Кога Путин ще се откаже от Украйна?

Вероятно само когато близкото му обкръжение го принуди да спре, смята Олга Чиж
23 яну 2023 19:26, Йоана Цонева
189
Кога Путин ще се откаже от Украйна?
Снимка: БГНЕС

Почти година по-късно руската инвазия в Украйна е загубила малко от шокиращата си стойност. Миналия уикенд целенасочен ракетен удар разруши жилищна сграда в Днепър, убивайки 45 граждани. Сега Обединеното кралство, Франция и дори все така предпазливата Германия говорят за снабдяване на Украйна със западни танкове - нещо, което изглеждаше немислимо дори преди месец, тъй като западните съюзници останаха блокирани в бюрократична игра на пиле, като никой от тях не желаеше пръв да изпрати танкове, пише Олга Чиж* за в. "Гардиън".

И така, какво се е променило?

Високопоставени служители в областта на отбраната в САЩ и ЕС обясниха неотдавнашното развитие като начин да се помогне на Украйна да постигне решителен успех на бойното поле, който да принуди Русия да започне мирни преговори. Въпреки това Украйна отчаяно моли Запада да предостави нападателни оръжия още от първите дни на инвазията. Какво мотивира тази нова решимост сред западните поддръжници на Украйна?

Отговорът се крие във времевата линия на войната - концепция, известна сред изследователите на възпирането като "сянката на бъдещето". Тъй като "тридневната война" на Путин се проточи в седмици и месеци, всяка от страните трябваше да формулира дългосрочен план. След някои първоначални колебания Западът в крайна сметка възприе класическата, учебникарска стратегия на постепенна ескалация.

Ескалирането на военната помощ от малки противотанкови устройства до артилерия, от системи за противоракетна отбрана "Пейтриът" до танкове е стратегия за сигнализиране, подобна на постепенното увеличаване на залога, за да се покаже силна ръка в покера. Пресичайки една след друга "червените линии" на Русия, САЩ и техните съюзници изпращат послание за решимостта си да предоставят на Украйна подкрепата, от която тя се нуждае, за да отблъсне руската инвазия. Идеята е, че ако Русия вярва, че в крайна сметка няма да може да постигне военните си цели, то най-добрият й отговор би бил да намали загубите си сега, вместо да продължава да води война, която не може да спечели.

Тогава защо Русия не се отказва?

Защото Путин действа в условията на различни вътрешни институционални ограничения в сравнение с опонентите си на Запад. За разлика от демократичните лидери, които се задържат на власт, като печелят подкрепата на значителна част от населението в избирателна възраст, приемствеността на Путин във властта зависи само от подкрепата на шепа доверени елити, повечето от които разчитат на него за високите си позиции в промишлеността или правителството. Макар че тези елити често се надвикват помежду си, за да увеличат собственото си влияние, те зависят от благоразположението на Путин по отношение на ресурсите и не са в състояние да се противопоставят на политическите му действия, тъй като съдбата им е пряко свързана.

Този институционален контекст предоставя на руския лидер две важни предимства. Първото е времево. Необезпокояван от регулирана изборна конкуренция, Путин може да си позволи да играе дългата игра, да не бърза и да изчака, докато днешните проукраински елити на Запад бъдат заменени с такива, които са по-малко благосклонни.

Още по темата
Докато западните лидери се поздравяват един друг за отличните постижения в тази игра на покер, Путин и неговите елити дори не играят на една и съща маса. От гледна точка на Русия сегашните ѝ противници на Запад са само моментни проблясъци по пътя ѝ към постигане на военните ѝ цели. След две години президентът на САЩ Джо Байдън може вече да не е там, за да гарантира единството на Запада в подкрепата му за Украйна. И дори малка пукнатина може да се окаже достатъчна, за да обърне хода на събитията в полза на Русия.

Второто предимство на Путин е под формата на свобода на действие в политиката. Без да е длъжен да се отчита пред обществеността, която понася основната част от финансовите разходи за войната, диапазонът на политиката на Путин се определя от конкуриращите се интереси в малкия му вътрешен кръг. А този предимно военен и разузнавателен елит е напълно съгласен с войната: за тях ползата от обединяването на съветските територии далеч надхвърля временните разходи, които те възприемат. Някои от тези елити настояват за по-нататъшна ескалация, като например пълна военна мобилизация на руското общество. Настоящата концентрация на власт в консервативните елити на Русия показва, че империалистическата външна политика на Кремъл се простира далеч отвъд ръководството на Путин.

Западът се държи така, сякаш не осъзнава това второ предимство, като погрешно оценява Русия по собствените си критерии. В съзнанието на западните лидери съществува праг на военна цена, изразяваща се в жертви или съкровища, който би принудил Русия да отстъпи: ако само Украйна получи още един пробив, Русия може би ще прогледне и ще се съгласи да направи някои компромиси. Това, което Байдън и европейските му съюзници забравят, е, че авторитарните лидери не са изправени пред същия обществен натиск като лидерите на демократичните режими. Отрезвяващите образи на войници, които се връщат у дома в чували с трупове, са пагубни за демократичните президенти, но са без значение за лидерите, които не разчитат на обществена подкрепа, за да останат на власт. Никакъв брой жертви няма да смекчи сърцето на руския фараон.

Какво означава това за Украйна?

Означава, че Русия няма да отстъпи. Има една руска народна поговорка, според която първият крем в партидата обикновено не се получава - с други думи, за да успееш в нещо, обикновено са необходими проби и грешки. Изглежда, че същото важи и за военните ѝ кампании. От съветско-финландските войни до Чечня Русия има история на първоначално неуспешни военни кампании, които успяват на втория опит.

Дори ако Украйна прогони всички руски войници от земята си, агресията на Русия няма да приключи. Русия ще продължи да предявява претенции към територията на Украйна и ще ги подкрепя със заплахи, периодични изстрелвания на ракети и гранични сблъсъци. Няма такова нещо като решителна победа за защитника. Решителната победа предполага унищожаването на нападателя, за да не се върне той след кратка почивка. Унищожаването на волята или дългосрочния капацитет на Русия да завземе нейната земя е нещо, което за Украйна не е опция. При наличието на агресор, неподдаващ се на международен или вътрешен натиск, слабият мир, подкрепен от модерна система за противоракетна отбрана и военни от световна класа в готовност, може би е най-добрият резултат, на който Украйна може да се надява.

Украйна знае това, въпреки че западните ѝ поддръжници все още се надяват на добронамерено споразумение чрез преговори. Това, от което се нуждае Украйна, е да се подготви за дълъг период от време, да укрепи отношенията си с допълнителни потенциални съюзници и да продължи да развива собствената си отбранителна индустрия. Единственият начин, по който Украйна може да постигне траен мир, е да натрупа най-големите оръжия, които може да намери.

Олга Чиж изследва политическото насилие и репресивните режими. Тя е асистент в катедрата по политически науки в Университета в Торонто.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


189
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
112
18
 
10
 
! Отговори
Я, па Я преди 1 година
Лека нощ дървени философи и руски ***, събирайте копейки. Аз си допих питието и се отдавам на заслужена почивка. А Вие работете, че шефовете в Кремъл чакат резултати и ако няма лошо наказват.
111
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
до 105 Я, па Я - ей, дрънкало двуклетъчномозъчно, не се ли виждаш , че си неук и кух, та ти ще ни учиш. В момента всички машиностроителни предприятия в Русия са удвоили производството си, изполват руски и китайски стругове с програмно управление, ремонтират западната техника с китайски резервни части. Русия има машини за производство на 30 млн чипа от галиев арсенид. Останалите чипове го внася от Китай и други страни. Трябва да си кух като гюм за да твърдиш, че Русия си внася 80 % от храната, а лекарствата цял свят ги внася от Китай и Индия
110
5
 
0
 
! Отговори
Я, па Я преди 1 година
До t666Аз не съм от никоя селекция. Винаги съм си бил аз. А още по малко ще тръгна по форомите да се представям подробно. А, и да, не си крия IPто така, че който може веднага ще разбере къде съм. Това е предостъчно ...
109
6
 
3
 
! Отговори
Я, па Я преди 1 година
До Анонимен: Война се води и без военни действия. Датата на започване на военни действия обикновено не е началото на войната. САЩ влизат във войната много преди това. Още със започването на битката за Британия. Ама то само с гледане на пропагандни филми не става. Иска се и четене на сериозни книги. Не се напъвай не е по силите ти. Нито по моите сили е да ограмотявам когото и да било. Драскай си простотиите и си шмъркай шльокавицата, че утре ще е пак така...
108
0
 
2
 
! Отговори
t666 преди 1 година
До Я, па ЯТа от коя селекция сте вие по-точно ?
107
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
След Путин ще почне вътрешна война за власт и въобще няма да се занимават с Украйна групировките с частните си армия ще се стрелят по улиците и тогава никой не знае какво ще се случи в РФ
106
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Разбрахме че на умнокрасавеца вуйчо му са искали да го привикат на военна служба и имигрирал с него. Сега си въобразява че бил капитан. Понякога и космонавт се пише.
105
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ти май съвсем си я оплескал. Сащ влизат във войната след като японците удрят Пърл Харбър. Ква франция , франция е под хитлер. Такива като теб са за бесене понеже разправяте че и баташкото клане било мит и се правите на умби. Ще ти кажа какво да четеш Аз. Чети наказателния кодекс. И по американския накрая ще те търсят.
104
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Русия е аут
103
12
 
7
 
! Отговори
Я, па Я преди 1 година
До АнонименХодил съм в казарма 3 г. 2 м. и 22 дни. бях капитан на кораб. И да икономист съм. Живея извън България, обиколил съм света и знам неща които ти и не предполагаш. Понякога се забавлявам по форумите като този. Ако това е някаква извадка, то ... жалко за БГ но така е 500 г. отрицателна селекция + 80 г. руско-съветска власт са крайно пагубни за нацията, за съжаление е нелечимо.
102
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И както казах, ако ти се съберат писаниците тук и се връчат на прокурор - отиваш в затвора. Проценти чипове и глупости, ти да видиш умнокрасавеца не може да си докаже доходите от къде му са. Нексо мексо и кой не скача е червен.
101
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Изпратят ли танкове путин ще им върне посейдони
100
5
 
2
 
! Отговори
Я, па Я преди 1 година
До Анонимен: Чети повечко литература. САЩ влизат във войната след като Франция и Великобритания се съгласяват да дадат независимост на колониите си след войната. Франция се опитва да се съпротивлява и да се откаже от договора и загубва колониите си чрез насилие. Архитектурата на света след ВСВ е проектиран от САЩ и наложен още преди войната. Той се забави заради съпротивата на СССР и Китай и износа им на революции. САЩ обаче спечелиха и сега плана за края на колониализма продължава.
99
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
РФ е сбор от поробени народи Разпад и свобода Края на империте приключи Русия доста закъсня в 21 век няма място за империализъм Естествени процеси всяко нещо си има начало и край Руския мир това е остаряла идеология не се приема и разбира от новите технологични поколения Света навлиза в нова ера Сбогом на варварска Русия
98
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Я ,***, ти си никой че да казваш каквото и да е. В казарма не си ходил нито си някакъв икономист.
97
13
 
6
 
! Отговори
Я, па Я преди 1 година
До Ха ха ха: Русия няма да победи. Както казах по долу войната е преди всичко икономика. А също така технологии и информация. Преди войната Русия даваше 1,2% от брутния продукт на планетата, днес е под 0,9% и пада стремително. Няма развита собствена високотехнологична индустрия, не произвежда микроелектроника и чипове. Всички заводи за тежко машиностроене са спрели поради липса на резервно оборудване. 80% от храната и лекарствата са вносни и вече има липси. Русия вече е загубила ...
96
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Колониализмът пада с победата на СССР над хитлеризма. Нито германците са щели да си дадат колониите в Африка нито италианците, камо ли англичаните. Сащ влизат във втората чак накрая и до последно не вярват че в Германия и Полша има концлагери, американците и англичаните считат че концлагерите били пропаганда. Така че този отдолу с измишльотините си е буквално за затвора за отричане на Холокоста и опити за пренаписване на историята.
95
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
до 100 Я, па Я - Какво япаячиш, бе, смешникакъв, ти ще побеждаваш Русия, ха ха ха, дето има 1332 термоядрени ракети и ще ви направи на радиоактивен лунен пейзаж само за трийсет минути. Че и на Китай се ежиш. Бе, Русия и Кирай ще ви смелят на стек аше за броени минути, лапацало лаладжийско, ходи да си лекуваш логореята
94
1
 
8
 
! Отговори
Щирлиц преди 1 година
Когато кацнат марсианци пред парламентО.
93
7
 
14
 
! Отговори
Ха ха ха преди 1 година
Точно никога. Ако не е Путин, следващия ще е още по-краен. Русия ще победи. А статията е бълвоч.