Съществува теоретична възможност новите делегати от България да не получат акредитация в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, ако в организацията се затвърдят съмненията в легитимността на парламентарните избори или има груби нарушения по времето на вота в България, заяви представителят на Полша в ПАСЕ Тадеуш Ивински.
Това се разбра на специалната пресконфереция днес в хотел „Радисън“, на която представители на ПАСЕ се срещнаха с представители на български медии и пожелаха да чуят тяхното мнение за изборния процес.
От ЕС анализират докладите на ПАСЕ и ако има индикация за груби нарушения, могат да се вземат решения и с финансови последици за България.
„От неправителствената организация „Прозрачност без граници”, с която имахме среща ни казаха, че 15 % от българите са склонни да продадат гласа си.
Това са много сериозни неща и ако този процент нарасне до 30% по време на самия вот можем да помислим за повторно налагане на мониторинг на България, независимо че в момента сте в постмониторингов период”, заяви на дискусията Андреас Грос, представител в ПАСЕ от Швейцария.
Във форума взеха участие 12 парламентаристи от общо 20 от 15 страни, които са у нас като наблюдатели за изборите за 41-во Народно събрание.
Обичайна практика е представителите на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа да бъдат канени като наблюдатели от националните парламенти.
Гостите ни са очаквали покана от нашето Народно събрание дълго време и едва в последния момент са получили документ и то не от председателя, а от заместника му Юнал Лютфи.
„ За първи път от 18 г., откакто съм в ПАСЕ се срещам с такава липса на сътрудничество, каквато демонстрира българският парламент, нито веднъж досега не съм бил поставян в подобна ситуация”, заяви огорчено в изказването си Тадеуш Ивински.
„България е шампион по купуване на гласове, не мога да си представя, че подобно нещо може да се случи в Дания. Но ако беше станало щеше да има разследвания, процеси - тук няма ли кой да направи това?”, запита представителите на медиите Михаел Йенсен от Дания.
Наблюдателите на ПАСЕ у нас ще бъдат разпределени на няколко групи и ще посетят около 15 секции в изборния ден.
В понеделник ще дадат последната си пресконференция у нас, а в края на септември ще подготвят специален доклад, който ще обобщи оценките им от изборите в България.