Кабинетът на ГЕРБ не падна заради мен, настоя Дянков

Твърди, че през 2009 г. страната ни е била изправена пред банкрут
Обновена: 21 ное 2013 14:05 | 21 ное 2013 09:13,
129
Кабинетът на ГЕРБ не падна заради мен, настоя Дянков
Симеон Дянков. Снимка: архив, Булфото

Бившият финансов министър в кабинета на ГЕРБ Симеон Дянков настоя, че правителството на Бойко Борисов не е паднало заради него.

Смята, че причината за напускането му са били 800-те млн. лева, които отказваше да даде на земеделските производители.

"Финансовият министър отговаря за хазната, тя да е силна, аз отговарях за това добре", категоричен бе пред БНТ отстраненият ковчежник №1 на държавата, който си тръгна на 18 февруари, а два дни по-късно Борисов хвърли оставката на целия кабинет пред парламента.

Още по темата
"Ние управлявахме в много тежка ситуация в Европа и ако си бяхме позволили популизъм, бързо щеше да се срине българският лев", върна се той в началото на управлението на ГЕРБ.

По думите му тогава, през 2009 година, е имало огромни опасения от срив на българския лев и банкрут на България.

"Това тогава като финансов министър не можех да го говоря, но сега мога, защото имаше големи шансове в края на 2009 година да се срине българският лев. Точно затова решихме на доста по-големи реформи да тръгнем и доста по-агресивна финансова политика да водим, иначе просто като малка държава, свързана с еврото, съседка на Гърция, бързо-бързо щяхме да отидем към тези държави, които банкрутираха", отбеляза той пред БНТ.

Симеон Дянков призна, че продължава да се чува по телефона с бившия премиер Бойко Борисов и с други бивши министри от кабинета на ГЕРБ, но не като колеги, а като приятели.

Откровенията си той направи снощи в Брюксел, където представи книгата си "Кризата в еврозоната отвътре".

В нея той коментира впечатленията си от поста, който е заемал у нас и как след напускането на правителството се е почувствал вцепенен.

Бившият вицепремиер признава и за провала на някои от предприетите реформи, особено в областта на здравеопазването. Той отбелязва, че трима министри в сектора са напуснали постовете си безславно и унизени, тъй като в случая са били засегнати широки интереси, включително икономически, предвид това, че бюджетът за здравеопазване в нашата страна е вторият по големина след средствата за пенсии.

Симеон Дянков разказва как в началото на 2013 г. правителството е имало намерение да изтегли голям заем, за да повиши покупателната способност чрез увеличаване на пенсиите и заплатите на служителите в обществения сектор в навечерието на предстоящите избори. Когато попитал кой ще плаща заема, получил  отговор "следващото правителство".

В анализите си той търси отговори на въпросите дали кризата в еврозоната е намерила най-добрите политически и експертни решения, какво е довело до нейното овладяване, как подобни сътресения биха могли да бъдат избегнати занапред.

Днес Симеон Дянков е ректор на Новата руска икономическа школа в Москва и гост лектор по обществена политика в САЩ, в управленската школа "Джон Кенеди" към Харвардския университет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


129
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
25
 
15
 
! Отговори
king_for_a_day преди 10 години
Междуфирмената задлъжнялост Дянков ли я направи или си съществуваше още по времето на тройната коалиция?А ако бяхме банкрутирали като Гърция, мислите ли, че някой щеше да сипва тук стотици милиарди за да си спаси едрия лобистки капитал? Чувате ли се какво говорите?
8
39
 
26
 
! Отговори
king_for_a_day преди 10 години
Колкото и непопулярен да е, според мен Дянков беше единственият читав министър от предишното (че и настоящото) правителство. Дори самата му непопулярност е пряко доказателство за това. При огромен процент неграмотни и немислещи българи, високият рейтинг обикновено означава единствено, че политикът е популист с едничката цел да радва тези широки маси (макар и с тесни хоризонти). Добре, че поне по негово време се водеше консервативна фискална политика, защото сега направо ме е страх...
7
13
 
36
 
! Отговори
лошо ли е преди 10 години
По-добре да бяхме банкрутирали като Гърция.След банкрут живота в Гърция е в пъти по-добър от този в България.
6
10
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Значи 2009 г. имало опасения от банкрут на държавата и "финансистът" Дянков предприема "агресивни мерки", започва да пази хазната и то "добре" по думите му, в резултат на което 2013 г. се оказва, че под неговото ръководство в хазната няма пари и трябва да се тегли заем!!!!!!!!!!! Какво става тук, бе, какво е правил тоя човек?!?!?!?!
5
11
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Странно как изхарчи 4 милиарда от държавния резерв и изтегли още 2 милиарда кредити с което увеличи външния дълг на страната а отказа да плати ДДС-то на фирмите, отказа да плаща и на земеделците,болниците абе стана стагнация навсякъде, няма да коментирам отказа да се изплащат инфраструктурните задължения на държавата към фирмите с 8-9 месеца, което доведе до огромна междуфирмена задлъжнялост и фалити на хиляди фирми. Направо е чудо, че Дянков не фалира държавата, въпреки опитите си.
4
11
 
43
 
! Отговори
Милен преди 10 години
Жалко, че не сме Китай. Там такива *** ги разстрелват.
3
6
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Добре де, да кажем, че не останаха на власт заради теб.
2
14
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Както е тръгнало много скоро пак ще се изправи,но този път може и да банкрутира. Тогава да видим какво ще измислят финансовите гении,кой ли ще излезе виновен?
1
13
 
41
 
! Отговори
В ЗАТВОРА преди 10 години
му е мястото на тоя ***. Там да обяснява колко е вкусна постната пица след като той и ПРИЯТЕЛИ са изяли салама