Опасно разсейване: 5% от шофьорите в България използват телефон зад волана

Сред тях има и професионални водачи на автобуси
29 юли 2023 08:31, Елка Василева
51
Опасно разсейване: 5% от шофьорите в България използват телефон зад волана
Снимка: архив, БГНЕС

Около 5% от водачите използват мобилни телефони, докато управляват превозни средства. Това важи и за професионалните водачи, които извършват обществен превоз на пътници с автобуси. Това показват данните от национално представително изследване на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДАБДП), предоставени на БТА.

В България по експертна преценка броят на активните водачи е около три милиона души. От тях около 169 хиляди водачи във всеки един момент са готови и използват мобилни телефони, докато са зад волана. Данните на някои преброителни локации показват дял на водачите, използващи мобилен телефон, по-висок от 60%.

Когато сме заети с друга дейност, различна от управлението на автомобила, рискуваме живота и здравето си и застрашаваме останалите участници в движението, предупреждават от агенцията.

Според изследване на германския Съюз на автомобилистите практически всички водачи редовно, без да се замислят, извършват малки действия, които ги разсейват. Случвало ли ви се е, докато карате, да пиете вода, да се наведете и вдигнете паднали предмети като детски играчки, да се обърнете и да проверите дали децата спят, да си извадите очилата от калъфа, да напишете адрес в навигацията? Всичко това е разсейване, припомнят експертите по пътна безопасност.

Всяко разсейване е опасно

Съгласно изследване на Европейската комисия разсейването на водачите е един от факторите с нарастващо значение за настъпване на транспортни произшествия. То е фактор в настъпването на 25% от всички пътнотранспортни произшествия в Европа.

Видове разсейване

Има четири вида разсейване: визуално, физическо, умствено и звуково. Всяко разсейване по време на шофиране отнема критични секунди внимание. Например, отмествате поглед от пътя, за да „хвърлите едно око“ в телефона. Движите се с 80 км/ч и това отнема около пет секунди, за да видите кой е писал. За това време изминавате разстояние с дължина на футболно игрище, без да можете да забележите какво се случва около вас. Бихте ли карали със затворени очи? Или си отхапвате от сандвич зад волана - отнема около девет секунди, през които поне една от ръцете е заета. В този момент има препятствие на пътя, което трябва да избегнете. Ще го видите ли навреме и ще успеете ли с една ръка да реагирате?

Изследвания показват, че когато правим две неща наведнъж, мозъкът превключва между задачите. Например, докато гледате филм гледате и телефона, пропускате части от филма. Всяка допълнителна задача, с която натоварваме мозъка по време на управление на превозно средство, намалява способността да шофираме безопасно и увеличава риска от транспортно произшествие, защото шофирането е мисловна дейност.  

Метеорологичните условия също оказват влияние върху водача и неговата концентрация. В разгара на лятото температурата в паркираните автомобили може да надхвърли 60 градуса по Целзий. Случва се водачът да бърза, да се качи в колата и да тръгне. В тази ситуация рискът е подценен, защото 15 минути престой в толкова затоплен автомобил може да доведат до топлинен удар и то в движение. Не бързайте, изчакайте да се охлади автомобилът или отворете прозорците, за да се проветри, съветват още експертите.

Разсейването у водачите в горещите дни се засилва значително на първо място поради дехидратация. Тя може да причини сухота в очите и съответно нарушено дълбочинно зрение или замъглено зрение. Също така дехидратацията води до замаяност, мускулни крампи, главоболие и др. При пътуване в горещините водачите трябва да спират всеки два-три часа за раздвижване и прием на течности – поне три литра на ден.

През лятото е налице риск от заслепяване на водача от слънчеви проблясъци. Заслепяването може да е причина за напускане на пътното платно, навлизането в банкета или в насрещното движение. Използвайте слънчеви очила, които намаляват този ефект без да натоварват допълнително очите.

Съвети към шофьорите

Експертите от ДАБДП отправят някои важни съвети, които водачите на моторни превозни средства трябва да спазват, за да избегнат разсейване по време на шофиране:
 

  • Преди да тръгнете на път, седнете в колата удобно и се убедете, че сте нагласили седалката и огледалата. Сложете си обезопасителния колан, преди да запалите двигателя на автомобила.
  • Поставете децата в системи за обезопасяване, които отговарят на техните килограми и ръст.
  • Не консумирайте храна и напитки, докато управлявате автомобил.
  • Спирайте на всеки два-три часа да почивате, за раздвижване и да се подкрепите с храна и напитки. Детската физика е по-слаба. Ако превозвате деца, спирайте на всеки два часа. Почивката трябва да продължи най-малко 15 минути.
  • Изключете всички електронни устройства, преди да се качите в колата и докато шофирате. Сложете телефона далеч – в багажника или на задната седалка. Телефонните разговори разсейват. Може да настроите технология за свободни ръце, при нужда да проведете спешен телефонен разговор. Но най-добре, ако имате възможност, отбийте, проведете разговора и продължете пътуването си.
  • Намалете силата на звука на музиката и слушайте по-тихо, за да намалите разсейването по време на шофиране и да може да чуете шумове, които са важен ориентир за пътната обстановка, например сирени, рязко спиране и търкане на гуми, клаксон.
  • Имайте готовност да отбиете, ако нещо изисква вашето незабавно внимание.
  • Премахнете излишните предмети, поставени на предното и задното стъкло. От тях може да има отблясъци, които да Ви заслепят. Необезопасените предмети могат да продължат своя път при аварийно спиране и да наранят вас и другите пътници в автомобила.
  • Когато тръгвате на дълъг път, носете достатъчно напитки и храни с вас. Спирайте за почивка и пийте течности, защото дехидратацията в летните месеци е основен причинител за замайване и намаляване на концентрацията.

(БТА, Иван Лазаров)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


51
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
2
 
9
 
! Отговори
Шу Мфу Шите преди 8 месеца
Поне 55 % са фукльовците и фуклите с телефон в ръка , докато шофират ! Това върви задължително с тъмни очила ,дъвка , цигара и неподаване на мигачи . Иначе комплекси не се избиват ...
41
1
 
6
 
! Отговори
5? преди 8 месеца
Поне 50 ;)
40
1
 
6
 
! Отговори
Не позна преди 8 месеца
Има четири вида разсейване: визуално, физическо, умствено и звуково. . . . . Има и сексуално расейване, защо учтиво го пропускате? Най-интензивното!
39
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Заглавието трябва да е Само 5% Не ползват телефон докато шофират. И това са пенсионерите които нямат фейсбук и инстаграм
38
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
5 % говорят по телефоните / повече са със сигурност / колко процента пушат ??? също са с отвлечено внимание НО цигарите са аксиз- значи и пари - тях никой не ги закача - коло процента чдат и пият - абе освободете забраната за говорене
37
0
 
13
 
! Отговори
очевиден ФАКТ !!!! преди 8 месеца
99% oт така наречените жени шофьори са постоянно с телефон в ръката докато са зад волана. Неслучайно те са и основната причината за зачестилите катастрофи.
36
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Защо не се казва и дума за таблетите в новите автомобили, които според мен са още по-опасни. Аз лично автомобил с таблет не бих си купил дори да мога да си го позволя.
35
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
То поне да вършихте няква работа с тия телефони, не само тъпо ровене в соц. мрежите
34
6
 
2
 
! Отговори
УБиват с холограми преди 8 месеца
Получих оплаквания от експерти от МВР вещи лица . След залепване на еко стикери получили остро главоболие .. блокирали им съзнанието на рискови кръстовища. ТЕстове потвърдиха. Веднага след ЗАЛЕпВАНЕ НА НЕЗАКОННОТО ОРЪЖИЕ на предно стъкло автомобила се обсебва през САТЕЛИТИ> Следва декодиране и манипулиране на водачите.Експерти да огледат жертви след напускане на сервизи за тех прегледи.. Вижда се как карат манипулирано.ясно се вижда масов убиец обсебил водачи каращи с много висока скорост..
33
6
 
4
 
! Отговори
Убиват с холограми преди 8 месеца
ЗАКОНЪТ ЗАБРАНЯВА ЛЕПЕНЕТО НА ОТВЛИЧАЩИ ВНИМАНИЕТО НА ВОДАЧА СТИКЕРИ вкл .Милиони водачи са жертви на НАГЛО ПРЕСТЪПНИ ДИГИТАЛНО ХОЛОГРАМНИ Оръжия рекламирани като ЕКО СТИКЕРИ. Терористи проследяват и обсебват милиони водачи ПОИМЕННО. В момента над 100 000 водаич са обсебени през еко стикери.. Всички ще бъдат снимани от тол терористични и други камери като НАРУШИТЕЛИ.
32
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Много повече са поне в София, минимум 20-30%, освен това повечето карат и нови коли с които телефона се свързва, четат ти новите съобщения и т.н. но те си говорят с телефона в ръката и си пишат съобщенийца с част от тъпкачите си!
31
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
В другите страни налагат яки глоби,а у нас всеки си прави каквото си иска.И после се чудят защо сме на първо място и по катастрофи и загинали на пътя.
30
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
За 1 секунда не внимание, не ди заслужава да загинеш или да станеш инвалид, да не говориме , че може да осакатиш или убиеш някой.
29
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Грешка в заглавието може би!Би трябвало да е 5% не използват телефона зад волана!
28
6
 
2
 
! Отговори
Бузлуджа преди 8 месеца
Падението на нибелунгите от Вагнер
27
6
 
3
 
! Отговори
Мръсна Бузлуджа преди 8 месеца
Но поне останалата част от България с изключение на черно море се изчисти.За един ден.
26
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Нищо не се казва за инфотейнмънт системите в новите модели. Всичко е на тъч скрийн. Каква е разликата от мобилния телефон? Струва ми се, че те разсейват доста повече. Не е ли време да ги забранят о всичко да си дойде на старите копчета и потенциометри. Ама дали ще могат да се преборят с мощните автомобилни концерни. С тъч сктийн е доста по евтино. Представяте ли си в Тесла да сменят телевизора с 20 копчета?
25
7
 
7
 
! Отговори
СектатаЕвсичко преди 8 месеца
Свидетелрите на Сталин се събраха на летящата чиния на бай Тошо
24
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Цитат: В този момент има препятствие на пътя, което....", А защо трябва да има препятствия на пътя? АПИ - то така ли поддържат пътищата ни - с препятствия тук там?
23
9
 
7
 
! Отговори
Българските преди 8 месеца
Робовладелци се събраха на Бузлуджа да празнуват падението на цял един народ