Хленчещ народ ли сме и защо караме лъскави коли?

Каква е България в очите на психотерапевта д-р Менис Юсри
Обновена: 4 мар 2013 10:04 | 3 мар 2013 09:00,
143
Хленчещ народ ли сме и защо караме лъскави коли?
Д-р Менис Юсри Снимка: Dnes.bg

Той има бакалавърска степен по приложни изкуства. Бил е художник, дизайнер и актьор. Работил е за телевизия BBC, както и за други известни медии. По-късно придобива бакалавърска, магистърска и докторска степен по системна психотерапия и фамилна терапия от Лондонския университет. И оттам животът му тръгва в съвсем различна насока. Но пък попада в „свои води“.

Вече 20 години д-р Менис Юсри създава и води семинари за личностно развитие в САЩ, Великобритания, Испания, Швеция, Унгария, Русия, работил е и като фамилен терапевт в Националната здравна служба в Обединеното кралство. Десетки хиляди хора от цял свят са посетили негови семинари.

По покана на негов колега преди години той посещава и България – във време, в което българите не са отворени към подобен тип знания и семинари. Въпреки това той намира привърженици в лицето на дузина млади хора. И така от 2002 година насам той успешно води семинари за личностно развитие и у нас. Основател е и на фондация „Същност“ във Великобритания, която в последните години набира все по-голяма популярност.

Той обича работата си, защото наблюдава как хората, с които се среща в семинарите, в един по-късен етап успяват да си помагат сами. А какво по-голямо удовлетворение от това за един специалист по психотерапия. Посещават го много българи – от всякакви професии и възрасти, със всякакви възгледи за живота. И с различни проблеми.

Той обича страната ни, защото някак си му напомня за собствената му родина – Египет.

Защо сме стресирани, защо българите карат лъскави коли и дали те наистина са най-недоволната и постоянно оплакваща се нация? Може ли всеки един от нас да стане милионер и кой е щастливият човек, разказва д-р Менис Юсри пред Dnes.bg.

България през погледа на психотерапевта

„Винаги съм казвал, че българите са една от най-невероятните нации в света. Те правят нещо уникално – бързо се променят. Отворени са да правят много нови неща. България има уникална позиция – това е една от държавите, при които Изтокът се среща със Запада и това дава едно невероятно качество.“, казва д-р Юсри.
Според него обаче бързото приспособяване на България или по-скоро „копиране“ на западните модели на поведение може да ни изиграе лоша шега.  Българите се стремят колко се може по-бързо да „настигнат“ Запада, а това крие своите опасности, тъй като само за полагането на основите на западния тип на поведение и мислене е нужен солиден период от време.

„Да вземем за пример психотерапията. Тя на Запад е вече изградена култура, докато тук в България не е – психотерапията навлиза много бързо, без да има поставените основи.“, смята психотерапевтът.

По негови думи България е запазила голяма част от източните традиции и ритуали, което позволява на българите да се събират по-лесно в групи. Това лесно се констатира на събирания – българите обожават да играят народни хора и да се забавляват заедно. „Надявам се това никога да не изчезне във вашата страна!“, казва д-р Юсри.

„Днешният свят поощрява индивидуализма и това всъщност създава проблеми в България между двете поколения – старото, израснало в комунистическия строй, и новото, което говори няколко езика без руски. Навремето едва ли хората са могли да пътуват толкова, колкото сега. Днес всеки може да отиде да работи в друга държава от Европейския съюз.“, смята той.

Какъв е днешният българин?

Днешното поколение е доста по-привилегировано, но отново се появява проблемът, че то се развива твърде бързо. „Децата имат купища неща - получават всичко, което поискат. Не знам какво ще се случи с тях, когато пораснат. Нищо няма да ги удовлетвори. Това е глобален проблем, но тук в България скоро ще бъде много актуален.“, категоричен е психотерапевтът, който е работил и със стотици деца във Великобритания.

„Стремежът към лъскав имидж коства същността на българина. Той се стреми да кара лъскави коли, а пък пътищата му са малки. Големите коли струват много разходи, а всъщност в София е много по-практично да имаш малка и икономична кола. Но тук по-важното е да покажем, че имаме тези коли. Това не е критика от моя страна. Това са нещата, които навлизат отвън. И именно тук е недоразумението – например най-богатите хората на Запад карат най-малките коли.“, казва д-р Юсри.  

Хленчещ народ ли сме и защо караме лъскави коли?
По време на семинар Снимка: Фондация "Същност"

Хленчещ народ ли сме?

По думите на психолога хленченето е характерна черта за повечето нации. Има една английска поговорка, която гласи, че „тревата в чуждия двор е винаги е по-зелена“. И всяка държава си го мисли. „Да вземем Унгария за пример – държавата е чиста, има много красиви сгради, а хората се оплакват през цялото време и си мислят, че те се намират в най-лошата страна в света. Дори в Англия се оплакват много. Те са недоволни от здравните служби, които всъщност са едни от най-добрите в целия свят.“, казва д-р Юсри.
Просто сме загубили чувството за благодарност, убеден е той. А след това добавя, че до една степен българите наистина имат правото да се оплакват, защото много неща в държавата не функционират така, както би трябвало.

За мъжете, жените и насилието

Попитахме д-р Юсри защо напоследък зачестяват случаите, в които член на дадено семейство погубва всички останали. През януари в столичния квартал „Гоце Делчев“ баща застреля цялото си семейство и след това се самоуби. А още по-пресен случай е този от Пловдив, където баща застреля съпругата си и двете си малки деца, след което също се самоуби.
„Не забелязвате ли – само мъже стоят зад такива криминални прояви. Мъжете в момента са много фрустрирани, ядосани, гневни, неразбрани, с объркана роля. Моментът е да се запитаме защо.“, коментира психотерапевтът.
По думите му слабият човек проявява насилие. Не съществува друг начин, за да защити себе си. Нужно е да погледнем какво се случва с мъжете в един глобален план – те стават все по-слаби и по-слаби. Мъжете растат с идеята, че трябва да бъдат силни и да се грижат за семействата си. И когато не успеят – това ги разгневява. А на фона и на икономическата криза и безработицата, мъжете, които губят работата си, губят достойнството и силата си.

„Какво се случва днес между мъжете и жените? Мъжете губят уважение. До ден днешен жените нямат много права и това ги прави много агресивни. Взаимоотношенията между мъжете и жените в момента са критични в целия свят. Жените заемат все повече роли, които изначално са назовани като мъжки. Дори в армиите броят на жените войници расте. В системата на мъжа е да защитава честта и когато жената им отнеме тази роля, той се разгневява. Така че в момента преминаваме през криза. Всъщност нито мъжете, нито жените се уважават взаимно.“, разказва психотерапевтът.

Всеки може да бъде милионер

Това апетитно твърдение изрече д-р Юсри преди известно време.
„Да, всеки може да стане милионер. Всъщност всеки вече е милионер. Но не в пари.“, казва психотерапевтът и с това изказване със сигурност убива надеждите на много хора.
„Знаете ли – темата с парите поражда най-много недоразумения. Защото не за всеки парите са ценност от първостепенно значение. Да, страхотно е да имаш пари – това предразполага към много удобства. Но не бива да бъде самоцел.“, смята д-р Менис Юсри.
Според него всеки има различно изградена ценностна система и докато за някои да похарчиш последните си пари за лъскава кола е приоритет номер едно в живота, други биха похарчили също толкова много пари за книги, ако не показността, а знанието е ценността, на която държат. А друг е въпросът, че показността дори не е ценност, тя е временно щастие – като дъвката със захар, която след известно време губи качествата си.
„Задайте си този въпрос – на коя област от моя живот отдавам най-много внимание? За кое говоря най-много, за какво харча най-много пари? Ако успете да направите правенето на пари в най-голяма ваша ценност, ще станете милионер.“, казва  психотерапевтът.

Щастливият човек е този, които не се стреми към щастие

„Щастливият човек е този, който може да се справя с тъгата. Да живее с нея. А това изисква работа със самия себе си.“, убеден е д-р Юсри.
Той отбелязва, че няма човек, който през цялото време да е щастлив. Хората сме пристрастени към искането да сме щастливи и това се връща като бумеранг под формата не неудовлетвореност и още повече тъга.
„Именно този начин на мислене се опитвам да променя у хората, които посещават индивидуалната и групова работа във фондация "Същност". Уча ги и на нещо друго, което звучи простичко, но крие в себе си цялата схема на щастлив живот - бъдете добри към себе си, един към друг и се уважавайте! Защото да унижиш едно човешко същество е най-страшното и тежко нещо, повече дори от убийството.“, споделя философията си д-р Менис Юсри.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


143
Още по темата: психотерапия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
104
22
 
5
 
! Отговори
Psssss преди 11 години
Balgariq e Super paixarska darjava,s psixozno obshtestvo!!!!Ps/predi da slagate -si,da balgarka Sam i me e sram ponqkoga she Sam!!
103
6
 
8
 
! Отговори
психар преди 11 години
Значи ако всичко ти е ок и ти е ясно *** на психоаналитик да ти размъти мозъка!
102
11
 
2
 
! Отговори
Учител преди 11 години
ДО 103: Прав си, зачетох се и видях, че си от неграмотните, но с претенции. Нито езикът ти език, нито пунктоацията. Пиша ти мн.добър 3.
101
0
 
22
 
! Отговори
До 103 преди 11 години
Прав си, но това не е основното. При работеща система всеки е поставен на мястото си и тя функционира дори със загубеняци. В Англия или Испания или където кажеш , изобщо не си мисли, че са по интелигентни. Просто системите им работят въпреки, че и там са постепенно затихващи със същите предстоящи проблеми. Проблема е че може да не видим това.
100
16
 
12
 
! Отговори
много моля! преди 11 години
Ние не сме мумии че господин някой си да ни ни класифицира. А и не сме пияни до смърт англичани в 14часа на Слънчев бряг. Следващият моля!
99
6
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Този господин май от България е видял само София?
98
4
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
93, ще ме разплачеш. 4 от всеки 5 са безумно некадърни, необразовани и мързеливи. Не мога да разбера, кой и как ви убеди, колко сме работливи и читави, и как единствено политиците ни "спъват". Тъпотата е толкова повсеместна, че чак е плашещо. Неграмостността е потресаваща, само тук ако се зачете човек, ще му стане ясно. Кадърните хора, които не се справят са по-скоро изключение, отколкото правило.
97
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
За едно е прав със сигурност - безкрайната неблагодарност, която е обзела всички. Гледат в чуждата паница, искат западни стандарти, без да се държат като западняци, сравняват се с Германия, но не и с Чад например, все за нещо ламтят и забравят, че 2/3 от населението на тая Земя се бори за чаша вода и филия хляб. Затова винаги ще сме нещастен народец, с нещастни идеали, нещастни протести и нещастни деца.
96
6
 
6
 
! Отговори
господин преди 11 години
МУСЮЛМАНИНЕ ЗНАМ ЗА ТАКИВА КАТО ТЕБЕ,НО ИСЛЯМА НИ РАЗДЕЛЯ,ЗАЩОТО АКО МОЛЛАТА ВИ ПРИЗОВЕ В ПОЛЗА НА ТУРЦИЯ,КОЯ СТРАНА ЩЕ ЗАЕМЕТЕ? КЛАНЕТАТА В БАТАК И ПЕРУЩИЦА СА РЕАЛИЗИРАНИ ОСНОВНО ОТ ПОМАЦИ,АСКЕРА ИДВА ВЕЧЕ В РАЗГАРА.
95
2
 
20
 
! Отговори
Някой преди 11 години
прекрасен материал, благодаря!
94
4
 
67
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Абе злобари,ми ако ви кажа че съм чист 100% Българин ама съм мисюлманин, как ще реагирате?Не съм Турчин,или от някоя Арабска държава,не съм просто и Арабин,НО СЪМ ГОРД БЪЛГАРИН,КАКВО?Да не би да обичам България по малко от вас?На химна ни ми тръгват сълзи бе!В казармата с калашника съм си вардил родината ,и съм бил слуга на народа си.Да не би да съм второ качество?Я се засрамете!Да не говорим че и конституцията ни дава равни права.И пак казвам АЗ СЪМ БЪЛГАРИН ОТ БЪЛГАРИЯ!!!
93
1
 
38
 
! Отговори
нектарий преди 11 години
млад човек пита мъдрец :дълго ли ще чакаме добрия и щастлив живот?Мъдреца отговаря:ако само го чакате -да ,дълго ще е
92
9
 
14
 
! Отговори
@ 84 преди 11 години
Аз съм от София , но тук пише че българите сме карали лъскави коли , съжалявам много но комунистите , които са слуги на Москва и мутрите , които пък са слугинаж на корумпираните ни политици също синчета на *** или свързани по някакъв начин със стария режим НЕ СА БЪЛГАРИ.
91
0
 
22
 
! Отговори
Quo vadis ? преди 11 години
Това, което Г-н Доктора неяма да ви каже: Вуте е щастлив, когато Нане е нещастен !
90
25
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Дойде куцо и сакато да ни поучава, естествено срещу пари и да ми налива акъл в главата! Да си провежда семинарите в Египет, имат остра нужда от "щастие". От разни привнесени пророци и месии акъл не взимам! Достатъчен ни е и планът РАН-ЪТ, за да разберете какво имам предвид.
89
21
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Какви са тия араби,които цитирате на този свят празник,бе,***
88
5
 
20
 
! Отговори
Росица преди 11 години
Нито сме хленчещи,нито сме слаби,нито искаме повече от това ,което ни е необходимо.Ние сме народ ,много способен,но сме винаги спънати от нашата управа.Оцеляваме все още,казвам оцеляваме,защото живота който водим не е нормален,господина вижда лъскавите коли,а колко хора нямат хляб,живеят без ток ,да не говорим за други елементарни неща.Ами нормално е, такива хора да плачат.Господ да ни помага...
87
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
"По думите му слабият човек проявява насилие."...което, извесно и обянява поведението на "българи юнаци" !
86
1
 
27
 
! Отговори
Тук преди 11 години
- А бил ли е поне един човек от вашето семейство щастлив някога?- Не, но моите деца и внуци със сигурност ще бъдат щастливи! отвърнал нещастникът.- Неграмотният не може да научи другите да четат, а къртицата не може да възпита орел! казал мъдрецът. Научи се първо ти да бъдеш щастлив, тогава ще разбереш как да направиш щастливи децата и вниците си.
85
1
 
12
 
! Отговори
Тук преди 11 години
Вървял по пътя си един мъдрец, любувал се на красотата на света и се радвал на живота.Неочаквано забелязал ***, прегърбен под непоносимия си товар.- Защо се подлагаш на такива страдания? попитал мъдрецът.- Страдам за щастието на децата и внуците си, - отговорил човекът. Моят прадядо цял живот е страдал за щастието на дядо ми, дядо ми е страдал заради щастието на моя баща, баща ми е страдал заради моето щастие, а аз страдам през целия си живот само и само децата ми да са щастливи.