Най-ценната, но и най-трудната: Пировата победа на Ердоган

Референдумът разцепи Турция на три. Какво следва?
Обновена: 17 апр 2017 08:29 | 17 апр 2017 07:30,
168
Най-ценната, но и най-трудната: Пировата победа на Ердоган
Снимка: архив Reuters

"Нашият народ взе историческо решение. Още веднъж показа зрялост и заяви волята си за демократични промени. 25 милиона избиратели са казали "да". Близо един милион и 300 хиляди повече са избирателите, одобрили конституционните промени на референдума. Те са показател, че народът e готов да направлява съдбините си. Днешна Турция взе едно историческо решение във връзка с промяната на управленческата система, която е обект на дебат с 200-годишна давност. Това не е просто решение. Това е решение, което говори за нуждата от много сериозна промяна в системата на управление на страната. Заедно с народа ще реализираме тази промяна, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган на пресконференция, след като стана известно, че според неокончателните резултати 51,36 на сто от турските избиратели са гласували с "да" на референдума за промени в конституцията срещу 48,63 процента гласували с "не".

В неделя, на 7-ия референдум в историята на Турската република от 1923 г. насам, Ердоган спечели най-трудната, но и най-ценната си победа в своята 15-годишна възходяща политическа кариера. Трудна - защото до последния момент, особено в големите метрополии, гласовете "за" и "против" бяха почти наравно и сподвижниците му спечелиха почти на косъм. А най-ценната - защото като президент с големи правомощия, каквито са включени в одобрената вече конституция, той ще удовлетвори стремежа си да остави трайна следа в историята на Турция по подобие на основателя на светската турска република Мустафа Кемал Ататюрк, на когото се позовава, когато критиците го обвиняват, че е диктатор.

Още по темата

Одобрените промени на референдума ще разширят правомощията на Ердоган за преминаване на Турция от парламентарна към президентска република. Но това ще стане след две години, след изборите, насрочени за 3 ноември 2019 г., на които ще се избират заедно президент и парламент.

Резултатите от референдума, за които турският вицепремиер Вейси Кайнак заяви, че "гласовете "да" не са толкова много, колкото се е очаквало", породиха разочарование сред застъпниците на референдума, пише в коментар за БТА Нахиде Дениз.

Въпреки че бяха впрегнали в действие целия пропаганден арсенал от медии, институции и др., въпреки че не разрешиха на опозицията да проведе митинги на открито, Ердоган и управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) не успяха да постигнат резултата, на който се надяваха. Те спечелиха референдума, но за пръв път от 15 години насам претърпяха крах, като загубиха голяма част от електората си в четири от петте най-големи провинции на страната - Истанбул, Анкара, Измир, Адана и Анталия, където надделя гласуването с "не".

В чиновническа Анкара, с нейното 5-милионно население, където институциите в повечето случаи са в услуга на управляващата партия, загубата е силно осезаема. Истанбул, с неговото 15-милионно население, където Ердоган традиционно има много симпатизанти още от времето, когато беше кмет на мегаполиса, също даде преднина на гласовете "против" промените. В Измир - крепостта на кемалистите, вотът с "не" надхвърли 60 процента, въпреки че там отиде да гласува лично премиерът Бинали Йълдъръм. И всичко това при положение, че кметовете на Истанбул, Анкара и Анталия са от ПСР.

Провинция Мармара, егейският и средиземноморски райони,Тракия, също гласуваха с "не", вътрешен Анадол, Черноморският регион и Източен Анадол одобриха референдума, а в кюрдския Югоизточен Анадол надделяха гласовете против конституционните промени.

Социологът Бекир Агърдър, директор на агенция Конда, коментира, че референдумът разцепи Турция на три. Поради малката разлика между "да" и "не" /около 51 и 49 на сто/ сега ще се разгорят остри дебати, защото очакванията за висока степен на одобрение, които тиражираха някои агенции, не се оправдаха. Основната опозиционна Народнорепубликанска партия обяви, че ще иска повторно преброяване на до 60 процента от бюлетините. Опозицията може да инициира предсрочни избори. Вече се заговори за това.

Премиерът Бинали Йълдъръм в Анкара и президентът Ердоган в Истанбул коментираха резултатите от референдума. Но те предпочетоха "да погледнат чашата откъм пълната страна" - изразиха оптимизъм за бъдещето, призоваха към единство и уважение към резултатите. Благодариха на гласоподавателите, които буквално се стекоха пред урните, за високата избирателна активност, която достигна 86 на сто.

С това турският народ за пореден път доказа политическа зрялост и доверие в избирателната система.

Интересно е какви последици ще има неуспехът на референдума в големите градове, където местните управления са на ПСР. Защото подобна ситуация, ако се задълбочи, може да обърка сметките на властимащите да управляват до 2035 г.

Лидерът на основната опозиционна Народнорепубликанска партия Кемал Кълъчдароглу посочи, че конституцията, а също и всякаква промяна в нея, трябва да се извършва с консенсус в обществото.

"Но пакетът от промени на референдума не бе одобрен от половината от народа", каза той и подложи на остра критика Централната избирателна комисия заради нарушения в изборния процес в ущърб на опозицията.

Резултатите от референдума са сигнал, че Турция ще върви към нова, президентска система на управление, тъй като промените бяха гласувани и от парламента. В предизборните изяви на управляващата ПСР не се коментираха членовете в конституцията, в които ще бъдат направени промени. Предимство бе дадено на посланията, служещи за консолидиране на електората.

Сега предстои двегодишен преходен период до 3 ноември 2019 г., през който Ердоган ще заеме и поста лидер на управляващата ПСР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


168
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
132
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ердоган разбира от президентска република,колкото Путин от демокрация.За него е важно само,да управлява с неограничени права,докато паркинсонът не го скове напълно.
131
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До овце 66 *** си в сръбската ***,не мърси "бугарски "сайт.На Турция ,Русия и Сърбия мястото е в третия свят.
130
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До искаме 77 България никога няма да бъде в съюз с Турция и Русия.
129
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Истината90 Като му затворят европейския пазар и спрат парите от ес-фондовете,ще видим,какви "топки" има султана.
128
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 96"Не разбирам,какво толкова се драматизира,че Турция ще стане президентска република?!" Пролемът не е в президентската република,а в даването на неограничени права,повече от допустимото,дори в президентската република,на президента,в премахването на институции,като "премиер",в правото еднолично,да се налага извънредно положение,да се арестуват неудобни само на едно лице хора и хвърплят в затворите без съд и присъда,в заплахите и налагането на шериата в ЕС,смъртното наказание...
127
2
 
6
 
! Отговори
Северозападняков преди 6 години
Тъжна история. Цвета на икономиката в BG беше Враца. Там на 2-ри юни един понатисна Бай Тодор...И се почна ОТМЪЩЕНИЕТО. Съсипия още по комунистическо, а сега ДРАМА.Този паралел е едва ли подходящ, но навява мъка, когато гледам как с 1.3 %(при положение, че всички властови лостове са в твои ръце, а 2-3% е статистическата грешка)един сатрап, използващ геостратегическото си положение, подчинява СВЕТА.Да не сравняваме, как аналогичните *** у нас не съумяха да ползват същото.Финита ла Турция!!!
126
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За 138 следва: шут в другите бузи посока югоизток. Аман от пре.да.те.ли!
125
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
По приятелски,по футболистки,ще се намери ли и някоя друга д влъжност за г-н Б. Борисов в Султаната на г.Р.Ердоган.Синекура длъжност,разбира се.От АФРИКАНСКИ.
124
3
 
12
 
! Отговори
niki преди 6 години
Много хубава страна и много хубави хора.Жалко че поемат по пътя на Катар и Саудитска Арабия. Връщат се назад със стотици години.Ще се коли и беси на площада, жените ще са забулени.Очаквам репресии над кюрдите, което ще доведе вълни от насилие и терор.
123
7
 
11
 
! Отговори
ss преди 6 години
в България без да е президентска република управлява един човек "избран" за 3 път а уж сме парламентарна република свободна държава, и този човек не взема решенията а му ги спускат отгоре големите началници от него зависи само как ще реализира нарежданията им и какво ще се обяснява пред материала... тъжна история, Реджеб ако защитава интересите на Турция може да ги направи велики.. отново а ние тука да се бием в гърдите, че сме европейци и да тънем в мизерия.....
122
10
 
7
 
! Отговори
ДИНКО от Царево преди 6 години
Оградата с комшулука е напълни излишна----от нея печелят само , крадци , мутри и мошеници!
121
18
 
10
 
! Отговори
ЕВАЛЛА НА КОМШИЙТЕ преди 6 години
В Турция ---комунистите от ПКК и левичарите , стават с една глава по-къси!Идва --смъртното наказание!
120
20
 
11
 
! Отговори
Следва: преди 6 години
Шумен, Хасково ,Силистра , Разград , Смолян ,Айтос ,Дулово , Омуртаг ,--ТУРСКИ САНДЖАЦИ!
119
7
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Туй доброволно да се върнеш в 15ти век, колко ли трябва да си кух !?
118
9
 
31
 
! Отговори
factotum преди 6 години
Скоро ще го разнасят по площада както садам и кадафи!
117
6
 
20
 
! Отговори
До135 преди 6 години
Много глупав коментар, ако ти се живее, като поданник, моля, Капъкуле и кандидатстваш за турско поданство,аз предпочитам да съм ГРАЖДАНИН на Р. България. Но какво да ти обяснявам,явно ти липсва класическо европейско образование , даващо равен житейски старт на всички !П.П. А после, какво ще излезе от теб, си е лично твой проблем.
116
1
 
5
 
! Отговори
Васо преди 6 години
До анонимен 118. Ти ми ти хвали когато изкарат цял мандат и си изпълнят програмата.
115
13
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 133българите, руснаците и като цяло в бившият соц. лагер, хората не признават йерархията "на началника", докато това не е така "на запад", и особено в англосаксонските страни. във великобритания и индия е много ярко изразено. не е случайна нашата приказка, а и на руснаците също : "ти ли ще ми кажеш ?", "кой си ти?", "какъв е този?".самото социалистическо образовение беше такова, че даваше равен шанс на всички!
114
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Реалните резултати:75% Не25% и'диотиТурският Цвинокио добре се е постарал!
113
5
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Познавам много светски и интелигентни турци и съжалявам че тяхната родина ще поеме път към средновековието.