Земята ни – раздробена на 20 млн. парчета между 3 млн. собственици!

Селото умира, самозаблуда е да се мисли, че младите се връщат
86
Земята ни – раздробена на 20 млн. парчета между 3 млн. собственици!
Снимка: Булфото, архив

Земеделската земя у нас е раздробена на над 20 милиона парчета с над 3 милиона собственици, показва статистиката. По този показател страната ни е лидер в Европа.

България оглавява и още една непрестижна класация - на първо място сме по брой на изчезващите села.

Още по темата

"Българското село умира и всеки опит да кажем, че има шанс младите хора да се върнат там, на този етап е самозаблуда", коментира пред БНР Галина Пейчева, заместник-председател на Асоциацията на собствениците на земеделски земи.

"Най-младият постоянен жител на селото, където е позиционирано лично моето стопанство, е роден през 1942 г. Селото има 78 постоянни жители. Няма кмет. Има един магазин, но няма нито аптека, нито бензиностанция, нито будка за вестници. Пощата идва два пъти в седмицата. За хляб хората се записват. Той идва под бройка. Единственото кафене е в смесения магазин. За да върнем хората  селата, трябва драматично да подобрим инфраструктурата и социалните условия в селските райони", обясни Пейчева.

"В стопанството си съм обучила десетки работници", каза тя, но добави: "В момента, в който се научат, заминават извън България, където печелят много повече, отколкото аз мога да им платя".

Галина Пейчева отглежда лозя, рози и лавандула. За тях е нужна много работна ръка.

"Как го правим и откъде намираме хора? Отговорът е, че ни е невероятно трудно. Тези работници, които намираме, са остатъците, защото най-добрите вече са в Гърция, Испания или в Англия", обясни Пейчева.

Тя каза още, че субсидиите, които българските фермери получават, са в пъти по-ниски от субсидиите, които фермерите в старите страни-членки получават.

"Трябва да работим в новата Обща селскостопанска политика, за да бъде намалена разликата в плащанията между различните държави-членки, иначе е невъзможно да има конкуренция. Държавите и Европейският съюз трябва да ни позволят честни пазарни условия".

Проблемът не се свежда само до европейските пари. Държавата пропуска да си подреди и вътрешния двор, категоричен е Анатолий Георгиев от Асоциацията на собствениците на земеделски земи.

"Пред България са нерешени повече от две десетилетия два основни структурни проблема в земеделието. Колкото и европейски средства да бъдат наливани в него, то няма как да бъде икономически ефективно. Първо, разпокъсаността на земеделската собственост със среден размер от 6 декара, и второ - това е разрушената и липсваща хидромелиоративна напоителна и отводнителна инфраструктура. Тези два проблема са взаимно свързани", каза той.

Преди 1989 г. в България със специално изградени системи са се напоявали 12 милиона декара, днес - по-малко от милион.

У нас, например, все по-често на пазара се срещат турски домати, защото за последните 10 години държавната турска служба за хидромелиорации е изпълнила проекти за напояване на 5 милиона декара, както и едновременно уедряване на земята и напояване върху 35 милиона декара. В същото време в България успешните проекти за комасация са само 6 и те са изцяло частни - на Асоциацията.

"Комасацията на собствеността е процес, който изисква един глобален подход. Неговото провеждане не може да се осъществи без сериозната намеса на държавата и на правителството", казва Георгиев.

Експертите на Асоциацията имат свой неполитически коректен отговор на въпроса защо държавата не участва в комасацията на земята. Защото един проект за комасация се прави за не по-малко от 2 години, а обикновено у нас министрите се сменят по-често.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


86
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
5
 
35
 
! Отговори
Жо преди 6 години
ПРЕЗ 1944 г. комунистите заварват 80 % селско и 20 % градско население. Всяко селско семейство е многобройно и задружно се грижи за десетки декари земя и стотици глави ***.Комунистите "доброЗорно" отнемат земята и добитъка и основават ТКЗС- началото на края на БГ селото.Поколението, родено след 1950 г. не възприема земята като своя и всеки отишъл да учи в града, не се връща на село. Така в началото на 70-те години започна голямото преселение. Днес населението е 80 % градско и 20 % селско.
14
3
 
15
 
! Отговори
ОНЗИ преди 6 години
Ами СДС АМИ ИВАН КОСТОВ - ами сега един гол х....
13
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тези май са кулаци? Експлоатират чужд труд и не работят на нивата.
12
1
 
28
 
! Отговори
анонимен преди 6 години
не пипаите земята на хората няма значение на колко парчета е ние без товасе стопяваме като народ каква комасация кои ще работи както се вижда ще ядемдомати с бял корен криви чушки отвратителни краяставици някои ще получавасубсидии а ние ще умираме от болести и ще ни вземат и земята накрая
11
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
То държавата я няма никаква тия ми пишат за селото. Останала е сал една територия все още под името България само дето не се знае до кога.
10
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ще направим ТКЗС. Земята - на селяните. Тези помешчици си търсят крепостни селяни да им работят безплатно. Не могат да се конкурират с американските и английските и гръцките помешчици. Те вземат всички крепостни селяни на Европа.
9
2
 
23
 
! Отговори
За България преди 6 години
Дайте на младите по едно къще и земя за работа...дайте им фондове за старт...и ВСИЧКИ ще се върнат. Или това се практикува само за нерегистрирани талибани... #ОСТАВКА
8
3
 
34
 
! Отговори
Tangra преди 6 години
Вземете ни и земята. И направо не изтребете всички. Ей алчност алчност не се стига бе. Всички сме за малко тук.
7
3
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Реституцията на земята върна на места селското стопанство 100 години назад.
6
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И на кой да благодарим за това? Разтуриха всичко, без да имат идея какво ще стане след това, ами ето какво-пак сме номер едно в поредната непрестижна класация.
5
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За да се завърнат хората в селата, трябва селото да се върне в човека. Голямата трагедия на т.нар. преход не беше, че хората по селата останаха без препитание, а че се считаха достойни за климатизираните офиси по западен модел. Останалото под формата на заводи, оранжерии и стопанства се разграби набързо на принципа "кой каквото можа".
4
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ама добре им спретнахме на турците един възродителен процес и им организирахме голямата екскурзия. Благодарени на този гениален ход в момента имаме свободни работни места в земеделието за българите.
3
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Брей, много работа има да се окрадат 3 милиона. Искат помощ от държавата за поредния грабеж. Тези асоциатори да се заселят в селата при нивите си, даже направо на Нивата да се заселят и да раждат под Крушата.
2
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ми демокрацията го направи
1
0
 
31
 
! Отговори
Аз преди 6 години
Захлопвайте вратата!