Шпагатът на Белград между Москва и Брюксел

Сръбският кабинет е убеден, че историята се пише с "балансирана политика"
Обновена: 8 авг 2014 21:34 | 8 авг 2014 20:25, Елка Василева
75
Шпагатът на Белград между Москва и Брюксел
Александър Вучич. Снимка: Reuters

Въпреки украинската криза и режима на санкции кандидатката за членство в ЕС Сърбия се опитва да продължи да поддържа дружески отношения с Русия. И отказва да подкрепи европейските санкции срещу Москва, пише Дойче веле.

Белград продължава да смята Крим за украинска територия, но досега не е изрекла и думичка, с която да осъди анексирането на полуострова от Русия. Членството в ЕС е приоритет за Сърбия, но по отношение на Русия Белград следва по-различна външнополитическа линия от Брюксел. А и за сръбското правителство очевидно тези обстоятелства по никакъв начин не изглеждат противоречиви: "Ние уважаваме териториалната цялост и суверенитета на Украйна, включително на Крим, но не сме наложили санкции на Русия поради множество политически, икономически и исторически причини", подчерта сръбският премиер Александър Вучич в интервю за Си Ен Ен.

Натискът от Русия

Страната, кандидатстваща за членство в ЕС, официално не е задължена да участва в провежданата от Брюксел политика на санкции. И Белград се възползва тъкмо от това, за да не разочарова собствените си избиратели, за много от които Русия по традиция е "православният брат". Същевременно се разчита и на това да бъдат избегнати възможни икономически негативи, ако Москва реши да си отмъщава.

В тази връзка сръбският политолог Предраг Симич казва, че "зимата в Сърбия може да бъде и изключително студена". С това той визира зависимостта на своята страна от руския газ, който покрива 80 процента от потребностите на Сърбия.

Руският политик Константин Косачов предупреди наскоро в интервю за белградския вестник "Политика", че Сърбия ще трябва да се откаже от националната си идентичност и от икономическите си интереси, ако се присъедини към европейските санкции срещу Русия. Ако Белград обаче продължи да заема страната на Русия, сърбите ще могат да разчитат наред с приключването на газопровода "Южен поток" на повече износ на селскостопански продукти, както и на преки инвестиции от Русия в размер на пет милиарда долара, увери той.

Щедрите обещания биха могли обаче да бъдат възприети и като латентни заплахи, понеже нито Москва, нито Брюксел и Вашингтон са удовлетворени от "неутралната политика" на балканската държава, смята Александра Йоксимович, която ръководи белградския Център за външна политика. "И двете страни очакват подкрепа от Сърбия. Но политическите вреди ще са по-малки, ако Сърбия остане неутрална, отколкото ако заеме страна в украинската криза", отбелязва Йоксимович.

Моралното право за отхвърляне на санкциите

Сръбската позиция по отношение на украинския конфликт е свързана и с Косово. Преди 6 години бившата сръбска провинция обяви независимост и днес е призната за суверенна от повечето държави - но не и от самата Сърбия. Русия, която има право на вето в Съвета за сигурност на ООН, отхвърля независимостта на Косово още от самото начало, поради което е смятана за защитничка на сръбските интереси.

Политиците в Белград обаче премълчават, че при отцепването на Крим от Украйна сепаратистите и лично руският президент Путин се позоваха именно на отделянето на Косово от Сърбия като прецедент.

"Западните държави, които настояваха за спазване на международното право по време на украинската криза, първи признаха независимостта на Косово и така уязвиха сръбския суверенитет", смята Лиляна Смайлович, главен редактор на вестник "Политика". Затова и Сърбия имала "моралното право" да отхвърля европейските санкции срещу Москва. "Държавите от ЕС невинаги имат единна външна политика. Респективно - не виждам причина защо Сърбия трябва да следва брюкселския курс, когато става дума за Украйна", казва Смайлович.

Балансирана политика или грешен курс?

Сръбските медии пишат, че в хода на присъединителните преговори Европейският съюз би могъл да упражни натиск спрямо Сърбия, за да сложи край на сръбския шпагат между Запада и Изтока.

Елена Милич, ръководител на белградския Център за евроатлантически проучвания, се опасява, че Сърбия отново ще пропусне шанса си да стане европейска. "Външната политика не се състои само от икономически интереси - тя включва и присъединяването към група от държави, споделящи едни и същи ценности", казва тя пред Дойче веле. Липсата на ясна позиция спрямо Русия покрай кризата в Украйна би могла да отведе Сърбия на "погрешната страна на историята".

Но белградското правителство е убедено, че историята се пише с "балансирана политика". През следващата година Сърбия поема ротационното председателство на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. И в Белград ще има голямо тържествено отбелязване на 40-ата годишнина от Заключителния акт от Хелзинки, в който са записани основните принципи на организацията. Надеждите на управляващите вероятно са, че за събитието ще дойдат и Владимир Путин, и Барак Обама, и ще изгладят противоречията помежду си в неутрална Сърбия.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


75
Още по темата: СърбияукрайнаРусияЕС
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
3
 
3
 
! Отговори
Георгиев преди 9 години
Галя, поздравляю тебе !
31
3
 
31
 
! Отговори
Вземете пример преди 9 години
Турци,сърби и всички народи с ум си защитават интересите,нашите политици в главата им само как да краднат,майната му на народа нали все за нас ще гласуват/а ние сме едно,независимо как ни е името/
30
8
 
31
 
! Отговори
Браво преди 9 години
Дръжте се за руснаците,зарежете ги тези хищници
29
4
 
34
 
! Отговори
:-) преди 9 години
Сърбите имат зъб на САЩ заради Косово и за това подкрепят руснаците. Все пак за очи споделят и някакви европейски ценности, но руснаците им имат повече вяра от колкото на нас (за съжаление).
28
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
А Белгадското от Прабългарите !За това не се предават лесно
27
5
 
19
 
! Отговори
Шоп преди 9 години
Центърът на Балканският полуостров - град София, е основан от тракийското (келтско) племе СЕРДИ. Тук открай време е ЕВРОПА.
26
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
У меня тоже одна девочка из Ростова ,3 раза в месяца на целую ночь арендоваю.Она тоже не по специалности ,но в кровате добрая....
25
10
 
5
 
! Отговори
Шоп преди 9 години
До Галя Ипал я те в рот, ***. Пошла в поле срать, здесь Европа. По болгарский если не можеш въйражаться, не суйся сюда.
24
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До ГаляНу что ? А этот с Ямбола в России по специалности нашел ?
23
5
 
15
 
! Отговори
Шоп преди 9 години
А пък аз съм убеден, че Димитровград, Пирот и Ниш са шопски земи. От Ниш до Ихтиман и от Монтана до Кюстендил всичко е Шоплук.
22
9
 
5
 
! Отговори
Сербский Сутенер преди 9 години
До ГаляШлюха где тьи убежала ??? надник ищо не заработала
21
9
 
6
 
! Отговори
Галя преди 9 години
Зря так думаешь. Есть рабочие из Балканских стран и немало. Особенно в Сибири.Кстати, сейчас гараж моей сестры строит болгарин из Ямбола, который имеет высшее образование. Наверно в Болгарии работы по специальности не нашлось
20
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ну, это значит что когда Путиновския санкции стартируют, у нас не будут потери, потому что и сейчас нет товаров.....
19
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Spomnqm si predi godini, kogato se vrashtah ot Holandiq shofiora beshe reshil da mine prez Sarbiq zaradi hibaviq pat, povecheto znaete v Rumaniq kak e na karpatite, no za sajelenie shofiora otnese shamar ot Srabskiq polizai i beshe predupreden veche da ne minava prez srabska zemq! I sam rabotil s Sarbi, tova nesa hora na uvajenieto, tova sa hora kolkoto da izlajat i da napusuvat kato *** sa!
18
15
 
17
 
! Отговори
Галя преди 9 години
И что ЕС дал Болгарии? Наверно важнее быть стабильной страной, чем быть в ЕС.Оказавшись в ЕС, вы убили собственное производство и радуетесь.И чему Вам радоваться и злорадствовать. Не вижу основания
17
16
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ха-ха , нямало да приемат Сърбия в ЕС :))) ! Той ЕС просто не може да съществува,ако не превзема, обезкостява и прави зависими все нови и нови територии ! Толкова ли не проумяхте ,че това е съвременната форма на робство ?? А иначе браво на сърбите,може и да правят шпагат,но не са с постоянно разтворени бузи като нашите !
16
16
 
16
 
! Отговори
Галя преди 9 години
В России сейчас много сербских качественных товаров( обувь, текстиль, молочные продукты)А болгарских нет.
15
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
syrbite vinagi sa se vyrtiali s viatara i se opraviat i s tia i s onia. ama nie da mu mislime.
14
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
По времето на комунизма на мързеливите и некадърните селяни Съветския Съюз им беше виновен, че са нааканисега на същите - Запада им е виновен ...
13
9
 
22
 
! Отговори
@№$ преди 9 години
Значи или си с нас или си против нас... а кои сме ние? Сърбите, когато ги бомбандираха излязоха и пазиха мостовете в Белград с телата си! Ние се дадохме без бой..