Когато двама приятели на Джеймс Джонсън-Бърн се скарали по-рано тази година, той не знаел какво да прави. Затова 16-годишният се обърнал към... изкуствения интелект за съвет.
Придружителите с изкуствен интелект са дигитални герои, които си пишат съобщения и разговарят с потребители, според Common Sense Media, организация с нестопанска цел, базирана в Сан Франциско, която помага на родители и учители да внушат умения за критично мислене у децата.
Чатботът казал на Джонсън-Бърн, който живее във Филаделфия, дасе раздели с приятелите си. Той го направил и това решило непосредствения проблем, споделя той. Но „сега те не си говорели особено много“. Според момчето, опитът му е показал, че придружителите с изкуствен интелект „не могат да открият по-дълбокия проблем“.
"Бих се страхувал да им задам дълбок, скрит въпрос", допълва той.
Друго нещо, което поразило Джонсън-Бърн, било как придружителите с изкуствен интелект сякаш винаги се съгласявали с него и му казвали това, което искал да чуе. И той открил, че начинът, по който говорят, е зловещо подобен на този на хората. В един момент, когато разговарял с придружител с изкуствен интелект, „забравих, че всъщност не е мой приятел“, казва той.
Нови изследвания показват, че и други тийнейджъри имат същото преживяване.
По-голямата част от тийнейджърите – 72% – са използвали компаньони с изкуствен интелект, според проучване сред над 1000 13–17-годишни, проведено тази година от Common Sense Media. Над половината от тийнейджърите ги използват редовно, според изследването, а една трета се обръщат към тях за взаимоотношения и социални взаимодействия.
Нещо повече, 31% от тийнейджърите казват, че разговорите им с компаньони с изкуствен интелект са толкова удовлетворяващи или по-удовлетворяващи от разговорите им с други хора, а 33% са обсъждали сериозни и важни въпроси с компаньони с изкуствен интелект, вместо с други хора.
Констатациите хвърлят нова светлина върху взаимоотношенията, които тийнейджърите развиват с инструментите с изкуствен интелект.
Чатботовете не са добри приятели
Резултатите са причина за безпокойство, защото тийнейджърските години са „чувствителен период на социално развитие“, обяснява Майкъл Роб, водещ автор на изследването и ръководител на изследванията в Common Sense Media.
„Не искаме децата да се чувстват така, сякаш трябва да се доверяват или да общуват с приятели с изкуствен интелект, вместо на приятел, родител или квалифициран специалист, особено когато се нуждаят от помощ при сериозни проблеми", казва той.
Нещо повече, приятелите с изкуствен интелект не могат да моделират здравословни човешки взаимоотношения.
„В реалния свят има всякакви социални сигнали, които децата трябва както да интерпретират, така и да свикнат с тях и да се научат как да реагират“, посочва Роб. "Но децата не могат да се научат да улавят неща като езика на тялото от чатбот."
Чатботовете също са подлизурковци, според Роб.
„Те искат да ви угодят и няма да създават много напрежение по начина, по който биха го направили хората в реалния свят. Ако потребителите свикнат с приятел с изкуствен интелект, който винаги им казва това, което искат да чуят, „когато срещнете напрежение или трудности в реалния свят, ще бъдете по-малко подготвени“, обяснява той. "Приятелите с изкуствен интелект може да изглеждат реални, което кара децата временно да се чувстват по-малко самотни, когато общуват с тях. Но това би могло да намали човешките им взаимодействия, оставяйки ги по-самотни в дългосрочен план."
Това мнение се потвърждава от Челси Харисън, ръководител на комуникациите в Character.AI, популярен спътник с изкуствен интелект.
„Взаимодействието с герои на нашия сайт трябва да бъде интерактивно и забавно, но е важно нашите потребители да помнят, че героите не са истински хора“, отбелязва тя.
Компанията се опитва да намери безопасно пространство, предоставя откази от отговорност, че героите не са истински, и има отделна версия за потребители под 18 години, предназначена да минимизира „чувствителното или подвеждащо съдържание“ и съдържанието за самонараняване, настоява Харисън, отбелязвайки, че Character.AI има и други функции за безопасност, включително инструменти, предоставящи на родителите прозрения, филтрирани герои и известия за времето, прекарано на платформата.
Друга причина за безпокойство е, че 24% от тийнейджърите са казали, че са споделяли лична информация със спътници с изкуствен интелект. Децата може да не осъзнават, че когато споделят неща като личните си борби с спътник с изкуствен интелект, те споделят тези данни с компании, а не с приятели. Нещо повече, „често предоставяте на тези компании много обширни постоянни права върху вашата лична информация, която те могат да използват както си поискат“, казва Роб.
„Те могат да я променят. Могат да я съхраняват. Могат да я показват. Могат да я включат в други неща“, отбелязва той.
Роб казва, че ограничение на изследването е, че е проведено в един момент, но използването на технологии от хората продължава да се променя. Той също така допълва, че тийнейджърите може да са докладвали прекалено много за поведение, което са смятали за желателно, като например използването на чатботове по здравословни начини, което означава, че ситуацията може да е дори по-лоша, отколкото предполагат резултатите.
За щастие, има неща, които родителите могат да направят, за да защитят децата си.
Започнете като говорите с тийнейджърите си
Родителите трябва да започнат като говорят с тийнейджърите си за спътниците с изкуствен интелект „без осъждане“, казва Роб. Можете да попитате нещо от рода на: „Използвали ли сте приложение, което ви позволява да говорите или да създадете приятел или партньор с изкуствен интелект?“. Слушайте, за да научите какво е привлекателно в тези инструменти за вашия тийнейджър, преди да се впуснете в притеснения, предлага той.
След това е добре да се посочи, че „спътниците с изкуствен интелект са програмирани да бъдат приятни и програмирани да ни подкрепят“ и да се обсъди защо това е проблем, допълва Роб. Тийнейджърите трябва да знаят, че „просто не така работят истинските взаимоотношения, защото истинските приятели понякога не са съгласни с нас. Родителите понякога не са съгласни с нас или могат да ни предизвикат по начини, които не очакваме, или да ни помогнат да се справим с трудни ситуации по начини, по които изкуственият интелект просто не може.“
Разговорите като този могат да помогнат на децата да се научат да мислят за изкуствения интелект по-широко и здравословно, казва Роб.
Насърчавайте децата си да се срещат с приятели лице в лице
Една от причините, поради които не е изненадващо, че толкова много тийнейджъри използват изкуствения интелект като приятел, е, че много изследвания показват как социалните медии са отслабили чувството на децата за приятелство.
В днешно време децата се събират по-малко с приятелите си лично, отколкото в миналите поколения, и често смятат неща като коментирането на нечии публикации за начин за поддържане на връзка. В резултат на това те имат по-малко практика с офлайн човешки взаимодействия.
Едно от най-добрите неща, които можем да се направят, е да се насърчават децата да се събират с приятели и други връстници лично.
„Голяма част от радостта ни в реалните ни приятелства е свързана с тези близки връзки, при които можем да се гледаме и да се разбираме, без да казваме и дума“, казва Джъстин Карино, психотерапевт от Уестчестър, Ню Йорк, която лекува млади хора и не е участвала в проучването. „Нашият любим човек влиза в класната стая. Учителят казва нещо лудо. Осъществявате зрителен контакт с най-добрия си приятел. Има тези нюанси, при които се учим да общуваме интимно с близките си хора, които ни носят толкова много удоволствие и радост, каквито никога, никога няма да получим с бот с изкуствен интелект.“
Опитайте се да избягвате, ограничавате или наблюдавате употребата от тийнейджъри
Що се отнася до придружителите с изкуствен интелект, които имитират приятели, най-доброто нещо, което родителите могат да направят, е да не позволяват на тийнейджърите изобщо да ги използват, казва Роб.
В тестовете за риск на Common Sense Media, изкуственият интелект е показвал на децата неподходящо съдържание, като например сексуални материали, отбелязва той. Нещо повече, „те са се занимавали с някои стереотипи, които не са били добри. Понякога са давали опасни съвети.“
Представител на Meta, която позволява на родителите да блокират достъпа на децата си до своя чатбот Meta AI, отказа коментар.
Докато 34% от тийнейджърите в проучването са казали, че се чувстват неудобно от нещо, което техният спътник с изкуствен интелект е направил или казал, Роб посочва, че тийнейджърите може да получават информация, която не ги притеснява, но която родителите им не биха искали те да виждат или чуват.
"Със сигурност няма да позволя на децата си да използват спътници с изкуствен интелект, преди да навършат 18 години, освен ако начинът, по който са програмирани, не се промени радикално. Съгласен съм, че тези компании не правят достатъчно, за да защитят децата от вредно съдържание и събиране на данни, и искам дъщерите ми да развиват взаимоотношения с хора, а не с технологии. Ако тийнейджър използва спътници с изкуствен интелект, е важно да се следи за признаци на нездравословна употреба", казва Роб.
Ако тийнейджърите предпочитат взаимодействия с изкуствен интелект, а не с хора, прекарват часове във взаимодействие с придружители с изкуствен интелект, изпадат в стрес, когато не могат да ги използват, или се отдръпват от семейството си и дейностите, на които преди са се радвали, това са класически признаци на проблем, допълва той.
В този случай е добра идея да потърсите помощ от училищен съветник или друг специалист по психично здраве.
Бъдете пример за здравословна употреба на дигитални технологии
Важно е също така родителите да демонстрират с пример как да имат здравословни отношения с технологиите, казва още Роб.
„Покажете на тийнейджъра си как изглежда балансираната употреба на технологии. Водете тези открити разговори за това как се справяте със собствените си емоционални нужди, без да разчитате единствено на дигитални решения.“
За да ограничат използването на екрани от децата, родителите може да се наложи да намалят използването им от самите тях
Това ново проучване, показващо, че повечето тийнейджъри използват придружители с изкуствен интелект, показва защо е важно да се говори с младите хора за това защо се нуждаят от истински приятели, а не от чатботове, за да ги валидират. Технологията не може да замени хората, но може да обясни защо приятелите на Джонсън-Бърн вече не са близки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.