Кога беше най-добре? За 25% осемдесетте години на миналия век

Възрастта е в сериозна степен определяща за възприятията
348
Кога беше най-добре? За 25% осемдесетте години на миналия век

Кога като общество се чувствахме най-добре и има ли десетилетие, което ни обединява в общото усещане за по-щастливо време? А може би възприятията са по-скоро индивидуални и най-доброто време е различно за всекиго?
В търсене на отговор на тези въпроси „Галъп интернешънъл болкан“ зададе сред пълнолетните българи въпроса „Кое е най-доброто десетилетие?“ по идея на „Капитал“. Абстрактният въпрос остави поле на респондентите за максимално широки асоциации. По традиция, такива питания извикват спомени за собствения живот или поне за живота на собствената страна. И това се оказва твърде показателно.  

В условията на кризи и несигурност, които третото десетилетие на двадесет и първия век досега ни предлага, не е излишно желанието да погледнем назад и да си дадем оценка и равносметка за живота си.

Изглежда, че осемдесетте години на миналия век изпъкват като най-добро десетилетие. Една четвърт от всички участвали ги посочват. Седемдесетте са най-хубавото време според 13,9% от запитаните, следвани от деветдесетте (13,6%), първото десетилетие на този век (13.3%) и второто десетилетие на този век – 12,2%.

Както може да се очаква, възрастта е в сериозна степен определяща за възприятията. Осемдесетте години на двайсетия век сякаш обединяват в най-голяма степен обществото ни в усещанията за най-доброто десетилетие. Респондентите на възраст между 46 и 65 години обаче възприемат осемдесетте като най-доброто време в много по-голяма степен в сравнение с по-младите или пък с най-старите. При до 35-годишни, например отговорите „осемдесетте“  са около една десета. При най-възрастните (тези над 66 г.) усещанията, че 80-те години са най-доброто време отново намаляват.

Тезата, че се обича най-много десетилетието на своята младост, се потвърждава и когато се разгледат обществените нагласи към седемдесетте. Поколението, което в най-голяма степен свързва десетилетието на диското с усещането за най-доброто време са именно респондентите на възраст над 66 години – които са били в разцвета на младостта си през седемдесетте. По-младите поколения изразяват в много по-малка степен сантименти към този период (а и нямат спомена). При респондентите до 35 години отговорите „седемдесетте“ не достигат и 2 на сто.

Нещо се пречупва в обществените възприятия спрямо деветдесетте. Поколението между 36 и 45 години, от което се очаква в най-голяма степен да възприема 90-те години като най-добри, е по-скоро раздвоено. Същото важи и за поколението между 26 и 35-годишна възраст. Още повече – децата и младежите на деветдесетте са и в значително по-голяма степен объркани за това кои всъщност са най-добрите години – над две трети от запитаните между 26 и 35 години не могат да преценят кое десетилетие е най-добро за тях. Една пета от запитаните между 36 и 45 години – също.

Объркването личи и в някои парадоксални данни. Излиза например, че поколението, било на двадесет години през деветдесeтте, гледа с малко по-големи симпатии към осемдесетте. Интересно е, че поколението 26-35 години (които са прекарали малка част от съзнателния си живот през деветдесетте) са по-благосклонни към този период. Немалки са дяловете на отговори в полза на деветдесетте и сред респондентите под 25 годни, голяма част от които дори не са били родени тогава. Може би тук роля играе традиционната идеализация на детството или на близкото миналото.
Очаквано, десетилетията на новото хилядолетие са най-добре оценени от най-младите (до 25-годишна възраст) Сред тях, отново очаквано, са и най-високите дялове на отговори „не мога да преценя“ – почти всеки четвърти представител на поколението Z. Вероятно базата за сравнение (натрупаният житейски опит през десетилетията) е това, което ни дава възможност да преценим кое е най-доброто. Вероятно и очакванията сред младите са, че най-доброто десетилетие предстои.

В крайна сметка, ако за най-възрастните е ясно кога е било най-добре и това е времето на тяхната младост, а за най-младите – очаквано това е времето сега (или може би по-скоро това, което предстои), то поколенията в средата изглеждат раздвоени. Деветдесетте години със своята силна динамичност, социални, икономически и политически промени се оказват добри за едни, но и много трудни за много от хората, очаквали ги с нетърпение.

Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 20 и 27 септември 2022 г. сред 1009 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


348
Още по темата: щастиеГалъп
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
139
4
 
8
 
! Отговори
popa ot razgrad преди 1 година
защо?... защото тези които си спомнят 80те години са 25% от цялото население...
138
20
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Философията на социкономиката беше безплатен или в най добрия случай ниско платен труд! Отчетите бяха съвсем далечни от реалността! Но интересното е друго.. как може 30 години след неизбежния провал на тази система, тя все още да има поддръжници!
137
13
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма как да си реалист и да кажеш, че 90-те са били хубаво време. Лично за мен второто десетилетие на 21 век е най хубавото в живота ми. 80-тте съм раждан, не мога да дам обективна оценка, по-скоро не. Комунизъм, цензура, възродителен процес и като цяло за масата ограничения, за партийния елит- не. Така, че сега. Поне до пандемията.
136
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще ви кажа един факт , за да ви стане ясно колко развита държава бяхме . Понеже сега пътувате ,най вероятно сте посетили курорт Албена , та точно този курорт е построен за около 2 години , заедно с проектирането .Подчертавам ,целия курорт , не един хотел
135
9
 
2
 
! Отговори
Добре е преди 1 година
Като си млад и здрав, за добри икономически условия за живот в България сравнимо със среден стандарт на Европа....никого не е можело да става въпрос, нито осемдесетте, нито двайсете...
134
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Само да ви кажа , че сме били развита нация . В тубата има филмчета България която съградихме .... това се казва дух , индустрия , здравеопазване , корабостроене и много много други . Най големия обувен завод на балканите , птоизвеждахме компакдискове само ние и Япония .Правихме мебели , килими , метални произведения , фаянс . Така между другото имаме построени над 3000 язовира , не е грешка 3000 е числото , АЕЦ , пътища и изобщо развита държава
133
4
 
5
 
! Отговори
Цар Иван Асен II преди 1 година
Какво се карате тука? Най-добре си беше по мое време. От Днепър до Корфу, от Хърватия до Мраморното море, които където си иска летува. Народът ни, в Европа най-богат, строителен бум, масово се строят църкви, катедрали и крепости. Живеели сме без сегашните удобства, но много по-задружно. Тук-таме някой ромеин или рицар реши да мародерства, но на секундата му виждам сметката я пред Цариград, я в Клокотница.
132
3
 
17
 
! Отговори
СССР преди 1 година
СССР изкара 70 години и въпреки всички недостатъци имаше забележителни постижения, въпреки че започна от нулата. А западния капитализъм въпреки 300 години крадене и трупане на капитали и дивашка експлоатация не можа и 30 години да изкара, толкова бяха хубавите години - от 50те до 80те. И вече окончателно свърши.
131
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Споко, Португалия изпраща 3 танка "Леопард 2" на Украйна през март. Португалските Леопарди пристигат през март, Украинската армия минава в контранастъпление и до дни, дори до часове ще влезе в Москва и диктаторът Путин ще бъде изправен пред трибунала в Хага, Русия ще бъде разчленена на малки демократични държава които ще живеят по евроатлантическите правила и ще доставят евтини енергоносители и суровини и всичко ще се върне както си беше по-рано по времето на края на историята по Фукуяма.
130
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Как да не е хубаво точно това десетилетие . Нормални семейства с по 2 и 3 деца , смях , концерти , почивки на планина и море , голяма покупателна способност . Лечение безплатно , зъболечение беплатно .Тока за месец 5 лева , вода към 20 ст , телефон 1 лев , заем за апартамента 30 лв , заплата 180 -200 лв , кое да му е лошото ....а да , нямаше банани .
129
3
 
14
 
! Отговори
Монк преди 1 година
80-те - безгрижно детство90-те - юношество прекрасно 2000-те младежки романтизъмСлед 2008 - живота показа, че има и лоша страна.От 2020 насам - ковид, война, джендъризъм, инфлация и тотален фейк във всички свери на живота, от футбол и политика през кино, храна, музика, електрически коли, ценности, идеали и каквото ви дойде на ум още.
128
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Що за анкета въобще! С какъв акъл може да бъде питан 40-годишен какво мисли за живота преди 60 години например! Ако попитаме някой историк какво нисли за живота през някое десетилетие,ще ви обърне внимание, че в десетилетието има 10 години, които ноже да са съвсем различни. какво остава за години, през които не сме живяли?!Има обективни данни: рязко намаляване на населението, рязко намаляване на раждаемостта, ликвидиране на стотици предприятия, униюожаване на селкото стопанство, срив в културата
127
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Бива, бива, ама разни си мислят, че от тях започва светът и тези, които са построили стълбата до неговата площадка, за да стои на нея, са незначителни. Както се казва, ела боже си обери вересиите!
126
3
 
5
 
! Отговори
IM-дртiйУАЙТBoY! преди 1 година
До Баблуга/158-ми: Бъркаш малко, но всъщност бая генерално и основно, тъй като най-плодотворното и позитивно време от гл.т. на развитието и приноса на представителите на съвременната рок-и-поп музика като нови явления-течения-стилове и огромно КОНКУРЕНТНО яко радващо душата на истинския фен разнообразие са 70-те години на миналия век, ама изглежда ти/вие си бил бъдещ план-проект на родителите си, м-Да!!
125
9
 
8
 
! Отговори
Роден 1990 преди 1 година
Прадядо ми доволен от фашизма, дядо ми доволен от комунизма, баща ми доволен от социализма, а аз доволен от капитализма. Четири поколения клати-кyрци, работим си, пуцаме си жените и единствената ни борба е с дебелото черво в тоалетната.
124
4
 
5
 
! Отговори
До носталгик преди 1 година
И се къпехме на три морета. Лятото отпуската се чудехме с жената и децата на кое море да ходим. Кеф ти Несебър, кеф ти Ксанти, кеф ти Дубровник.
123
8
 
5
 
! Отговори
IM-дртiйУАЙТBoY! преди 1 година
ЛИЧНО АЗ ще го оббобща с един чисто леко ефимерен израз, при това мой личен патент, който обаче казва всичко съществено с 2 думи: Единственият ПЛЮС на соца от онова време бе, че бехме млади, готини и /относително/ ЩАСТЛИВИ. ФАКт и то недвусмислен.
122
0
 
11
 
! Отговори
Хемус преди 1 година
Най ми е забавно,като почнете да се изкарвате сомалийци! Осемдесетте имаше от всички основни хранителни продукти по-магазините! Отделно,че повечето преди да станете граждани,имахте родители,баби и деди,които гледаха зарзават и гадинки,на село!Дойде "времето е наше" и се появиха спекулантите! Ей така например в родната казарма я карахме на лечебен глад,понеже здраво се изнасяше от складовете и някой гадове направиха мангизи! 90- те също бяха хубави години! Хората бяха други,нямаше зомбита
121
9
 
5
 
! Отговори
мутра преди 1 година
90те беше най-добре
120
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 143 комунизъм = ко чин а . . . 80-те беше спокойно, но в БГ нямаше нищо. КомунизЪма беше отпуснал хватката, но все още нямаше никаква свобода и като цяло беше мизерия. Тези, дето се наакват като чуят за Тошо и соца са най-големите лузъри, които в нормална среда не могат да се оправят. . . . Да а, суек с лоботомия мизерства духовно! Сигурно пишеш от кухнята на някакъв коптор, до улица с дупки по големи от украинските улици! По това време България изхранваше СССР и половин Европа и не внасяше