Над 700 сгради убийци дебнат из софийските улици

Центърът на столицата е като минно поле за минувачите
25
Над 700 сгради убийци дебнат из софийските улици
Снимка: Булфото, архив

Точно 714 са сградите убийци в момента, които дебнат по софийските улици, съобщиха от дирекцията по строителен контрол в Столична община пред Dnes.bg.

461 подлежат на ремонт, укрепване, възстановяване и премахване на опасни елементи.

Общината е обявила и обществена поръчка за разрушаването на най-опасните от тях, след като първо е дала предписание на собствениците да вземат мерки, а те нищо не са направили по въпроса.

Най-много са опасните постройки във "Възраждане" – цели 183. 148 сгради в района подлежат на  бързо обезопасяване или събаряне на опасни елементи, които могат да паднат върху случаен минувач или преминаваща кола.

Централният столичен район "Сердика" се нарежда на второ място в черната статистиката. Там опасните сгради са 75. На трето е "Оборище" с 91, а на четвърто е "Средец", отново в идеалния център на столицата, където постройките, които трябва да бъдат съборени са 60. 

Оказа се, че в и по-крайните квартали е напълно реална опасността от занемаренена постройка да рухне всеки момент. В "Подуяне" общината е преброила 45 такива, а в "Надежда" – 50.

Битката на местната власт със собствениците на неподдържани имоти е от години. Благодарение на строгите мерки на общинските служители броят на полуразрушените сгради намалява през годините и след натиск 167 сгради са ремонтирани.

Процесът обаче е динамичен. Докато общината събаря едни напълно занемарени сгради, собствениците на други ги изоставят и те също се превръщат в опасност.

Не е изненада, че основният проблем е, че собствениците не поддържат имотите си. Причините за това са няколко - къде от безпаричие, къде защото са ги изоставили и са се преселили, къде от немарливост. Последната, според наблюденията на архитектите в общината, е и най-често срещаната.

Вероятно това е и причината в централната част на София да е пълно със запустели сгради, наследени от много собственици след реституцията. В същото време обаче понякога дори и да иска общината, не може да събори такива сгради, защото обитателите им отказват да ги напуснат.

Не са рядкост и случаите на сгради, паметници на културата, чийто собственици умишлено ги оставят да се рушат, за да се освободи парцела за ново строителство. Максималната глоба при този случай е 100 000 лева.

Санкцията е налагана само веднъж. Тя е за случаят от 19 ноември 2009 г., когато в опита си да крадат арматура двама роми загинаха, затрупани от рухнала плоча в старата фабрика в кв. "Захарна фабрика".

Въпреки че общината наложи на собствениците 100 000 лв. глоба за безхаберието, магистратите им намалиха санкцията наполовина.

Най-ниската пък наложена санкция на собственик за това, че не се грижи за имота си и така застрашава живота на пешеходци и шофьори, е 500 лева.

Разходите по събарянето, поправянето или заздравяването на постройките по принцип е за сметка на собствениците, но пък те често отказват да го правят доброволно. Заради това се налага общината да заделя пари от бюджета си, а след това да води битки, за да си ги възстанови от немарливите собственици на станалите вече опасни сгради.

Процедурата се точи с години, минава и през съда, а парите се връщат най-рано след 2 - 3 години, а в някой случай след 10 г. , или пък въобще не се получават.

А иначе столичани още помнят ужаса от 2006 г., когато напълно изоставена и занемарена сграда рухна в центъра на София на ул. "Алабин" 39 и на място починаха 26-годишната Деница Ченишева и 24-годишната Петрина Христова. Постройката падна върху движещия се автомобил, в който бяха двете млади жени и го смаза. Затрупани бяха и паркиралите по улицата коли. Всичко наоколо беше покрито с отломки и прах.

През 2011 г. пък част от балкон на жилищна кооперация в София се откърти. Тогава загина 25- годишен мъж, а две жени пострадаха сериозно. Инцидентът стана на ул. "Неофит Рилски" 41 и бул. "Витоша", т. нар. идеален център на София.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


25
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Под тротоара на ул.Христо Белчев 1 расте бактериална бомба а собственици и наематели си затварят очите.Всички знаят но на никой не му се вадят пари.Ако нещата не се оправят чумата ни е сигурна.Дано някой общински съветник дето не го е еня само за него си прочете тия редове.
21
0
 
4
 
! Отговори
gogo преди 9 години
*** заглавия на статии дебнат постоянно в днес.бг
20
0
 
1
 
! Отговори
Аддгл преди 9 години
Всеки път се чудя това може ли да бъде център с тези гадни сгради? Дори отвътре да са хубави и скъпи апартаментите, не може една сграда да изглежда пред разпад отвън. Много грозна история. Да натискат във всички квартали и райони! Ако се съберат хората от цял блок, кооперация, панелка и т.н, каквото и да е, с всичките входове, освежаване на сградата няма да излезе чак толкова скъпо.
19
0
 
6
 
! Отговори
КогатоСеСамонастанят преди 9 години
роми в някоя сграда, която не е изоставена?Наши съседи получиха от реституция малка,но двуетажна къща.Наследниците са двама.Всеки от тях даваше своя етаж под наем.Но стана така, че и двамата наематели бяха напуснали един след друг.Единият етаж беше веднага обявен от брокери за нови наематели, другият щяха да го ремонтират /освежаване/.Точно тогава там се намести ромка с 4-5 деца и вече 3-4 г. не могат да я махнат, полицията отказва намеса. Защо?!Ромите вече смъкнаха керемидите,етажът подгизнал
18
0
 
4
 
! Отговори
??? преди 9 години
Значи, някоя сграда може да рухне и да убие случайно преминаващи покрай нея граждани. Обаче Общината не може да я разруши, защото обитателите не са на кеф - не искат да я напуснат.Браво, страхотни закони имаме!Онези 240 хрантутника в Парламента не знаят ли, че ако един закон е неадекватен, той подлежи на промяна? Нещо фатално ли трябва да се случи, за да се размърдат и да предприемат нещо разумно? За какво сме ги пратили там и им плащаме заплати?
17
0
 
0
 
! Отговори
bebok преди 9 години
Povechko sgradi v centyra mirishat na muxal.Celiat centyr e edna kochina.Da zivee Lulin!
16
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До АнонименЕ нали е на дядо Ви, кой да я отстрани и да построи нова? Нали не очаквате от нашите данъци на вас нова къща да ви строят???
15
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До БПФА къде са собствениците докато мародери влизат вътре??? Навсякъде окъртени мазилки, мухъл, мизерия... все държавата ни е длъжна на нас
14
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
" А иначе столичани още помнят ужаса от 2006 г., когато напълно изоставена и занемарена сграда рухна в центъра на София на ул. "Алабин" 39 и на място починаха 26-годишната Деница Ченишева и 24-годишната Петрина Христова. "Помним, но не стана това, което пишете. Там разрушиха носещи колони, за да разширят магазина на партера и сградата рухна и уби двете жени.
13
1
 
0
 
! Отговори
bebok преди 9 години
Nikoj da ne pipa koptori!Tova e krasota na Sofia!Poveche razvalini,poveche mrysotia i poveche kucheta!!!Koj ne skache e cherven!
12
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тогава да се започнат процедути по изземване на сградите от собствениците им.
11
0
 
9
 
! Отговори
ранчо преди 9 години
За старите сгради, които са архитектурни паметници и наследниците са ги оставили да се рушат, общината да ги реставрира и да ги отдава под наем докато си възстанови разноските. Собствениците на такива сгради са освободени от данъци, за да ги поддържатВ центъра има сгради богати на фризове и скулптори дело на известни архитекти в Европа - от Виена, Прага и др. Тези сгради са шедьоври и е варващина събарянето им.
10
0
 
5
 
! Отговори
Гошо тъпото преди 9 години
Тази "новина" се появява през 3-4 години в медиите. Често породена от поредния инцидент.
9
3
 
7
 
! Отговори
БПФ преди 9 години
Да, трябва да се вземат мерки, но само в България е възможно да те санкционират защото мародери, влезли в имотът ти са го разрушили... вместо ти да съдиш държавата, отказваща да защити твоята собственост от престъпници.
8
2
 
19
 
! Отговори
1920 преди 9 години
До Анонимен 3Aми тези които трябва да си мръднат пръста са дядо ти ако е жив и неговите наследници. Собствениците на имотите са длъжни да ги поддържат.
7
3
 
4
 
! Отговори
USA преди 9 години
Е тъкмо няма да се товарите толкова много с план Ран-Ът
6
1
 
7
 
! Отговори
така е преди 9 години
В центъра старите кооперациите често са коптори. Причината са многото наследници които не могат да се разберат за собствеността или бабичките дето нямат пари да ги поддържат. Проблема е че малкото отговорни собственици се налага да плащат за общите ремонти на 2/3 от неплащащите, за да не паднат сградите. Положението е много зле, изхода е продавайте бързо и се местете в нова сграда, аз поне мисля така да направя
5
0
 
11
 
! Отговори
неразбрал преди 9 години
Това снимка от София ли е или от гражданската война в Сирия?
4
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Чакат да стане инцидент,тогава вземат мерки.
3
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
НА ДЯДО МИ КЪЩАТА Е В ЦЕНТЪРА НА СОФИЯ И Е ПОСТРОЕНА ПРЕЗ 1920-та ГОДИНА. ТАКИВА КАТО НЕЯ ИМА МНОГО. НО НИКОЙ НЕ СИ МРЪДВА И ПРЪСТА ДА ГИ ОТСТРАНИ И НА ТЯХНО МЯСТО ДА СЕ ПОСТРОЯТ АДЕКВАТНИ СГРАДИ.