Кой е виновникът – Валония, Белгия, Еврокомисията, Канада?

За какво ни е този ЕС, който не може да постигне единодушие!
25 окт 2016 21:30, Елка Василева
116
Кой е виновникът – Валония, Белгия, Еврокомисията, Канада?
Снимка: архив, Reuters

Покрай драмата около СЕТА и най-убедените европейци сигурно ще се запитат: за какво ни е този ЕС, който не може да постигне единодушие дори по въпроси от основните му компетенции? Дойче веле публикува коментар на Бернд Ригерт.

Да сочим с пръст непокорната Валония и да припишем вината за драмата около СЕТА единствено на тесногръдите противници на световната търговия не е достатъчно, за да разберем за какво точно става дума.

Виновни за драмата около споразумението с Канада са и Европейската комисия, и федералната държава Белгия, а дори и самата Канада.

Защото още преди една година валонците, които се чувстват пренебрегнати от международните концерни, изразиха пред белгийската държава и ЕК, която води преговорите с Канада, своите желания и съмнения относно споразумението. През април в специална резолюция валонският парламент гласува срещу СЕТА. Най-късно тогава белгийският премиер и Комисията трябваше да се събудят, за да се изправят навреме срещу съпротивата на валонците. Те обаче не предприеха почти никакви мерки. А датата за срещата на върха ЕС-Канада бе отдавна известна.

И България има специални желания

Едва няколко дни преди 27-ми октомври, за когато беше предвидено подписването на търговското споразумение, страните, участващи в преговорите, изразиха учудване от твърдоглавието на валонците.

Още по темата

Белгийският регион обаче не бе единственият, който бе изразил особени желания: България и Румъния например обвързаха СЕТА с отпадането на визите за Канада за своите граждани; германците пък прокараха в последния момент включването на три декларации, които позволяват на тях, а и на всички останали страни, подписали СЕТА, да напуснат споразумението, ако някой германски съд открие впоследствие нещо нередно. Освен това германските социалдемократите превърнаха СЕТА, ТТИП и глобалния стокообмен в своя предизборна тема и така окуражиха приятелското социалистическо правителство на Валония също да пробва късмета си. А баварският правителствен шеф Хорст Зеехофер от ХСС, изтъкна, че било правилно в преговорите за СЕТА да се включат колкото се може повече парламенти.

Внимание трябва да се обърне и на специфичното държавно устройство на Белгия, която предоставя особени права на петте регионални белгийски парламента при сключването на международни споразумения. Така че поведението на Валония не би трябвало да бъде изненада за белгийския премиер, нито пък за Европейската комисия, чието седалище е точно в Брюксел.

Държавните реформи от изминалите години и извънредно сложните структури на федерална Белгия бяха известни на всички онези, които се интересуваха от тях. Впрочем: и немскоговорящата част на Белгия, чието население наброява 70 000 души, все още не е дала благословията си за споразумението. Министър-председателят й Оливер Пааш се крие зад решението на Валония. Нима Немскоговорящата Общност, както е официалното име на региона-джудже, все още има да решава стари сметки с централното правителство в Брюксел? Че кой би се учудил от нещо подобно, щом и брюкселският регион наложи вето в последния момент?

Канада също допусна грешки: по време на преговорите канадците се осланяха твърде много на ЕК и подцениха личните интереси на отделните държави-членки. И то въпреки че и канадските експерти признават, че когато някой преговаря с ЕС, трябва да има предвид, че сключва 28 отделни договора, а не един-единствен с цялата Общност. Да, мандатът за водене на преговорите е даден официално на ЕК, само че отделните членки явно не взимат това насериозно.

На кого му трябва такъв ЕС?

Драмата около СЕТА показва, че ЕС е на предела на възможностите си. Единодушието, което трябва да бъде постигнато между отделните 28 страни, превръща Общността в съюз, който лесно може да бъде изнудван. Точно затова и при бъдещите преговори със САЩ за ТТИП или с Япония ЕС ще има нужда от нова, по-добра стратегия.

На позициите на отделните държави-членки и дори на тези на отделните региони трябва да се обръща внимание от рано - там, където е необходимо. Да, това е сложно, но пък явно не може да бъде избегнато.

Ето, че отвън, и отвътре конструкцията на ЕС отново изглежда сбъркана. Дори и убедените европейци сега с право ще се запитат за какво въобще ни е този ЕС, който не може да постигне единодушие дори и по въпроси от основните му компетенции като търговията и вътрешния пазар?

Вярно, драмата около СЕТА е доста неприятна, но пък това не е краят на света или краят на всички договори за свободна търговия. Да не забравяме, че и двете страни свързват с това споразумение важни икономически интереси. И все пак: все още сме във фазата на подписване. Истинското предизвикателство тепърва предстои: ратифицирането на СЕТА от Европейския парламент, отделните национални, а и някои регионални парламенти. И тогава и Саарланд или Саксония също ще имат думата. Защото в Германия в ратифицирането участват и отделните федерални провинции.

Ако обърнем поглед назад, ще видим, че валонците сега просто казват на висок глас онова, което много от хората в ЕС си мислят тайничко: последиците от глобалната търговия и световната стопанска дейност предизвикват неприятно чувство. На мода са капсулирането и ренационализацията.

Вотът на британците за Brexit е израз именно на това мрачно настроение. И в Германия популистите от ляво и дясно надигат гласове срещу свободната търговия и ЕС. Холандският референдум за споразумението между ЕС и Украйна, успехът на националистите на президентските избори в Австрия и унгарското НЕ на бежанците са останалите симптоми на дълбоката криза на доверие в Общността.

Следващият удар за ЕС би могъл да дойде съвсем скоро: на 4 декември в Италия ще се проведе референдум за важна конституционна реформа, чийто изход ще е от решаващо значение за политическото бъдеще на премиера Матео Ренци. Неговите противници обаче не се притесняват да представят националното допитване като референдум За или Против Общността.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


116
Още по темата: канадаВалонияЕССЕТА
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
51
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Не само ще ги изгонят, скоро ще искат и Берлинската стена да се построи отново и капиталистите да си стоят във клошарника и да си ядат ГМО царевицата аз пък вече де приготвям за истинска пържола от месо не като тия от целулоза, Коледа наближава и с червените ботушки потропва дядо Мраз.
50
2
 
10
 
! Отговори
ким сун преди 7 години
ЕС е коварен и опасен играч.Замесен е в Сирия и Украйна,наложи санкции на Русия и търпи контрасанкции,бежанци,атентати,криза в еврозоната,брекзит,грекзит,национализам и кви ли не щуротии,спря тпти и сета.
49
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ВИНОВНИЦИТЕ СТЕ ВИЕ ПРОДАЖНИТЕ ДРАСКАЧИ КАТО Д.Р.И.С БГ ! ВИЕ СТЕ НЕ ПО МАЛКИ УБИЙЦИ ОТ ВНОСИТЕЛИТЕ НА ОТРОВИ КОИТО РЕКЛАМИРАТЕ. ВСИЧКО СЕ ВРЪЩА, ХОРАТА НЯМА ДА ВИ ЗАБРАВЯТ К.Р.Ъ.В ЩЕ ВРЪЩАТЕ НЕ ПАРИ.
48
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Добре, че беше Валония, за да защити нашите интереси, защото продажните ни политици пак ни продадоха на дребно!
47
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Добре, че в ЕС все още има будни хора, сега естествено диктаторите застанали начело на тая прогнила комунистическа *** наречена ЕC ССР ще ги нарекат популисти демагози и тъй нататък. Колкото и да се мъчат не могат да го изтипосат като братушките, СССР си беше едно по-добро място и всяка жаба си знаеше гьола.
46
24
 
6
 
! Отговори
До 60 преди 7 години
Само дето днес българите днес са в пъти по-богати от 90-те, българския бизнес е много път по-жизнен и конкурентен. Тези магазинчета за които пишеш нито развиват икономиката, нито създават заетост, напротив те са паразитни образования, защото поради липсата на предлагане и реална конкуренция на пазара, те предлагат стоки на много по-високи цени. Единствено конкуренцията ражда качество, ниски цени и ефективност в пазарната икономика, колкото повече играчи включваш на пазара толкова по-добре.
45
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До demographвземи си някое канадско лекарство за успокоение!
44
24
 
3
 
! Отговори
demograph преди 7 години
Да ти е драго да четеш мъдруванията на абсолютни невежи по теми от глобално значение...ако не беше трагично влиянието на неграмотността им върху живота на всички. Тези търговски споразумения са спасителен импулс за икономиките на модерния свят, за стандарта на живот на всеки човечец, за работното му място и бъдещето на децата и нацията му...спасителен! Но неграмотните четат руски опорни точки и стават руски папагали.Сякаш в децата им ще хукнат за Русия,а те ще подкарат москвичи. Жалка простотия.
43
3
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
90-те години! Центърът на Бургас! Главната улица, пълно е с малки магазинчета, които продават телевизори, аудио техника, печки, хладилници, всякаква домашна техника. Имат работа, щом успяват да плащат големи наеми и да печелят.2016 година! Центърът на Бургас. Главната улица, магазините са празни. Няма вече телевизори и аудиотехника. Народът е беден. Корпорацията е излапала пазара и е монополист. Дошли са Технополис, Метро, големите западни акули. Малкия бизнес е в колапс. Това ни готви Канада.
42
3
 
11
 
! Отговори
до 46 преди 7 години
Премиер-министър на Канада се става с избори. Кралицата потвърждава избора - тя няма как да откаже, защото това е формалност.
41
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Не е ясно как ЕС ще взима решения за сметка на всички, а когато става въпрос за клауза за напускане, то тя се обсъжда само за Германия. Това ми прилича на: Мойто си е мое, а твойто е общо.
40
26
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Кремълските *** и техния гниещ векове запад - смях в залата. Дори ЕС да умре, тов щ стане за да го замени по-мощен съюз трансантлантически съюз, основан на може би малко по-различни принципи. Споразуменията за свободна търговия или общо икономическо пространство, са в интерес на всички страни по него, единствените губещи са онези малки компании които работят неефективно и онези големи компани които разчитат на монополното си положение на пазара.
39
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
България е обречена. Никакъв шанс. Нямаме дори хора, които да осъзнават какви роби са на системата. Имаме само зомбирани консуматори на материални удоволствия.
38
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Айде, братя българи :) да Ви е честит шистовия гас, дето ще го добиват по нашите земи. Вече няма да има възможност да св налага мораториум .... хахаха. А още ... екстри ..... ще си лапаме ГМО *** и ушаците ни ще плющят.... НЯМА вече НЕ ИСКАМ шистов гас, не искам туй-онуй.....ще слушкате, а нашите БРАТЯ от КАНАДА и САЩ, за награда ще ни чакат с "....."
37
24
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Някаква област в Белгия не е съгласна с обща позиция на ЕС, относно споразумение изготвяно 7 години и всичко рухва!? Представете си, ако изниква сложен въпрос и трябва да се вземе решение в рамките на дни. Няма как да съществува дълго такава тромава и неефективна организация като ЕС, ако тя не се реформира. СЕТА трябваше да мине не с разрешението на Белгия, а въпреки нейния отказ, защото не може заради половин член, да се пренебрегват интересите на 27 и половина!
36
3
 
24
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
Е демократи,искахте да се освободите от руското робство,сега ще сте под американско робство.Не си мислете,че е по-добро.Дори в услуга на бизнеса трябва да отменим празника за независимостта на България.Сами се правим на зависими.Дори и германците,дето толкова настояват ЕС да приеме СЕТА,и те имат клауза,ако не им хареса да могат да напуснат това споразумение.
35
2
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Западът затова се бореше да падне толкова комунизма, не защото сме им много симпатични, а защото са им нужни територии които да контролират и модерни роби, които да работят за корпорациите им, да не мислят за революции, а да са зомбирани и щастливи с материалните глупости, които имат - телефони, коли, телевизори, ей такива простотии.
34
2
 
23
 
! Отговори
В РУСИЯ Е ИСТИНАТА преди 7 години
БЪДЕЩЕТО Е В РУСИЯ !
33
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Канада е само една пуста територия с население 35 милиона - два пъти по малко от Италия и 20 пъти по малко от ЕС, а по площ е една от най-големите в света. Де факто Канада е васал на САШ, а де юре е част от Великобритания, премиер министъра им се назначава от нейно величество английската кралица.
32
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
За какво ни ЕС, който ни набутва в лапите на корпорациите, за сметка на интересите на народа?