Разменят ли Русия и Турция Карабах срещу Алепо?

Росбалт: Западът връчи на Москва добра карта с разцеплението в ЕС
8 дек 2016 22:03, Елка Василева
171
Разменят ли Русия и Турция Карабах срещу Алепо?
Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу. Снимка: Reuters

Посещението на турския външен министър в Азербайджан след среща със Сергей Лавров внушава мисълта за сделка: Анкара да не пречи на Асад, а Москва да съдейства за решаване на карабахския конфликт в полза на Баку.

Лабиринтни геополитически процеси с участието на Русия и на Турция се развиват тези дни. И сякаш разклащат основите на стената, която се опитва да гради Западът, за да не допусне руско влияние върху регионалната и световната политика. Изглежда обаче ефектът е обратен, пише Росбалт.

Визитата на турския външен министър Мевлют Чавушоглу в Азербайджан можеше да остане без внимание, ако не бе направена: а) след като президентът на Турция се обясни със своя руски колега по повод нелицеприятното си изявление във връзка с Башар Асад; б) веднага след среща на Чавушоглу с шефа на руската дипломация Сергей Лавров; в) точно преди Ердоган да подпише закон, ратифициращ споразумението с Русия за изграждане на газопровод "Турски поток".

Официално бе съобщено, че Чавушоглу и азербайджанският му колега Елмар Мамедяров са говорили за уреждането на карабахския конфликт и ситуацията в региона като цяло. "Обсъдихме и двустранното икономическо сътрудничество, включително в рамките на проекта за Трансанадолски газопровод (ТАНАП)", каза азербайджанският министър. По думите му той не се съмнява, че в най-близко време азербайджански газ ще потече през Турция към Европа.

Официалната информация е доста суха. Далеч по-подробно и доста интересно я "разиграват" турски и азербайджански експерти, според които Чавушоглу не е пристигнал в Баку "с празни ръце". А може би и с твърде пълни. Турският политолог Енгин Йозер например говори пред сайта Sputnik от Баку за помощта на Анкара за уреждането в Карабах - и в този контекст съобщи, че веднага след оставката на бившия премиер Ахмет Давутоглу Турция е спряла да подкрепя "съпротивата в Алепо".

"Всички знаят, че в най-скоро време Алепо ще мине под контрола на Асад. Според мен тук ще се договори нещо между Москва и Анкара", каза той. Експертът уточни: Турция няма да пречи на Асад да контролира Алепо, а Русия на свой ред ще съдейства карабахският проблем да бъде решен в полза на Баку.

Пак ще изтъкнем, че преди разговора с Мамедяров първият турски дипломат преговаря с Лавров - включително за Карабах. Според Юрий Мавашев, шеф на политическото направление в Центъра за изследване на днешна Турция, този път дискусиите по карабахския проблем между външните министри на Турция и на Азербайджан са имали "особен смисъл". "Ще рискувам да предположа, че Чавушоглу не е пристигнал с празни ръце (. . .), като обясня някои предложения, съгласувани с Лавров", каза експертът.

Той нарече "обнадеждаващи" турските изявления в подкрепа на инициативите на Москва за уреждане на карабахския конфликт, докато преди Турция системно отправяше упреци към Минската група на ОССЕ и към Русия, наричана от Анкара дори "страна в конфликта".

Сегашните събития обаче подсказват според експерта, че има "пакетен проект", обвързващ уреждането на конфликта с нормализиране на турско-арменските отношения. "В обозрима перспектива се очертава май четиристранен формат, включващ Москва, Баку, Анкара и Ереван", каза Мавашев.

По-просто казано, всички са квит - Турция днес общо взето е притисната в ъгъла, затова търси подкрепа и от Русия, и от Азербайджан. Последният може да направи услуга на Анкара, като изтреби на своя територия всички последователи и структури, създадени от врага на Ердоган - живеещия в САЩ ислямски проповедник и обществен деец Фетхуллах Гюлен.

Турция освен това много държи да осъществи изцяло проекта ТАНАП за транзит на азербайджански газ през турска територия в Европа. Това ще даде на Анкара възможност да обуздава донякъде Евросъюза, практически скъсал отношенията с Турция. Сиреч не става дума само за амбициите на Ердоган - да превърне Турция в газов хъб, използвайки каспийски и руски петрол, но и за перспективите да влияе върху Европа, като я отдалечи от САЩ.

На първо време това може да направи неактуален вноса на американски шистов газ в Европа и да предизвика създаването на единно енергийно пространство Русия - Турция - Азербайджан - ЕС, в което САЩ едва ли ще могат да контролират европейците. Още повече че мнозина от тях вече съжалиха за отказа си от "Южен поток", по който се очакваше руски газ да потече към държавите от ЕС. Какво пък, сега ще го смени "Турски поток".

На свой ред Азербайджан също има нужда от подкрепата на Турция и на Русия - двете държави могат да подсигурят Баку срещу "цветни" преврати, по каквито толкова се увлича Западът в чужди страни, да спомогнат за уреждане на карабахския конфликт и за гарантиране на сигурността като цяло.

И като споменахме ТАНАП, цитираният вече турски политолог Йозер свързва визитата на Чавушоглу в Баку главно с този проект, защото той е пряко свързан с националната сигурност на Турция. "С цел да задоволи растящите нужди от енергийни ресурси Анкара започна да осъществява проекта ТАНАП. Азербайджан е по-евтин и по-сигурен доставчик на газ, отколкото Русия", каза той. И припомни, че Турция купува от Русия 56 на сто от консумирания газ - излиза, че турската енергетика изцяло зависи от Москва, която далеч не е във възторг от строежа на газопровода ТАНАП.

"Напоследък с цел да завърши ТАНАП Ердоган взе да гради добросъседски отношения с Русия, за да спечели време и да й отнеме възможността да осуети проекта", обясни експертът. И турският президент явно е успял да се разбере с ръководството на Русия. Сиреч Турция - след теманета към Москва и отстъпки във връзка със Сирия, получи от Русия не само неутрална позиция спрямо ТАНАП, но и съгласие (придружено с ползи за нея самата) за строителството на "Турски поток". По двете му тръби в доскоро враждебната за Русия страна ще идват над 30 милиарда куб. м газ годишно. Половината от този обем ще се консумира в самата Турция, останалият газ ще тръгва към Европа през турска територия.

Ако пък е вярно, че Русия и Турция са "разменили" Карабах срещу Алепо, това си е страхотна сделка. Карабах впрочем ще породи още цял куп проблеми, но Турция изглежда си е запазила вече място в уреждането - ако не челното, отредено за Русия, то не и последното.

И ако карабахският проблем се уреди все пак в полза на Баку (както отдавна подхвърлят политолози, но не във връзка с Алепо), това ще означава за Ердоган малка победа в Южен Кавказ, ако в замяна Русия не поиска от Турция "разбиране" по други, допълнителни въпроси.

Победата на Русия в такъв случай обаче няма да е малка като турската, а доста мащабна - в постсъветското пространство, включително Южен Кавказ (нещо много важно в контекста на Азербайджан), в Близкия изток и дори в Европа, която постепенно се отклонява от външнополитическите си приоритети и тук-там поглежда към Изтока.

Строго погледнато, нищо чудно, защото Русия извади добра карта - по-точно Западът й връчи такава собственоръчно с разцеплението в ЕС, инертното развитие на европрограмата "Източно партньорство", не съвсем ясната ситуация в САЩ след изборите за президент и т. н.

Общо взето, политическите, финансовите и другите реалности в западния свят се променят, а интеграционните процеси в Азия се засилват. Москва, разбираемо, гледа да не остане с пръст в устата.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


171
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
50
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Да живее Руско-Турската дружба! Ура Другари!
49
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Турски поток е подписан а бьлгарски поток сьщо ще има ама през Турция ще минава така чух от газпром
48
1
 
9
 
! Отговори
Тролей преди 7 години
*** трола трольо ле, о три трола тролирай.
47
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Лавров е много притеснен, а турският министър се е усмихнал по турски мазно... Ще влиза турски @@@ май в матушката...
46
4
 
8
 
! Отговори
П.Р.Славков преди 7 години
Тази статийка е списаана от дружинката на кварталния пазар докато си прибира останалата непродадена стока и брои печалбата от петъчнотопазаруванье. Вий представяте ли си да са такива дребнави руските дипломати от ранга на Лавров. Тогис Русията щеше да е една дребна държава. Да, ама не.
45
7
 
8
 
! Отговори
николаев преди 7 години
руссия нищо не разменя
44
8
 
6
 
! Отговори
Порт преди 7 години
Това са глупости за размяната на Алепо с Карабах.
43
7
 
9
 
! Отговори
Влади преди 7 години
До 55Чети малко история, чоджум. Фердинанд ни слага с Турция с/у Русия, но защо:1) Заради предателството на милата ти Русия към нас през Междусъюзническата война през 19132) Идеята на Р. да превземе Константинопол , като завладее нашето Черноморие преди това - за сухопътен мост.Обаче: Българите гонят в миша дупка казаците в Добруджа, а мирът м/у Русия и Съглашението е подписан на 03.03.1918, под давлението на България. Нещо да ти говори тази дата? *** си и чети история!
42
6
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 66Май направи стъпка в правилната посока. Започна да разсъждаваш, което е добре. Говориш за проблем, а аз не виждам такъв. Просто се чудя, защо след като си се родил и живееш в България не приемаш факта, че си българин и си агресивен спрямо българите. Защо защитаваш турците, след като не си такъв? Крайно време е ти и тези като теб да разберат, че сте българи, но с друга вяра, но това в никакъв случай не ви прави турци. Не е редно да се обръщаш срещу своите тоест българите.
41
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ТО И ПОВЕЧЕТО МЕСТА НА БГ СА НА ТУРЦИТЕ ПОТУРЧВАЛИ ГАГАУЗИТЕ КАКЪЕ ТИ Е ПРОБЛЕМА ЗНАЧИ ЩОМ ТАКА РАЗСЪЖДАВАМЕ ОТ ЕДНА СТРАНА СИ Е ЛОГИЧНО
40
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ХУБАВО ДЕ КАТО СМЕ ПОМАЦИ ПОНЕ ЗАПАЛИХМЕ ИДЕОТИ КАТО ВАС ХАЙДУШКИ В БЕЛЕНЕ ЯКООО
39
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Няма по низшо същество от тюркиш и овца или коза. беее, беее, беее
38
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
КЮРДИЯ ВАЖИ ЗА ТЕРИТОРИИТЕ НА ИРАК МЕСОПОТАМИЯ И НИЩО ПОВЕЧЕ ТАМ СВОБОДНО СИ ГОВОРЯТ ПО ТЕХНИЯТ ЕЗИК ЕДИНСТВЕНИТЕ ГАДНЯРИ НА СВЕТА СТЕ ВИ ФАШИСТИ ПОМИАРИ
37
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ДОКАЗВАМЕ ПОПРАВКА
36
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
НЕ СМЕ ТРЪГНАЛИ ДА СЕ ДОКАЗВАЛИ ПРЕД НИЩОЖЕСТВАТА ПИЯНСКИ КВИ СМЕ ЗА КВИ СЕ ИМАМЕ АЙДЕ КЪШ КЪШ ПОГЛЕЖДАЙКИ ЗАДНИЦИТЕ СИ И ЕДИН ШУТ ОТ БРАТУШКИТЕ СИ ХАХАХ ЦЯЛАТА ВСЕЛЕНА ВИ БИЕ ШУТОВЕТЕ :Д ВСЕ ИЗОСТАНАЛИ ПРЕДАВАНИ ХАХХА АЙДЕЕ НАЗДРАВЕ !
35
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Светът развива технологии, прави бизнес, развива икономиките си....но отново некадърните руснаци и промитите турци мислят само за разрастване на територии, бомби и оръжия.
34
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 52 насранусКоментара ми е за 52 - До 50 насранусЗнаеш ли учудващо е, че дори можеш да напишеш едно изречение. Като знам, на какво ниво ви е еволюционното развитие стигнало до оправяне на кози и овце, както ти се изразяваш от зат та се чудя как не пишеш само беее беее. Та, какъв продукт си? Ха ха ха.
33
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 50 насранусЗнаеш ли учудващо е, че дори можеш да напишеш едно изречение. Като знам, на какво ниво ви е еволюционното развитие стигнало до оправяне на кози и овце, както ти се изразяваш от зат та се чудя как не пишеш само беее беее. Та, какъв продукт си? Ха ха ха.
32
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До ВладиВ ПСВ Фердинанд слага България заедно с Турция срещу Русия и после е изгонен.
31
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ех тия велики сили бреее, все пречат на "великия" българин....хахаха