Учените са зашеметени и шокирани колко топъл беше септември

2023 г. ще бъде най-горещата в историята, а 2024 г. може да я надмине
5 окт 2023 18:00, Нели Христова
49
Учените са зашеметени и шокирани колко топъл беше септември
Снимка: БГНЕС

Глобалните температури стигнаха нов рекорд през септември с огромен марж, зашеметявайки учените и карайки един да го опише като "абсолютно умопомрачително и шантаво".

Най-горещият септември в историята следва най-горещия август и най-горещия юли, като последният е най-горещият месец, регистриран някога. Високите температури предизвикаха горещи вълни и горски пожари по целия свят.

Септември 2023 г. победи предишния рекорд за този месец с 0,5C - най-големият скок на температурата, наблюдаван някога. Септември беше с около 1,8C по-топъл от прединдустриалните нива. Набори от данни от европейски и японски учени потвърждават скока.

Топлината е резултат от продължаващите високи нива на емисии на въглероден диоксид, съчетани с бързото обръщане на най-големия естествен климатичен феномен на планетата, Ел Ниньо. През предходните три години в Тихия океан имаше условия на Ла Ниня, което понижава глобалната температура с няколко десети от градуса, тъй като повече топлина се съхранява в океана.

Сега условията са се възстановили до събитие Ел Ниньо, което освобождава океанска топлина и повишава температурите. Почти сигурно е, че 2023 г. ще бъде най-горещата в историята, а 2024 г. може дори да надмине това, тъй като въздействието на топлината от Ел Ниньо се усеща най-много през годината след началото му.

"Септември беше, според моето професионално мнение като учен по климата, абсолютно шантав", казва Зеке Хаусфатер от проекта за климатични данни на Земята в Бъркли, пред The Guardian.

Мика Рантанен, изследовател на климата във Финландския метеорологичен институт, каза: "Все още се боря да разбера как една година може да скочи толкова много в сравнение с предишни години."

Професор Ед Хокинс от университета в Рединг, Обединеното кралство, пък добави, че жегата, наблюдавана това лято, е "изключителна".

Саманта Бърджис от Службата на ЕС за изменението на климата "Коперник" каза:

"Безпрецедентните температури, наблюдавани през септември, счупиха рекордите с изключителни градуси. 2023 е на път да бъде най-топлата година и с около 1,4C над средните температури от прединдустриалния период. Два месеца преди конференцията на ООН за климата Cop28 чувството за спешно предприемане на амбициозни действия в областта на климата никога не е било по-критично."

Топлината достигна рекордни нива и в много страни, включително Франция, Германия и Полша. Обединеното кралство видя най-горещия си септември в историята, съобщи Метеорологичната служба по данни от 1884 г.

В Австралия климатологът и автор Джоел Гергис каза: "Наблюденията на климата на Австралия през септември са шокиращи. Цифрите показват къде максималните температури са били най-високи в историята, като много области са с 3 до 5C над средните. Дефицитът на валежи е основен фактор за сушата. Лятото ще бъде брутално."

Въпреки че причиненото от човека глобално затопляне и Ел Ниньо са най-големите фактори, причиняващи рекордните температури, други фактори също може да допринесат за малки увеличения, обяснява Хаусфатер. Те включват повишаване на 11-годишния слънчев цикъл, намаляване на блокиращите слънцето серни емисии от корабоплаването и индустрията и вулканично изригване в Тонга, което освободи голямо количество водна пара, която задържа топлината.

През август Guardian попита 45 водещи учени по климата от цял ​​свят за рекордните температури. Те казаха, че въпреки определеното усещане, че събитията са взели тревожен обрат, широката тенденция на глобално нагряване, наблюдавана до момента, е напълно в съответствие с три десетилетия научни прогнози.

Все по-сериозните метеорологични въздействия също бяха отдавна подписани от учените, въпреки че скоростта и интензивността на реалността и неочакваната уязвимост на много популации изплашиха някои. Извън графиките температурите на морето и загубата на лед в Антарктида се разглеждат като най-шокиращите събития.

Учените казаха, че изключителните събития от 2023 г. могат да бъдат нормална година само след десетилетие, освен ако няма драстично увеличаване на климатичните действия. Изследователите в преобладаващата си част посочиха едно действие като критично: намаляване на изгарянето на изкопаеми горива до нула.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


49
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
15
 
! Отговори
Димо преди 7 месеца
Септември си беше септември,малко дъжд в началото,хубави и слънчеви дни ,бавно деня се скъсява ,утрото вече е хладно ,както е било винаги през септември,тези учени са си скъсат дипломните ,чудесен месец е хем още става за море ,хем е идеален за планина.
10
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Ще ни убеждават, че дишаме прекалено много...!!! Вдигай се народе! Имам снимка от преди много години, по тениска в слънчев 20ти декември!
9
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Да не вземат да умрат от толкова шок,веднага ще ги пишат жертва на климатичните промени!
8
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Kвoт' cъrлacyвa nocoлcтвoтo, тyй тo...
7
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Чак пък зашеметени!
6
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
съвсем нормален септември си беше
5
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
До Анонимен 8. Чел ли си първи том на Винету :))
4
0
 
10
 
! Отговори
Всичко е точно преди 7 месеца
Авторката си лаае, пропагандата върви
3
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Зашеметени учениците... я марш над уроците, че шамари зад врата!
2
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Сега очаквам, хора пречели само първи том на Винету, да заобясняват как климатолозите нищо не разбират от климат и как Сорос е виновен
1
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Академици от Магаданската академия на науките :)))