Фармацевти обвиниха лекарския съюз в противоречия

Става дума за е-рецептите
3 ное 2023 20:00, Стела Стоянова
18
Фармацевти обвиниха лекарския съюз в противоречия
Снимка БГНЕС, архив

Българският фармацевтичен съюз (БФС) обвини Българския лекарски съюз (БЛС) в противоречиво интерпретирани данни с цел внушение на пресконференция. Причината са електронните рецепти за медикаменти, съобщава Би Ти Ви.

В позицията си БФС посочва, че по време на срещата с медиите на 2 ноември 2023 г. БЛС са изнесли данни, които не са тълкувани правилно, а направените заключения са некоректни.

Според БЛС аптеките от 3380 аптеки в страната само 2938 са изпълнявали електронни рецепти. Фармацевтите внасят яснота в тези числа.

На територията на България към момента работят 3230 аптеки, като от тях 198 са болнични – те не извършват отпускания на лекарства по „бели електронни рецепти“.

72 пък са на помощник фармацевти, които изобщо нямат право да отпускат продукти по лекарско предписание.

„БЛС се интересуваха защо 442 аптеки не са отпускали електронни рецепти. 270 аптеки (198 болнични аптеки и 72 аптеки на помощник фармацевти) няма как да са изпълнявали такива предписания. Остават 2960 аптеки, от които 2938 са отпускали електронно. Предполагаме, че 22 аптеки все още на са виждали електронна бяла рецепта, защото не са имали пациенти с такива предписания“, посочват фармацевтите

Според БЛС 204 230 са издадените електронни предписания след 16.10.2023 г. От тях 134 983 или 66% са изпълнени, а 14 164 предписания или 6.9% са анулирани.

БФС обяснява това с липсата на усилия от страна на лекарския съюз да обясни как точно се предписват електронни рецепти. „Предполагаме, че много лекари са допускали грешки при предписването и са анулирали предписанията“, допълват фармацевтите.

„Не всички предписания са анулирани. Има пациенти с няколко варианта на едно и също предписание – няколко рецепти за едно и също нещо. Изпълнено е коректното предписание, а останалите остават неизпълнени. Има предписания, които не подлежат на изпълнение – изписана една таблетка вместо една опаковка, изписани лекарствени продукти, които не са налични въобще на пазара и др“, казват още БФС.

Други данни на БЛС сочат, че 69 376 електронни рецепти за изтеглени от аптеки, но само 28 264 са изпълнени. От БФС казват:

Има много и различни причини една рецепта да не бъде изпълнена, като някои от най-често срещаните са:

-        Предписаният продукт е регистриран в България, но не е наличен на пазара (никога не е внасян или просто в момента го няма)

-        Предписаният продукт е регистриран, наличен на пазара в България, но аптеката не разполага с него, защото няма гарантиран достъп до всичко налично в складовете. В този случай пациентът обикаля по аптеките в търсене на точно предписания продукт.

-        Пациентът не може да си позволи предписаната му терапия. Тъжно е, но е факт! Дори в аптеката да има наличен аналогичен лекарствен продукт на по-достъпна цена, ако лекарят е предписал по търговско наименование, замяната е невъзможна вече.

-        Пациентът отказва терапията. Дали причината е в липса на доверие, възможности, внушения или „ще изчакам да видя дали няма да ми размине от само себе си“ е въпрос с много отговори.

В края на позицията си БФС посочва, че аптеките и фармацевтите не се плашат от прозрачност и контрол, за разлика от други медицински специалисти и участници във веригата на лекарствоснабдяването. „Дигитализацията позволява превантивен контрол в реално време, който защитава и предписващия, и отпускащия, а най-вече пациента“, допълват фармацевтите.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


18
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Искаме свобода и демокрация. Не на фашизма на "Сглобката". Вече живеем в дясна диктатура, което е другото име на фашизъм.
15
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Системата на лични лекари е нещо като крепостното право. 6 месеца трябва да го търпя ако нищо не разбира. Да се премахне и да имам право да отида при когото поискам. Всичко друго е убийство за мен.
14
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Самото въвеждане на електронна рецепта е убийство и вопиюща форма на фашизъм.
13
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Този закон е потресаващо антихуманен и трябва незабавно да се отмени. Не мога да се съглася че лекарите ще се разпореждат с мен все едно съм в концлагер и трябва да пия точно техния антибиотик. Може да искам друг. Да кажем по евтин. Лекарите се превръщат в убийци за да печелят пари. Не го ли разбрахте това е толкоз просто и логично.
12
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Ами всички кажете не на е-рецепта.
11
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Всичко се върти около проследяването. Държавата иска да следи всички лекари аптекари фармацевти и пациенти. Лекарите погрешно си мислят че са нещо пивече. Лекарите също са в кюпа. Има само един изход. Отмяна на това безумно решение от което чисто физически ще загинат много хора....
10
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
До ха ха ха до 2 това съм аз. Ами има някакви сили които лобират против антибиотиците. Причината е че антибиотиците лекуват. На някой това не се харесва. На сорросоидите на т.н.филантропи на дълбоката държава на лошите хора не се харесва че антибиотиците лекуват. Подозирам друга лекарствена група която иска да ги измести чрез забрани. Забрана да се продават без електронна лекарска рецепта. Може да са кортикостероидите. Не знам не мога да знам но мога да предполагам. Антибиотиците лекуват !
9
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
По време на пандемията лекарите лекуваха дистанционно, фармацевтите контактуваха с болните хора, не заставайте един срещу друг, така ще вредите и на двата бранша, които нямат вина за ситуацията, създадена от е-рецепти.
8
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Лекарското съсловие се опитва да унищожи фармацевтите вече трийсе години. Това разбира се е една вопиюща несправедливост , която се крепи на завистта. Собствениците на фармацевтичния бизнес , повечето от които не са фармацевти са в неписан съюз с лекарското съсловие от което лично аз съм в много голямо разочарование. Тоест лекари и бизнесмени против фармацевти които са единствения стожер на фармацевтична здравна грижа . По втеме на пандемията аптекарите както ги наричат осъанаха на поста си.
7
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Фармацевтите, най важното звено във веригата, без тях няма нито лекарите да работят, нито пациентите да се лекуват. Обединете се, заедно сте непобедими, една е-рецепта винаги можете да я оборите и всичко да е нормално.
6
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Вместо да се обвиняват лекари и фармацевти, да се обединят и да се прекрати с тази електронна недомислица, създаваща затруднения и проблеми на лекари, на фармацевти, на пациенти.
5
1
 
0
 
! Отговори
тез пък преди 5 месеца
Битката за рекламни брошури!
4
2
 
2
 
! Отговори
Голям смях преди 5 месеца
Капиталисти обвиняват други капиталисти, че са човеконенавистници🤣
3
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Електронна рецепта се изписва за около15 минути. Хартиена - за 2 минути. Как ще спреш злоупотреби с електронно изписване вместо с хартиено , като го прави един и същ лекар - личният?!?! То е малоумие отвсякъде. Геноцид!
2
1
 
9
 
! Отговори
Ха ха ха до 2 преди 5 месеца
И КАК СЕ СПАСЯВА ЖИВОТ НА ЧОВЕК С КОВИД БЕЗ АНТИБИОТИК, КОЙТО ЗАДЪЛЖИТЕЛТО СЕ ИЗПИСВА ОТ ЛЕКАР, А НЕ ОТ ФАРМАЦЕВТ??? Аз лично за малко не умрях без антибиотик!
1
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Фармацевтите имат право аз съм на тяхна страна. Фармацевтите винаги са на поста си за разлика от лекарите които по времето на Ковид лекуваха по телефона а фармацевтите останаха на поста си и спасиха много животи !