Затварянето на въглищните мощности означава деиндустриализация на България

Това заяви министърът на икономиката Никола Стоянов
14 яну 2023 13:50, Петя Славова
128
Затварянето на въглищните мощности означава деиндустриализация на България
Снимка: БГНЕС

Много трудно би се случило предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост, заяви пред БНТ министърът на икономиката Никола Стоянов.

По думите му, обаче то е необходимо и постижимо. Според него, не е добре за България, че мени позицията си през няколко месеца.

Той изрази мнение, че затварянето на въглищните мощности в сегашната ситуация би означавало деиндустриализация на България.

 "Като служебно правителство без дълъг хоризонт свикнахме да ни се поставят задачи, които са дългосрочни. Истина е, че ще е трудно и за България е лошо, че си меним мнението през няколко месеца. Все пак този план е приет и изведнъж коренно се приема. Подкрепям, обаче, решението за предоговаряне, защото няма икономика без енергия, а енергийната криза проявава много компании да проявяват интерес към България, защото ние имаме налична енергия, да си затваряме мощностите и да ги откажем, ще е двоен удар върху българската икономика. Друг е въпросът, че ще е много трудно и премиерът е прав.

 Дали е реално - всичко е възможно. Ако затворим въглищните мощности, това със сигурност означава деиндустриализация на България, но когато са ми поставени задачи не мисля за противния случай. Ще се справим и това е!", посочи той.

Министърът прогнозира, че след Нова година цените на хранителните стоки ще тръгнат надолу предвид продължаващия спад на инфлацията. Амбицията е до април размерът на инфлацията да се сведе до едноцифрено число, за да изпълним критериите за еврозоната.

Статистиката показва, че малко хора са се възползвали от мярката 25 ст. за литър гориво.

    "30 млн. на месец някъде е струвала тази мярка при положение че беше за всички без ограничения в количеството на зареждане. Ако хората се бяха възползвали масово, много повече пари щяха да се изразходват за тази мярка", изтъкна той.

Министерството на икономиката продължава разработването на подоходни критерии за получаването на помощ при ползването на горива.

Реализирането на инвестиционното намерение за построяване на плаващ фотоволтаичен парк в яз. Огоста все още не е сигурно, а крайното решение ще бъде взето след приключването на проверките.

Това заяви пред БНТ министърът на икономиката Никола Стоянов.

Днес в Монтана е насрочен протест на рибари и граждани срещу изграждането на фотоволтаична централа в язовир "Огоста". Според министъра гражданското недоволство се използва с политически цели. Той уточни, че в момента има заявено единствено инвестиционно намерение, което мотивира държавните институции да започнат процес по проверка.

 „Протестите се използват от политици и други интереси, но дали ще има инвестиция ще се реши на следващ етап“, отбеляза Стоянов.

Министърът изясни факта, че язовирът в момента се държи на ниски нива, тъй като има проблеми със стената и според експерти има нужда от между 20 млн. и 30 млн. лв. да се инвестират в ремонта на язовира.

Той уточни, че ако се окаже възможно на язовир „Огоста“ да се построи плаващ фотоволтаичен парк, условието към инвеститора ще бъде да направи ремонт на язовира.

Стоянов увери, че дори ако се изгради фотоволтаична централа, язовирът ще продължи да се ползва по презназначение. Ще има и условия за риболов, защото централата няма да покрива цялата площ на водоема, а ще заема по-отдалечено място.

Планираната инвестиция за яз. "Огоста" е за над 1 млрд. евро.

Министърът на икономиката разказа и за второто си посещение в Саудитска Арабия.

    „Стремим се към общ проект съвместен проект между държавната „Ел Би Булгарикум“ и саудитска компания в сектора на млечните продукти. Тази компания има сериозни позиции на пазара в целия Персийски залив и вече са започнали да продават българско сирене. Идеята е през тази инвестиция да осигурим сериозно производство, което да можем да покрием всички пазари в залива“, каза той.

Стоянов съобщи, че е поканил следващия месец саудитският икономически министър Файсал Ал-Ибрахим да дойде в България с бизнес делегация, която ще включва представители на компанията за млечния бизнес, на минната индустрия и на туризма.

Министърът на икономиката изрази надежда следващото правителство да продължи в тази посока.

    „В момента работим върху изчистване на текста за спогодбата за защита на инвестициите между двете държави. Без подобна спогодба реално инвестиции не може да очакваме. Също така готвим първото заседание на смесената междуправителствена комисия. Проектите, за които говорим, те биха били подписани на фона на случилите се документи между двете правителства“, коментира той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


128
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
73
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
простотията край нема - рев за кьомур всеедно сме 19 век
72
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Никаква околна среда не ги боли тези в Брюксел. Тези зелени далавери, борси за въглеродни разрешителни, виртуална търговия с ток и милиарди субсидии и дотации за "зелени мощности" са измислени за бързо забогатяване и корупционни схеми... Нима това не се вижда с просто око... Банални лъжи са това
71
10
 
2
 
! Отговори
Истукан преди 1 година
Това е бъдещето. Който не му изнася, да напуска България. Закриването на АЕЦ-ти и ТЕЦ-овете е спасение от екологична катастрофа.
70
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Глупаво решение! Нека се тровят още, тези около централите и работещите в мините за въглища! Те и без това трудно изкарват до пенсия! Около нас всички минават на ВЕИ, ние задраскваме парите от плана. Цената ще се качва на тока, заради емисиите и лобирането на ел.мафията!
69
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Василев 85. Фасилев, нас ни требе малко ток бре. Нямаме икономика за много. Сигур ше го изнасят.
68
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Познавам двама евро-атлантици, с малки фотоволтаични централи в селца в централна България. От няколко години са се изнесли на Сейшелите със семействата и се забавляват, не работят нищо. много са доволни... Наистина ЕС осъществи мечтите на някой наши сънародници. Да са живи и здрави. Съобразителни излязоха. Казват че тока от слънчице бил без пари. За тях е точно така... А на другите им ги включват в сметките тези благини....
67
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Василев. Фасилеф, амчи ка ше драскаш по форумите без хелектрически токъ кат нема централи бре ?
66
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
работата е стани, да седна
65
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Че ся кво и е индустриализираното бе ти в коя Вселена живееш ? Колко повече да се деиндустриализира ? Трябва вече да си търсим пещери за настаняване.
64
0
 
2
 
! Отговори
Klaus Schwab преди 1 година
ЩЕ ядете бубите :)
63
1
 
3
 
! Отговори
ми не ги преди 1 година
затваряйте, ко дъвчите едно и също. Няма на сила да дойдат да ги затворят. Кат ни отрежат фондовете, голям праз, те без тва ги крадът. Ама тез де ги "усвояват" искат много да слушкат, щото много папкат
62
0
 
6
 
! Отговори
българин преди 1 година
До Анонимен ...В Исландия съкратиха снабдяването с ток за много предприятия... Тя цяла Исландия е с население колкото Люлин, та за какво горим? Че са спряли тока в Люлин 3 и 4 - нищо ново...
61
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Германия също разчита на тецове на въглища. Те ще се деиндустриализират ли?
60
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не знаех, че имаме индустрия.
59
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Глобалният БВП ще се увеличи с 1,7% тази година главно за сметка на Изтока. Последствията от периода на изразена слабост на Пиндостан и Еесовската Зона изострят насрещните ветрове. Не можем да не отбележим, че санкционната политика на колективния запад повиши рязко цените на енергията, горивата, храните, стоките и либерастите-либертарианци с бодри крачки вървят към мащабна рецесия. На 29.08.2022 г., полпредът на РФ в ООН Василий Небензя заяви, че Русия никога повече няма да плаща чужди сметки.
58
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Глупости. Ами ако нямаше въглища. Да си представим, че залежите са изчерпани, тогава пак ли щеше да има "деиндустриализация" на България. Всички знаем кои сучат от въглищната индустрия и не искат да си загубят печалбата. Колелото на историята обаче неумолимо се върти и даже комунистите с най-болшевики плам няма да могат да го спрат. И е въпрос на кратко време фосилните диктатури да останат на бунището на историята.
57
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако искаме да сме европейци трябва да се подчиняваме на западняците . Иначе глад ..
56
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Оказа се, че възобновяемата енергия е скъпо удоволствие и европейците го усетиха по джобовете и сметките си за енергия. Европейците трябва да променят своите навици и начин на живот. Например да отопляват къщите с дърва, да ходят на неосветени обществени места и да започнат да използват енергията по-икономично.
55
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В Германия отварят отново стари ТЕЦове на въглища.
54
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Поради недостига на газ и неспособността на възобновяемата енергия да замени газа, европейците трябваше да се върнат към въглищата, забравяйки за собствените си стремежи към опазване на околната среда и намаляване на емисиите на парникови газове. Ясно е, че газът в този смисъл е много по-екологично гориво от въглищата.