Русия в тежка валутна криза, Путин под натиск

Последиците за населението ще са драматични
17 дек 2014 22:30, Елка Василева
580
Русия в тежка валутна криза, Путин под натиск
Снимка: Reuters

Русия влезе в много опасната спирала на валутната криза въпреки радикалните мерки, предприети във вторник, за да бъде спрян сривът на рублата, хвърляйки светлина върху безсилието на Владимир Путин в една криза с драматични последици за населението, пишат Жермен Мойон и Карим Талби от агенция Франс прес.

За 15 години начело на Русия като президент или премиер държавният глава никога досега не е управлява такава криза. Във вторник вечерта, когато рублата не спираше да понижава курса си и предизвика опашки от хора, които искаха да сменят девалвираните си рубли в евро или долари, той не бе взел думата.

Запитан от АФП, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отказа да коментира тежката парична криза в момента, посочвайки, че този "икономически" въпрос е от компетенцията на правителството, а не на президентството.

При все това графиките подлудяваха компютрите. След понеделника, белязан от срив с 9,5%, който е безпрецедентен от финансовата криза през 1998 година, рублата се срина с над 20% във вторник следобед. Еврото достигна невъобразим праг от 100 рубли, а доларът - 80 рубли, преди руската валута да се оттласне от дъното до около 90 рубли за едно евро и 72 рубли за долар.

На борсите московският индекс RTS спадна с 12 % до най-ниското си равнище от 2009 година, което предизвика студена пот на Уолстрийт, където вчерашната сесия започна (и свърши – бел.ред.) със спад.

Страх

Този срив на руската валута, който изглежда нищо не може да спре, е пряка последица от икономическите санкции, наложени от западните сили, за да накажат позицията на руския президент по украинския проблем, както и от главозамайващия спад на котировките на петрола.

И от решението, обявено във вторник вечерта, на президента на САЩ Барак Обама да подпише закона, приет от Конгреса. Този текст дава зелена светлина за нови санкции, запазвайки поле за маневриране по бъдещото развитие на събитията. Всичко това не би могло, поради естеството си, да успокои пазарите.

Сривът на рублата породи огромни опасения, на които Владимир Путин, нехаресван от западните сили, но все още популярен в страната си, ще трябва да отговори в четвъртък при среща със стотина руски и чуждестранни журналисти.

"Положението в страната е напълно нестабилно, това е много страшно", с тревога казва Юлия, наредила се на опашка пред московска банка. "Страхувам се, че можем да се върнем към 90-те години", допълва тя. Някои експерти и представители на либералната опозиция не се колебаят да говорят за "предфалитна" Русия.

Рублата загуби общо близо 60% от стойността си спрямо долара от началото на годината. И ситуацията се изплъзва от какъвто и да било контрол, руската банка обяви в полунощ – нещо безпрецедентно - повишение с 6,5 пункта на водещата си лихва до 17%. Само че облекчението щеше да трае само два часа на пазарите във вторник сутринта.

Засега отговорът на властите е сдържан. Руският премиер Дмитрий Медведев свика министрите си, отговарящи за икономическия сектор, които определиха мерки, целящи "да стабилизират" рублата, залагайки на ликвидностите и в подкрепа на банковия сектор, обясни икономическият министър Алексей Улюкаев.

Те обаче не са обсъждали идеята да бъде ограничено движението на капитали, определяйки таван за покупката на валута, например. Тази хипотеза, от която пазарът се опасяваше, след като се видя провалът на вдигането на лихвите, щеше да бъде обрат, тъй като Кремъл обеща да не посяга на свободата на валутния обмен.

По телевизията президентката на централната банка Елвира Набиулина също предупреди, че връщането на курса на рублата на равнище, което отговаря на основите на икономиката, "ще отнеме време".

"Трябва да се научим да живеем в нова зона, да се насочим към собствените си източници за финансиране и наши собствени проекти", допълни тя.

"Дълбока" рецесия

"Силата на срива на рублата е такава, че ще се наложи друг "Big bang", за да се върне контролът върху пазарите", предупредиха анализаторите от британската банка Barclays.

За домакинствата последиците от отслабването на националната валута вече придобиха много конкретно изражение. Повишението на цените приближава 10% на годишна основа и вещае да продължи още. Властите станаха свидетели през последните дни на етикети за цени в някои магазини в чуждестранна валута, както това се случваше през 90-те години на миналия век.

А повишаването на лихвата на централната банка крие риска "да потопи икономиката в още по-дълбока рецесия от предвижданата", предупреждават експертите от френската банка Natixis.

При водеща лихва от 17% кредит за недвижим имот отсега нататък ще се дава с лихва най-малко 22%, пресметна руският информационен сайта Lenta.ru. На такова равнище трудно ще издържат домакинствата, чиято покупателна способност ще бъде подкопана от повишението на цените на потребителските стоки.

Правителството вече предвижда рецесия (-0,8%) идната година след ограничен растеж от около 0,6% тази година. Централната банка обаче предупреди в понеделник, че ако котировките на петрола останат на сегашното равнище около 60 долара за барел, то брутният вътрешен продукт би могъл да се свие най-малко с 4,5% през 2015 година.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


580
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
7
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тази версия на новините руснаците знаят ли я?Че им е през оная работа на редовите хора че цената на луксозните неща са се дигнали?
11
27
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
един телевизор Самсунг, който се произвежда в Чехия става скъпи фирмата Самсунг веднаха прави инвестиция в завод в Русияи пенася производството в Русия, където има необятен пазар за стоката сии съответно печалба.Губи ЕС.Това е
10
4
 
33
 
! Отговори
!@# преди 9 години
Парите имат добра идея, но в ръцете на долнопробни хора стават инструмент на дявола! На нас ни спретнаха същата измама и така обраха 97% от парите на хората. Дано ви приседнат!
9
22
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Национализация и връщане към законите на Сталин, за да се спре грабежа на САЩ и богаташите.
8
4
 
8
 
! Отговори
БГ преди 9 години
Да бе,да!То така става-теория на относителноста.Имш ли ресурси,какво ти пука?
7
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ха ха ще се оправи ама не-знам кога
6
26
 
25
 
! Отговори
Кон на Б5 преди 9 години
Щетите от олигарха Путкян са нанесени и дълго няма да бъдат заличени
5
2
 
41
 
! Отговори
аа не преди 9 години
М ,че заради срива на рублата,финландците масово отиват в Русия на пазар Което е неочакван плюс за пограничните области
4
27
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
На глупаците обяснявам.Направиха Ви на ***.Как ще фалира държава, която няма дългове?Държава която има 500 милиарда долара международна валута в централната си банка.Държава,на която не и трябва валута, а ако и потрябва има икономика на износ и при износ на стоки и плащат с валута, евро,долари,йоани.Вие сте големи шарани след като се ловите на такива статии.От поевтиняващата рубла печели местната индистрия,вносът става скъп.Икономиката им се престуктирира=стабилизира
3
16
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
КРИМиналните практики на КГБ ченгетата водят до катастрофа.
2
25
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Русия няма изход освен нов СССР както преди 1989 г. и забрана на долара.
1
30
 
55
 
! Отговори
ДА ЖИВЕЕ РУСИЯ ! преди 9 години
Сривът на рублата доказа, че русофобите са антибългари !България не печели нищо от срива на рублата, но те се радват.България губи от срива на рублата !Следващото лято по Черноморието няма да има руски туристи. Ще има слаб туристически сезон.Кризата в търговията с недвижими имоти ще се задълбочи, защото именно руснаците съживиха пазара през последните години.В България влизаха руски пари ! Факт !Сега те нямат стойност ...Русия ще се оправи. Да му мисли бедна България ...