Руската икономика удари дъното, но още копаят...

Калининград затъва икономически заради конфронтацията със Запада
Обновена: 9 сеп 2016 21:29 | 9 сеп 2016 21:10, Елка Василева
532
Руската икономика удари дъното, но още копаят...
Снимка: Reuters

Аванпостът на Русия на Балтийско море - Калининградска област, някога беше рекламирана шумно като бъдещия руски Хонконг - отделена от основната територия на страната и със специален статут, който да й позволи да процъфтява чрез търговия, пише Ройтерс.

Но за Игор Плешков, който осигурява работа на 300 работници в циментов завод в този анклав с население един милион души, вклинен между страните членки на ЕС Литва и Полша, сега бъдещето изглежда мрачно. Бизнесът му затъва през последните месеци под натиска на протекционистките мерки, наложени от Москва в отмъщение за западните санкции.

"Руската икономика удари дъното, но кой би си помислил, че руснаците ще започнат да копаят още надолу?", шегува се 46-годишният Плешков, цитирайки реплика, която по думите му за първи път чул от германски инженер, дошъл да работи в Калининград.

Средновековното пристанище Кьонигсберг, някога център на протестантстката просвета и търговия на балтийското крайбрежие, фактически е било част от Германия до Втората световна война, когато е разрушено до основи от бомбардировките на съюзниците, обсадено от настъпващата Червена армия и превзето през последните месеци на войната.

Цялото германско население е избягало, загинало или прогонено, а областта, известна като Северна Прусия, е анексирана от Съветския съюз, преименувана в Калининградска, застроена наново със семпли жилищни блокове и заселена наново с руснаци.

Разпадането на Съветския съюз оставя анклава отделен от останалата част на Русия. Разбитите му пътища сега са задръстени вместо с руски лади и волги с фолквагени и шкоди, купени евтино на старо от Европа.

Докато през съветския период областта беше силно милитаризирана и поради това почти изцяло закрита за външни хора, през последните години в него се появиха кълнове на просперитет. Калининград сега има около 80 000 малки и средни фирми, много от които са заети с производство, отчасти благодарение на специалния търговски статут със съседите от ЕС.

Компании като тази на Плешков - "Томас Бетон" имат разрешение да внасят безмитно суровини, за да произвеждат продукция, която може да бъде продавана обратно на територията на Русия.

Този статут обаче не беше подновен на 1 април. Това последва и серия други стъпки за ограничаване на търговията след 2014 г., когато Русия анексира Крим, САЩ и ЕС наложиха наказателни финансови санкции и Москва отвърна със свои контрасанкции.

Различна ситуация

Калининград едва ли е единственият регион на Русия, който пострада. През последните две години сривът на глобалните цени на енергийния експорт създаде мъчителна икономическа криза. Рублата падна, вдигайки цените на вноса. Но докато някои региони на Русия бяха частично защитени благодарение на спада на вноса, което засили потреблението на стоки руско производство, тесните връзки на Калининградска област със съседите от ЕС станаха причина тя да пострада повече от другите региони.

След 2014 г. общият обем на търговията на Русия е спаднал с една трета, но калининградският се е стопил почти наполовина. Индустриалното производство, което преди изпреварваше по растеж останалата част на Русия, спадна повече, отколкото където и да било другаде.

Руските контрасанкции включваха забрана на по-голямата част от вноса на храни от ЕС и тя съсипа индустрията за преработване на вносно месо в месни консерви, предназначени за продажба в цяла Русия, която представляваше близо една пета от промишленото производство на Калининград.

В случая с циментовата компания на Плешков ситуацията се е влошила през последните месеци, когато правителството ограничило неговите доставки на евтин цимент, изисквайки усложнени импортни сертификати.

Реформата целеше да защити руските компании, но имаше обратен ефект в Калининград, казва Плешков.

"Те затварят пазара, но не разбират, че Калининградска област е в малко по-различно географско положение", казва Плешков.

Вече не е толкова специален

Правителството в Москва говори за преориентиране на изток към търговията със страни като Китай. Но тук, на прага на Европа, това е слаба утеха.

"В този момент сътрудничество с Австралия е също толкова вероятно да доведе до успех, колкото и сегашният модел", мрачно се шегува Иля Шуманов, бивш директор на калининградския клон на "Трансперънси интернешънъл".

Мнозина местни жители обвиняват областната администрация, че не е имала план как да подкрепи бизнеса след края на режима на специален статут, освен да разчита на държавните субсидии, фиксирани на 66 милиарда рубли (1,02 милиарда долара) за тази година.

Новоназначеният председател на регионалното правителство Антон Алиханов, енергичен млад политик от Москва, каза, че има някои "остри ръбове", които трябва да се доизгладят.

"Трябва да променим структурата, защото сме прекалено зависими от вносни компоненти", заяви Лиханов за Ройтерс.

Калининград не бива да се стреми да стане манифактурен хъб, сглобяващ продукти от вносни материали от ЕС, което би било устойчиво само ако работниците останат нископлатени, каза той.

"Не искам Калининград да се превърне в придатък на ЕС с евтина работна ръка и ниски производствени разходи - това би било нещо като неоколониализъм", заяви Лиханов. Вместо това трябва да се насочи към висококачествено производство с руски суровини.

Добрите времена свършиха?

В продължение на години жителите на Калининград се радваха на специално разрешение да пътуват през полската граница. Но Полша прекрати тази договорка през юли, като се позова на съображения за сигурност, и предупреждава, че няма да го поднови скоро.

Това засегна магазините в Калининград, много от които открай време продаваха контрабандно полско месо като местно. Потребителите са обезверени.

"Аз разбира се, съм патриот, но бих ходил до Полша от време на време", каза Владимир Кузин, бивш служител от областната администрация. "Защото това, което наричат сирене в нашите магазини, не е сирене".

Редакторът на местният новинарски портал rugrad.edu Вадим Хлебников каза, че всичко е поскъпнало през последната година, освен картофите и евтината замразена риба.

През лятото все още идват руски туристи, за да се насладят на пясъчния морски бряг на Калининград. Но статистиката показва, че ресторантите фалират. Много от тях са празни.

Междувременно Москва се е заела да превърне и без това силно милитаризирания регион в истинска крепост, засилвайки военното си заради повишеното напрежение с НАТО.

Според някои местни жители това само още повече ще изолира Русия.

Плешков, който се определя като оптимист, се бои, че най-добрите времена за областта са свършили.

"Правителството се опита да прикрие проблемите с помощта на псевдопатриотизъм, внушавайки, че не глупаците, неспособни да управляват собствената си страна, а други зли хора в чужбина са ни докарали дотук", каза той.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


532
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
321
0
 
7
 
! Отговори
от СПб преди 7 години
Сами си пишете и сами си вярвате на глупостите
320
8
 
4
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До ГУРБЕТЧИЯХората строят НЕБОСТЪРГАЧИ само на места с КАМЕННА ОСНОВА. Ако под 20 м пясък ако има каменна основа е добре. Ще построим Небостъргач.Ако на 20м под повърхността в Русия имаше каменна основа щяха да си изкопаят камънак колкото искат за да го насипят за основа на пътища и ЖП. Ама НЯМА - разбираш ли НЯМА КАМЪНИ. А без Камъни никакъв свестен път не можеш да направиш.По соц време правиха настилки на местни пътища от дървени трупи на някои места.
319
3
 
4
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До ГУРБЕТЧИЯ 371Гроби Прехвалените Украински военни спират военни действия на територията на Украйна която е доста по-южно от основната част от Русия в края на септември след първите по-сериозни дъждове защото терена освен там където са прокарани пътища става РЯДКА КАЛ и същото се повтаря след като се размрази земята през Март месеци Ти ми говориш за основната Част на Русия. Погледай в тубето някой филм за ентусиастите дето изкопават/извличат реликви от ВСВ и ще разбереш какъв е терена.
318
9
 
8
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До ГУРБЕТЧИЯГроби пак поде историята с пътищата нали. Айде стига де. Казвал съм ти го и ти го казвам за пореден път: Ако можеш да правиш пътища в торфови блата *** в Русия. За година ще станеш Милиардер и ще те наименоват КРАЛЯ на ПЪТИЩАТА.Рашките са достатъчно добре Вярно е от санкциите страдат бедните и пенсионерите но така е на всякъде по света(в ХАмерика са гетата и градове призраци като Детройт) Защо са добре след ЕС са на второ място по гастербартери - оценяват се над 10 милиона легални
317
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
На колко ракийки съчинявашпростотийките си?
316
11
 
14
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 365Ано Т Ъ П И - толкова П Р О С Т О Т И И избълва че нямам думи.Калининград, Крим и Курилите СА СТРАТЕГИЧЕСКИ пак повтарям СТРАТЕГИЧЕСКИ ТОЧКИ. Русия няма да се откаже изобщо от тяхКалининград - Държи в ШАХ Германия(цяла източна и Берлин) и в МАТ Полша.Крим - Държи я ШАХ Турция, България, Румъния и Грузия и в МАТ Украйна + 50% от 200 милната икономическа зона в ЧМореКурили - Също като Крим контролира морето между Япония, Аляска и Русия + Икономическа зонаАман от Пишман писачи
315
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
в ютуб има качен клип правен от руснаци за живота от двете страни на границата в карелия.преди руската окупация тя е била финландска. от руската страна дават разрухата мизерията и пълната безизходност и отчаяние на хората. от финландската страна е сякаш друга планета,прекрасни домове,инфраструктура,запазена природа,икономически просперитет и сигурност за хората.
314
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
най добрите времена за областта предстоят.след разпадът на русия тя ще премине към полша или германия,в най лошият случай ще има самостоятелност.
313
7
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Прагматично прогледнато, за 25 години, ЕС ни построи метро, а Москва не успя да построи АЕЦ. Избирам ЕС пред беленския гьол който струва вече 5 млрд и ни дърпа назад
312
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Кьонигсберг е немски град, въпросът е приключен
311
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Немски ветеранА ти видял ли си немски ветеране, как русише швайне са *** Кьонигсберг, родното място на Кант и сегашен Калининград, древен руски град!?
310
8
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Съветите загубиха ВСВ, всички виждат това. Европа се обедини срещу червената и кафявата чума.
309
8
 
10
 
! Отговори
Немски ветеран преди 7 години
И ние не можахме да разберем руската душа.Хора които издържаха на блокада 900 дни и ядяха трупове не можеш да ги уплашиш с нищо.
308
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Катар има много и евтина газ, иска да пусне тръба през Сирия и Турция за Европа.Русия ще загине по този начин и затова предизвика войната в Сирия, за да е нестабилен района, ако Асад падне... защото му се видя и неговият край...
307
13
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Окупаторите нямат място в Кьонигсберг, родния град на Кант
306
3
 
5
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Ераст ПетровичКюрдите казаха на РФ ние не признаваме единна Сирия ще правим Кюрдистан. Путин каза на Ердоган имаш кардбланш да ги поступаш в северна Сирия да поумнеят малко.А Ердоган пък получи продължение на АЕЦ проекта.
305
10
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Удрят дъното постоянно,та копаят,копаят,копаят и..............хооооооп бликне я ново находище на нефт,я на газ,я на нещо от което Европата спешно се нуждае и СИ ПЛАЩА!!И продължават да копаят,удряйки дъното,ама................не се давят пустите му руси!!!Корави души излязаха брей!!Цял свят ги натиска по главата да ги удави,пък те приложат хватки и започнат те да натискат по главите да давят!!!
304
3
 
6
 
! Отговори
Ераст Петрович преди 7 години
До АнонименЕрдоган здравата подхлъзна Путин. Уж се сдобриха, подмами го, турски потоци, ту-онуй, след което с подкрепата на САЩ нахлу в Сирия и сега Путин копче не може да каже. На чия страна да бъде? На Ердоган или на Асад?
303
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Абе вие какво искате бензина и нафтата да са ви по евтини от колкото в Русия ! Като не ви изнася купувайте си тесла и карайте какво само мрьнкате
302
10
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Скоро всички ще се молят на Путин Ердоган вече го направи