултат, въпреки подставените групи "софиянчета" с родители в чужбина. За това поръчал на мисирките да изтълкуват. Какво са казали хората, или какво мислят изобщо хората, а не статистите и статистиците, е без значение. Факт е че социализма е най доброто време. Най смешното е че все още има умнокрасавци които да се опитват да заблуждават че костовашкото мутренско време било или хубаво или пък да се опитват мизерията да я припишат.
109
9
 
6
 
! Отговори
До Бай Тошо преди 1 година
Какъв златен век като държава фалира още 87-юс, а бай ти Тошо изрича историческото "социализъма е недоносче". Икономика на заеми и паразитиране върху СССР. Държавна сигурност и доносничесто - бабите и дядовците още си правят забележки да говорят по-тихо, за да не ги чуят съседите. Политкоректна история, в която българската нация е сведена до изостанало азиатско племе. Златен век е края на 9-ти и началото на 10-ти век.
108
2
 
12
 
! Отговори
през 80те преди 1 година
момите бяха дашни и харни без много надувки щото нямаше мобилни, фейсове, сайтове, тиндер, цъкане, службици, тлъсти заплатки, ИТ и много неща и друго не им оставаше освен да се радват и конкурират за мъже. Младоците могат да мечтаят за тези приятни години
107
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Точно в какво ти се изразява свободата? В говоренето само май!
106
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Живеете сега на кредит и папате що е останало като наследство от тия които строиха България!
105
4
 
8
 
! Отговори
АТАКИСТ преди 1 година
Естествено, че сега са най-добрите времена. Свобода за всичко. Свободата е най-ценна.
104
7
 
4
 
! Отговори
До рамбо преди 1 година
Момче отивай в русия....там даже е по зле и от у нас през '80-те. Не е необходимо да чакаш...за България връщане назад няма да има!
103
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не гледайте само финансовото и материалното измерение. Ако се върнеш в 80-те в голям български град ще видиш слаби хора, говорещи членоразделен български, спокойно темпо на живот без задръствания, баби разхождащи внучета с едни и същи детски колички и играчки и т.н.
102
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ти за Белене знаеш от вестниците,а то и сега го има,ама не четеш!
101
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Що не одиш вместо до Турция или Румъния,малко да пообиколиш провинцията,па тогава да говориш кога е било добре!
100
3
 
3
 
! Отговори
До 123 преди 1 година
Какви комунисти в Китай? Тама комунизма е параван за заблуда на врага. Китай е държавен капитализъм. Няма по капиталистическа държава от Китай! Там всичко е бизнес и пари.