Шпагатът на Белград между Москва и Брюксел

Сръбският кабинет е убеден, че историята се пише с "балансирана политика"
Обновена: 8 авг 2014 21:34 | 8 авг 2014 20:25, Елка Василева
75
Шпагатът на Белград между Москва и Брюксел
Александър Вучич. Снимка: Reuters

Въпреки украинската криза и режима на санкции кандидатката за членство в ЕС Сърбия се опитва да продължи да поддържа дружески отношения с Русия. И отказва да подкрепи европейските санкции срещу Москва, пише Дойче веле.

Белград продължава да смята Крим за украинска територия, но досега не е изрекла и думичка, с която да осъди анексирането на полуострова от Русия. Членството в ЕС е приоритет за Сърбия, но по отношение на Русия Белград следва по-различна външнополитическа линия от Брюксел. А и за сръбското правителство очевидно тези обстоятелства по никакъв начин не изглеждат противоречиви: "Ние уважаваме териториалната цялост и суверенитета на Украйна, включително на Крим, но не сме наложили санкции на Русия поради множество политически, икономически и исторически причини", подчерта сръбският премиер Александър Вучич в интервю за Си Ен Ен.

Натискът от Русия

Страната, кандидатстваща за членство в ЕС, официално не е задължена да участва в провежданата от Брюксел политика на санкции. И Белград се възползва тъкмо от това, за да не разочарова собствените си избиратели, за много от които Русия по традиция е "православният брат". Същевременно се разчита и на това да бъдат избегнати възможни икономически негативи, ако Москва реши да си отмъщава.

В тази връзка сръбският политолог Предраг Симич казва, че "зимата в Сърбия може да бъде и изключително студена". С това той визира зависимостта на своята страна от руския газ, който покрива 80 процента от потребностите на Сърбия.

Руският политик Константин Косачов предупреди наскоро в интервю за белградския вестник "Политика", че Сърбия ще трябва да се откаже от националната си идентичност и от икономическите си интереси, ако се присъедини към европейските санкции срещу Русия. Ако Белград обаче продължи да заема страната на Русия, сърбите ще могат да разчитат наред с приключването на газопровода "Южен поток" на повече износ на селскостопански продукти, както и на преки инвестиции от Русия в размер на пет милиарда долара, увери той.

Щедрите обещания биха могли обаче да бъдат възприети и като латентни заплахи, понеже нито Москва, нито Брюксел и Вашингтон са удовлетворени от "неутралната политика" на балканската държава, смята Александра Йоксимович, която ръководи белградския Център за външна политика. "И двете страни очакват подкрепа от Сърбия. Но политическите вреди ще са по-малки, ако Сърбия остане неутрална, отколкото ако заеме страна в украинската криза", отбелязва Йоксимович.

Моралното право за отхвърляне на санкциите

Сръбската позиция по отношение на украинския конфликт е свързана и с Косово. Преди 6 години бившата сръбска провинция обяви независимост и днес е призната за суверенна от повечето държави - но не и от самата Сърбия. Русия, която има право на вето в Съвета за сигурност на ООН, отхвърля независимостта на Косово още от самото начало, поради което е смятана за защитничка на сръбските интереси.

Политиците в Белград обаче премълчават, че при отцепването на Крим от Украйна сепаратистите и лично руският президент Путин се позоваха именно на отделянето на Косово от Сърбия като прецедент.

"Западните държави, които настояваха за спазване на международното право по време на украинската криза, първи признаха независимостта на Косово и така уязвиха сръбския суверенитет", смята Лиляна Смайлович, главен редактор на вестник "Политика". Затова и Сърбия имала "моралното право" да отхвърля европейските санкции срещу Москва. "Държавите от ЕС невинаги имат единна външна политика. Респективно - не виждам причина защо Сърбия трябва да следва брюкселския курс, когато става дума за Украйна", казва Смайлович.

Балансирана политика или грешен курс?

Сръбските медии пишат, че в хода на присъединителните преговори Европейският съюз би могъл да упражни натиск спрямо Сърбия, за да сложи край на сръбския шпагат между Запада и Изтока.

Елена Милич, ръководител на белградския Център за евроатлантически проучвания, се опасява, че Сърбия отново ще пропусне шанса си да стане европейска. "Външната политика не се състои само от икономически интереси - тя включва и присъединяването към група от държави, споделящи едни и същи ценности", казва тя пред Дойче веле. Липсата на ясна позиция спрямо Русия покрай кризата в Украйна би могла да отведе Сърбия на "погрешната страна на историята".

Но белградското правителство е убедено, че историята се пише с "балансирана политика". През следващата година Сърбия поема ротационното председателство на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. И в Белград ще има голямо тържествено отбелязване на 40-ата годишнина от Заключителния акт от Хелзинки, в който са записани основните принципи на организацията. Надеждите на управляващите вероятно са, че за събитието ще дойдат и Владимир Путин, и Барак Обама, и ще изгладят противоречията помежду си в неутрална Сърбия.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


75
Още по темата: СърбияукрайнаРусияЕС
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
11
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Сърбите по скоро ще се откaжaт от ЕС, отколкото дa зaстaнaт срещу Русия. Номерaтa нa бaрaк осaмa тaм нямa дa минaт.
11
18
 
16
 
! Отговори
Истински българин преди 9 години
До ДА ЖИВЕЕ РУСИЯ !, Аман от национални предатели! За копейки сте склонни да продадете майка България! Дано гръм ви удари!
10
16
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Сърбите са извършвали едни от най-големите зверства срещу хора през Първата Световна война. В това число и срещу българите. Сърбия не са ни братя, а врагове избили много българи. Като прибавим, че те и Европата откъснаха Македония от България не виждам защо им симпатизирате. Заради някаква сходност в езиците ни ли?Или защото са славяни?Това не им дава право да забиват нож в гърба на България,както често правят и са правили през историята. Бих казал - заслужават си снарядите с убеднен уран от САЩ
9
10
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Масовите гробове в Босна и Косово са пълни с резултата на балансираната политика на Белград!
8
3
 
14
 
! Отговори
бкп преди 9 години
бб и цвъ цвъ в панделата
7
9
 
20
 
! Отговори
GMC преди 9 години
Ако сърбите искат да видят резултатите от такъв шпагат - да дойдат в България.Ако искат да видят накъде трябва да вървят - да отидат да разгледат Чехия, Полша, Словакия, та дори и Румъния в последно време.
6
10
 
5
 
! Отговори
Тито преди 9 години
На края ще получат от ЕС един силен удар кин гери...
5
30
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
гладни, селски въшки ...запада ви е виновен, че сте гладни, селски въшки ...такива и ще си останете !
4
14
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
евала на сърбите ,не като нашите(разрешете да залижа)
3
16
 
32
 
! Отговори
БГ преди 9 години
Браво на сърбите ! ДА за Русия !
2
3
 
22
 
! Отговори
ФАШИСТ преди 9 години
какво ли е правил "крали Марко " на "Косово поле " - "балансирана политика "
1
13
 
33
 
! Отговори
ЧЕКИСТ преди 9 години
ДА ЖИВЕЕ РУСИЯ !!!