60 години след Гагарин: Мъск блокира достъпа на Русия до доходоносния космос

Липсата на частни инвестиции в руските космически технологии поставят Москва в позиция на догонващ
11 апр 2021 20:12,
365
60 години след Гагарин: Мъск блокира достъпа на Русия до доходоносния космос
Снимка: БГНЕС

"Миналото трябва да се помни. Можеш и трябва да се гордееш с него". Това казва космонавтът Фьодор Юрчихин пред репортер миналата година. "Но не може да живеете в миналото", добавя той.

Това трябва да се вземе предвид от руската космическа индустрия, някога лидер при полетите в околоземна орбита.

Преди 60 години Юрий Гагарин се превръща в първия човек в историята, излязъл в космоса, осигурявайки предимство на Съветския съюз в една нова надпревара срещу САЩ, пише Bloomberg.

Още по темата
Космическата наука е поставена в центъра на фокуса на страната, а Гагарин се превръща в национален герой. Днес повечето руснаци все още вярват, че страната им е лидер в космическите полети.

Естествено, Москва кръсти своята ваксина срещу коронавирус на първия спътник, който е изведен в околоземна орбита през 1957 г. – "Спутник". И докато президентът Владимир Путин не е особено голям ентусиаст по отношение на космическите полети, той е наясно с военните и геополитически последици от космическата програма.

Но сега Русия не е онази сила, която някога е била в космическата надпревара. Индустрията е засегната от санкциите на Запада. Още по-лошото е, че комбинацията от тежка бюрокрация, завесата, която прикрива военните технологии и доминираната от държавата икономика, не успяват да насърчат частните инвестиции в космическите технологии – стратегия, възприета успешно от САЩ.

Китай, който успява да изстреля своя първи спътник през 1970 г., се опитва да настигне руснаците и американците с дръзки планове за орбитална станция и непилотирани (за момента) мисии до Марс.

Носталгията на руснаците по миналата космическа слава е разбираема. Първите постижения, свързани с космоса от времето на Студената война, представляват големи успехи както по отношение на политиката, така и при технологиите, независимо че печалбата тук е малка, ако изобщо я има. Както подчертава Стивън Уокър, автор на "Отвъд", разказ за първия пилотиран космически полет, събитията през 1961 г. са можели да се развият по съвсем друг начин, ако САЩ не отменят космическата мисия с Алън Шепърд заради технически проблем.

Но Русия все пак остава сред водещите космически нации. Тя е една от малкото страни, които продължават да извеждат успешно хора в космоса. През по-голямата част от последното десетилетие американските астронавти разчитат на руския кораб "Съюз", за да достигнат до Международната космическа станция (МКС). Но това е напът да приключи.

Процесът по изграждане на ново поколение ракети-носители и космически модули в Русия се сблъсква с продължаващо години забавяне и отлагания. Налице е твърде малко творчество, в същото време - твърде много разточителни разходи и някои смущаващи технически неизправности. Мисията на „Фобос-грунт“, с която Русия иска да достигне спътника на Марс Фобос, се проваля, когато през 2011 г. сондата остава в ниска околоземна орбита, а на 15 януари 2021 г. изгаря в атмосферата над Тихия океан.

Ръководителят на руската държавна космическа агенция "Роскосмос" Дмитрий Рогозин заяви по адрес на компанията на Илон Мъск Space Exploration Technologies Corp., известна още като SpaceX, че САЩ вероятно ще се нуждаят от батут, за да отведат своите астронавти до МКС, след като Вашингтон наложи санкции на Русия.

Липсата на пари е основна част от проблема за Русия.

Федералните разходи нарастват, деноминирани в рубли, но се понижават, когато бъдат обърнати в долари. Анализаторът Павел Лузин изчислява разходите за 2020 г. за космическата програма на Русия на 2,4 млрд. долара, което е по-малко от тези за 2013 г. Основна причина е секването на покупките на ракетни двигатели RD-180 от страна на САЩ.

Критична подкрепа за разходите представляват редовните плащания от страна на Вашингтон за пътуванията със "Съюз" до МКС, като мисията на SpaceX с двамата американски астронавти активира предупредителната червена лампа за Москва. "Батутът работи", отговори след мисията Илон Мъск.

Стартовата площадка "Восточен" има за цел да осигури автономията на Русия по отношение на зависимостта ѝ при полетите от Байконур, който се намира на територията на Казахстан. Експертите твърдят, че сибирският терен може да направят аварийните кацания опасни.

Класът ракети "Ангара", които са в експлоатация от около четвърт век, са съпроводени от много големи разходи. Необходим е нов пилотски модул, ако Русия все пак иска да достигне Луната. На фона на състоянието на руската космическа индустрията идеята за изграждането на кораб за многократна употреба засега изглежда малко вероятно да се осъществи.

Москва, отказвайки да разбере значението на частния сектор, настоява за централизиран подход по отношение на космическите полети. Частните инвестиции остават блокирани заради бюрокрацията и засекретената завеса над космическата индустрия.

Тъй като бъдещето на американско-руското сътрудничество в космоса остава неясно, съществува префокусиране на Москва в посока Китай и развитие на планове за изграждане на съвместна лунна изследователска станция. Но е ясно, че в същото време Пекин гони свои собствени амбиции и стремеж към автономност.

Според журналиста Ерик Бергер талантът печели над опита в космическата надпревара, а предприемаческата култура – над наследството.

Без промяна в политическите и икономическите структури, които са установени в Русия, страната, която някога дава на света Гагарин, ще продължи да буксува.

Още икономически анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


365
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
УУУУважаеми Колеги Космонавти!Пихте ли си лекарствата тази вечер?
35
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Шоумена милиардер им скри топката на всичките,нема спор..
34
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В един момент може да се окаж, че има толкова космически ***,че да таксуват населението, което е виновно за да го изчистят.
33
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 35Остави ги Русия и Индия. Разкажи за нашата космическа програма, щом си толкова навътре в нещата.
32
10
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия, като наследник на ссср е първата космическа сила, САЩ са втората космическа сила, а ние шестата, ето колко зле сме били преди 43 години.
31
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Мъск закара в космоса Ферари. Това може да си го позволи само някой самозабравил се частник-грандоман. Държавна организация никога няма да го направи. Извеждането на килограм товар на орбита струва колкото килограм злато. Да не говорим за огромните количества космически б о к лук около Земята. Само Ферари липсваше.
30
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Струва ми се че слагат тиган на котлонът, а рибата е още в морето.
29
11
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Това да плащаш като поп на Руснаците вече десет години за извеждане на хора и товари в космоса и накрая да се пъчиш го могат само нагло саксонците!
28
3
 
3
 
! Отговори
Бат Сали Виунчуту преди 3 години
Хората гладни!Хората жадни!Хора болни!Па тея леята!Парите си фърчът!ААААА ААА АААААМааанаа аамаааан! Зооор заамнааааААаААА А А А А А АА н (накъдрено тука, шукаритентоооо)Богатите са злиГадни и наглииМлръсн и и подлиииАААа А Аа А АА
27
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонимеНЯвно руските космонавти са в грешка.Предлагал ли си им услугите си да им разясниш какво е положението?:))))))
26
13
 
10
 
! Отговори
Nikos Petros преди 3 години
ТЕЗИ ШЕБЕЦЦИ АМЕРИКАНЦИТЕ -- СА ПОСМЕШИЩЕ .СССР И Г.Р.У. --- ОЩЕ В 1979 ГОДИНА ЗНАЕХА ЧЕ ТЯХНАТА ''КОСМИЧЕСКА СОВАЛКА'' -- НЕ Е НИКАКЪВ КОРАБ ЗА ПОЛЕТИ , А Е НАПРАВЕНА САМО С ЕДНА ЦЕЛ : ИЗДЕЛИЕ ДА СЛЕДИ В РЕАЛНО ВРЕМЕ СЪВЕТСКИТЕ СЕКРЕТНИ И НЕСЕКРЕТНИ ВОЕННИ И ЦИВИЛНИ САТЕЛИТИ..ЗАЩОТО ПРИ ВОЙНА --ТЕ СА ПЪРВИЯ УДАР И ЦЕЛ НА АРМИЯТА !СССР ЗНАЕХА ОЩЕ ТОГАВА ЧЕ СОВАЛКАТА (ЕДНА НА ПОЛЕТ. НИКОГА ДВЕ ПАРАЛЕЛНО) ИМА МИСИИ--ДА СВАЛЯ САТЕЛИТИТЕ С ТОРПЕДА ОТ ДЕАКТИВИРАН УРАН, СВАЛЕНИ от МОРСКИ КОРАБИ
25
14
 
22
 
! Отговори
АнонимеН преди 3 години
РАКЕТАТА НА МЪСК СЕ ВЗРИВИ ПРИ ИЗЛИТАНЕ :DАКО ТОВА СЕ НАРИЧА НАПРЕДЪК ПО -ДОБРЕ РУСИЯ ДА СИ Е ИЗОСТАНАЛА :D
24
14
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Добре буксува руската космонавтика. Неотдавна, например, изведе, пардон, избуксува в орбита с един кораб 49 спътника на други страни.Колкото до парите, не съм и счетоводител на Русия и не знам дали ги има или ги няма. Знам, обаче, че Русия няма външен дълг, докато дългът на САЩ е 22 трилиона долара.
23
13
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Само не разбрах какво му е доходоносното на космоса?Нещо за да е доходоносно, трябва да ти носи ресурс, по-голям от този който си похарчил за да го придобиеш! Не мога да си представя никакъв ресурс, който да може да се придобие от космоса...Е да, играчките на Мъск могат да се използват за шпионаж, но руснаците вече тестваха противо сателитни ракети, и в случай на война, тези играчки ще падат като круши
22
14
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Гагарин не е летял в Космоса!Затова и му образуваха "катастрофа"!
21
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На кой му пука? Некви богаташи си фъркат, фъркат, хоратааа ... хроата гладниии!
20
6
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Сомалия с ядрени ракети.
19
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Браво дне.бг,качествена тсатия,най-после...е,препечатана е де
18
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
*** си правят с тях, батута работи :)
17
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 19"пак сте си смукали от пръстите. НАСА приключиха совалките и сега изполвват руските ракети за полети до станция МИР или купуват руско ракетно гориво. Мъск, е предимно ПР... и много въздух под налягане. Руснаците понеже са гола вода, строят 2-ри (ако не е построен) космодрум."Значи ... няма проблеми.:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))