Юлиян Попов: Няма да унищожим нито една централа

Преди да започне кампанията, разговорите вървяха много конструктивно
Обновена: 5 окт 2023 10:08 | 5 окт 2023 10:08, Стела Стоянова
12
Юлиян Попов: Няма да унищожим нито една централа
Снимка БГНЕС

Преговорите с ЕС по никакъв начин не са свързани с реалното затваряне, заяви категорично пред БНР министърът на екологията Юлиян Попов.

"Това, че са посочени някакви цели - например тази цел 40% намаляване на емисиите - тя ще бъде постигната несъмнено. Ако я махнем, това нищо няма да промени. Ако я оставим и не я постигнем, ще влезем в някакво наказателно постановление, в някакво нарушаване на договор и нищо особено няма да се случи. Фактът, че тя е там, е просто индикативен факт. Т.е. ние няма да нарежем и унищожим нито една централа, няма да я съборим, освен ако компанията, която я притежава, не го направи, а това също ще стане, защото частните централи, когато започнат да губят, те просто ще затворят - това няма нищо общо с правителството", обясни той в интервю за предаването "Преди всички".

Министърът смята, че държавната въглищна централа трябва да бъде запазена като стратегически резерв и да бъде обслужвана като такъв:

Още по темата

"Това не означава, че тя ще работи с пълен капацитет, защото това го определя пазарът. Но тя трябва да бъде запазена, защото ние трябва да управляваме геополитически рискове от висок порядък в бъдеще. Ние трябва да бъдем подготвени".

По отношение на мините той добаи: "Дори утре всичко да прекъсне да работи, мините трябва да продължат да работят поне 3000 души в продължение на 10 години. Това е осигурена работна ръка, защото зариването, изравняването на тези терени изисква тази работна ръка за 10 години. Каквото и да правим, тези места са осигурени".

Според него оттеглянето на териториалните планове е възможно, но ще доведе до загуба от порядъка на 2 млрд. лв., без да получим нищо в замяна. По думите на екоминистъра тези планове се разработват вече 2 години в изключително обстойни консултации с всички. Те са общи, това са рамките, обясни той и подчерта, че конкретните проекти, инициативи и строежи все още не са дефинирани.

"Това, което става с въглищната индустрия, не зависи по никакъв начин от това, което ние искаме и ще получим като средства от ЕС. Въглищната индустрия се движи според пазара. Тази година, първите 6 месеца, в целия ЕС въглищното производство на електроенергия е паднало с 23%. Това е тенденцията. Това не е нещо - някой ни дава пари, за да затворим въглищни електроцентрали. Това е процес, който не зависи от това дали ще ни дадат пари или не. Той ще се движи без съмнение по пазарни линии. Не очаквам да се появи такъв тип криза, която да върне изцяло въглищното производство", коментира министър Попов.

За искания  вот на недоверие, той заяви, че това е нормална процедура, особено в предизборен период, когато определени партии искат да спечелят от някоя гореща тема гласове за предстоящите избори:

"Така става винаги в предизборна ситуация, когато политически партии, които нямат достатъчно подкрепа или достатъчно рационални аргументи за собствената си политика, се възползват от напълно легитимните тревоги на дадена част от хората, в случая работещите във въглищния сектор и те се присъединяват към тях, разпалват".

По думите му всяко обществено недоволство би трябвало да е в центъра на работата на правителството:

"С недоволството се справяме, макар и много трудно, именно заради много високата политизация и изместване на целия дебат. Преди да започне кампанията разговорите вървяха много конструктивно. С навлизането в кампанията нещата се изостриха и стигнахме до тук. Надявам се да се справим с рационалните аргументи, които имаме, и с това, че сме ангажирани в един процес на договаряне в последния момент на много закъснели договорки с ЕК във връзка с това те да подпомогнат прехода в България в енергийния сектор. Рационалните ни доводи са достатъчно добри, въпросът е как реагира политическата кампания. По отношение на основанията се справяме много добре".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още по темата: централиюлиян попов
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Германия/и не само/, отваря и мини и рудници за да имат ток, Бг да затвори всичко да затвори.
8
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
що не викнат и косто, той добре се справя със закриването на предприятия
7
2
 
2
 
! Отговори
Сатир преди 7 месеца
Не очаквам да се появи такъв тип криза, която да върне изцяло въглищното производство", коментира министър Попов. - Намерихме си Нострадамус - а сега познай какво ще се случи като прътовете на Уестингхауз клекнат странично????
6
1
 
2
 
! Отговори
в този унищожител преди 7 месеца
има нещо сатанизирано . крие си огньовете , козята брадичка, рогата и опашката - слугата на дявола .
5
1
 
5
 
! Отговори
Токмаков преди 7 месеца
И да вярваме и да не верваме централи след две години няма да има. Те отдавна трябваше да бъдат спрени. Заради отровените села и Стара Загора и заради факта че покрай тях много хора станаха милионери. Край на подобна разсипия. ЕС е добро защото прекратява тази несправедливост.
4
0
 
5
 
! Отговори
Токмаков преди 7 месеца
Този абсолютно не е в час. Нищо нямало да се случи . Няма да се случи докато ние плащаме и изнемогваме вместо да вземем тоягите и да ви изгоним .
3
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Не вярвайте на тези мошеници-терминатори!И реакторите на АЕЦ-а уж само ги спряха,а идете да видите как всичко е изтърбушено,нарязано на скрап и безвъзвратно загубено!Страната ни загива,точно заради присъствието ни в този циничен ЕС.Затова,ако искаме да оцелеем,вън от ЕС!!!
2
1
 
9
 
! Отговори
Що никой не говори преди 7 месеца
сега за двата реактора дето аризахме на Зе ... а ?
1
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Костюмари, как да им вярваш?