Властта иска 610 лв. минимална заплата, бизнесът против

Тристранката се събира, за да обсъди въпроса
156
Властта иска 610 лв. минимална заплата, бизнесът против
Снимка: Булфото, архив

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди проект на постановление на Министерския съвет за определяне размер на минималната работна заплата. Проектът предвижда минималното възнаграждение да стане 610 лева от 1 януари 2020 година. Предлага се минималната часова работна заплата да стане 3,66 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.

Увеличението на минималната работна заплата с 8,9 на сто - от 560 лв. на 610 лв., ще стимулира активността на пазара на работната сила, ще допринесе за нарастване на доходите на най-нискодоходните групи на заетите и ще намали неравенството в доходите и бедността, ще се повиши покупателната способност и жизненото равнището на населението, се отбелязва в доклада на социалния министър.

Предлаганият размер на минималната работна заплата от 610 лв. от 1 януари 2020 г. е съобразен с обективната икономическа и социална реалност, включваща устойчивата положителна динамика на брутния вътрешен продукт, ръст на средната работна заплата и компенсация на наетите лица през 2020 г., индекса на потребителските цени и други икономически показатели, пише още в доклада. В документа се посочва, че за 2020 г. се предвижда увеличение на средствата за заплати и възнаграждения на заетите в бюджетния сектор по трудови и служебни правоотношения с 10 процента и запазване устойчивостта в съотношението минимална работна заплата към средната работна заплата.

Асоциацията на организациите на българските работодатели не подкрепя предложението за увеличаване на размера на минималната работна заплата (МРЗ) от 560 на 610 лв. от началото на 2020 г., се посочва в позиция на националнопредставителните работодателски организации. Те обръщат внимание на това, че увеличението на минималната заплата следва поетите предварителни обещания при липсата на механизъм, критерии и прозрачна методология за нейното определяне, в съответствие с многократно отправените специфични препоръки на ЕК и при неспазване на принципите и изискванията на ратифицираната Конвенция 131 на МОТ, в сила от началото на 2019 г.

Според бизнеса предвиденият ръст от 8.9 на сто на МРЗ за 2020 г. не съответства на ключови параметри, регламентирани от влязлата в сила от началото на тази година Конвенция 131 на МОТ, като 3.3 на сто реален ръст на производителността (средно за прогнозния период до 2022 г.), прогнозна средногодишна инфлация по ХИПЦ за 2020 г. от 2.1 на сто, което води до намаляване на конкурентоспособността, изразена чрез увеличение на номиналните разходи на труд за единица продукция - Unit labor cost (4.9 на сто за 2019 г. и очакван ръст от 3 на сто през 2022 г.).

Работодателите отбелязват, че по данни на НСИ през първите девет месеца на 2019 г. в половината от общо 28 административни области е налице намаление на броя на наетите (Ловеч, Велико Търново, Силистра, Търговище, Стара Загора, Ямбол, Благоевград, Кюстендил, Перник, София - област, Кърджали, Пловдив, Смолян, Хасково). Работодателските организации са представяли свои анализи на връзката между съотношението на минималната към средната работна заплата и равнището на безработица по административни области, като е подчертан негативният ефект върху заетостта на младежите, хората с ниска квалификация и образование, жените-майки, ромските общности и други уязвими групи на пазара на труда, посочват от бизнеса. Те смятат, че в условията на административно определяне на минималната заплата, тя трябва да се разглежда като брутна минимална заплата с включен размер на допълнителното възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит (клас, който също се определя административно).

От бизнеса отбелязват, че сравненията, направени в частичната предварителна оценка на въздействието, че през 2019 г. минималната работна заплата в България е с 33.4 на сто по-ниска от минималната работна заплата в Латвия и с 35.08 на сто по-ниска от тази в Румъния имат смисъл само при паралелно проследяване на разликите в производителността на труда, дела на социално-осигурителните и данъчни вноски за сметка на работника и равнището на цените, което не е направено. От бизнеса отбелязват, че в доклад за ЕК за България за 2019 г. e посочено, че производителността на труда се увеличава непрекъснато, но все още е значително под средното равнище за ЕС. Въпреки своята възходяща тенденция, през 2017 г. производителността на труда на отработен час достигна едва 45.3 но сто от средния за ЕС стандарт на покупателна способност, което нарежда България на последно място в ЕС, заявяват работодателите. Посочено е, че от 2000 г. насам производителността на труда се е увеличила само с 12.8 процентни пункта, въпреки че е нараснала с 26 процентни средно за Балтийските държави, отбелязват от бизнеса.

Очаква се синдикатите да подкрепят предложението за увеличение на минималното възнаграждение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


156
Още по темата: заплатаТристранка
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
71
0
 
10
 
! Отговори
do 76 преди 4 години
и тука чух един як израз "направи ли кюфтенцата, хайде изключи малко скарата да не хаби ток" :)
70
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Някои тука ми реват за производителосто на труда, ама то тая производителност зависи от шефа. Готвач съм и в завадението, където ралботя, близо 2 часа дневно отделям за миене на съдове, защото нямаме съдомиялна. В тия 2 часа мога да приготвя блюда, които да придам, ама те съдомиялните гадовете не ги дават без пари..Та не ми говорете врели некипели...
69
0
 
16
 
! Отговори
Смешник преди 4 години
Сметни и що за бизнесмени са ако си осигуряват работниците наминимума
68
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Като е 45,3 % производителността що "работодателите"не давате такъв процент заплати и на работниците а давате минималната или малко над нея?
67
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"...ще увеличи покупателната способност"Ей, страшна работа, голема сума,да се чудиш как да я похарчих А по-важното е че сега понеже се обсъжда УВЕЛИЧЕНИЕ с 50 лв, цените на основните стоки ще скочат, та накрая ще се окаже че пак сме обеднели.Мин заплата е ставка, която служи само и единствено да се определят помощите които взимат братята шведи. за друго не се сещамВсе си мисля, че ако я махнете ще има по-голям ефект.
66
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 65Ми да връщаме робството направо ?!?Като се е почнало по твоята логика натам трябва да се ходи. Никакви заплати, гърч, като се оплаква му избиваш зъбите и си щракаш с пръсти.Такива като тебе са за избесване по стълбовете.
65
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Цените доста скочиха в последните години.
64
3
 
12
 
! Отговори
До 65 преди 4 години
Това пък е най-гадната тактика на работодателя. Да си внесе евтини работници, само и само, да не увеличава заплатите. За това съществува ЕС.
63
1
 
17
 
! Отговори
селянин преди 4 години
я под 2000 юро ич и нема да си мръднем пръсто бизнесо да му мисли
62
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 64Същите служители отиват в чужбина и работят там, вземат повече и се развиват професионално, а тук видиш ли, не могат... хмм?
61
22
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Вие бизнеса не го мислете, който се е захванал е предприемчив и оправен човек. Ама вечно мрънкащите заплатаджии които чакат винаги на готово не ги виждам без бизнеса къде точно ще работят. Сега всички работници са надули перки щото няма безработица и всеки некадърник взима някакви пари, но ако държавата не ги защитаваше и беше улеснила визите за Украйнци, Молдовци и др. ще ядат бахурата.
60
11
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Най-лошото на българския работодател е че кара служителите си да...РАБОТЯТ!!
59
1
 
7
 
! Отговори
Бат Сали преди 4 години
Ако съм бизнесмен и 700 лв месечна заплата бих дал! Ама не съм!
58
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А, то ако ги питаш нашите робовладелци, не само не трябва да има заплати, ами работниците трябва да си плащат за честа да им работят! И после се чудят, защото балъците са на изчезване и нямат персонал. :)
57
5
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Цените са еднакви с тези в Европа. Наемите са по-ниски. Електричеството и бензина са по-евтини. Така, сега при еднакъв интерес, предвид горепосоченото, един магазин тук ще прави ПОВЕЧЕ пари от такъв в Германия. Германската продавачка е на 1500 евра, нашата на 305. Къде драги читатели отива разликата ? Да, отива в работодателите, същите дето не искат да се качва минималната заплата...Е, сега защо да ги слушаме ?
56
3
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Скоро, тъй нареченият бизнес ще трябва да си слугува сам на себе си. Защото раята започна да свършва.
55
9
 
4
 
! Отговори
Sichtpunkt преди 4 години
Прави впечатление Палестина (дето се бият) колко по-напред са от нас.И Чили също, където има вълна от протести, безредици и жертви.Нали си съгласен, че не само работната заплата определя благоденствието на една нация. Има още много фактори които правят това. В Тайван например, хората масово работят нощем, но не отиват в Япония. И мога да те уверя, че работят за относително малки заплати.
54
1
 
9
 
! Отговори
До 56 преди 4 години
В Израел е 1112 евро, или 2100 + лева.
53
15
 
3
 
! Отговори
Ели преди 4 години
Ей затова не наемам по персонал. И без това нищо не правят, а само да им плащам...
52
3
 
15
 
! Отговори
човек преди 4 години
До: номер 45За сведение понеже питаш, в Камерун минималната заплата е 62 щатски долара (според Уикипедия).В България (преди увеличението) е 286 долара.Непосредствено зад нас са Сърбия (274 долара), а преди нас са Сейшелите, Гватемала, Маршалските Острови, Парагвай (348 долара), Тринидад и Тобаго, Коста Рика, Палестина, Чили и т.н.Прави впечатление Палестина (дето се бият) колко по-напред са от нас.И Чили също, където има вълна от протести, безредици и жертви.