Бордът на Twitter се въоръжи срещу евентуално враждебно изкупуване

Мъск направи предложение за $43 млрд. за социалната мрежа
18 апр 2022 14:23, Анисия Иванова
11
Бордът на Twitter се въоръжи срещу евентуално враждебно изкупуване
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Бордът на Twitter се въоръжи срещу евентуално враждебно изкупуване - ден след като милиардерът Илон Мъск направи предложение за 43 милиарда долара за закупуване на социалната мрежа. Мениджмънтът на фирмата прие план за правата на акционерите с ограничен срок, известен също като "отровно хапче". На практика този ход ще попречи на всеки да има повече от 15% дял в компанията, коментира Ивайло Чаушев, главен пазарен анализатор в "Делтасток", в ефира на предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.

"Стратегията "отровно хапче" е една от най-популярните стратегии за отблъскване на враждебно изкупуване. Бордът решава да издадат права на акционерите - ако аз имам две акции на Twitter, ще имам правото да купя една акция на Twitter с лека отстъпка. Така се увеличава броят на акциите и ако един от акционерите придобие повече от 15%, се взима това хапче. Това прави изкупуването на повече акции много по-трудно за "агресора."

Бордът може да се защити и като си определи достатъчно големи бонуси, за да не може компанията да си ги позволи при смяна на мениджмънта.

Бившият CEO и основател на компанията Джак Дорси подкрепя плановете на Мъск, но за момента няма коментари от другите големите акционери като The Vanguard Group, Morgan Stanley, BlackRock.

Мъск може да продължи кампанията си, като окаже социален натиск върху ръководството, да убеди голяма част от акционерите, че бордът не е адекватен и трябва да се смени, или като предложи по-голяма оферта от 54.20 долара за акция, каза Чаушев.

Той може да продаде акции на Tesla, но това ще бъде лош знак и може да намали цената им. Другата му опция е да вземе заем срещу обезпечаване с акции от Tesla и SpaceX, но заради редица ограничения това може да му донесе най-много 36 млрд. долара, обясни Чаушев.

"Тези средства ще му стигнат, но въпросът е дали това е разумно - да заложиш всичките си активи, за да купиш Twitter?"

Компанията има доста сериозен потенциал за развитие, но тъй като Мъск настоява да има пълен контрол над компаниите, които управлява, е чудно дали ще намери време и за нея сред другите свои начинания като Tesla, SpaceX и The Boring Company.

Първата половина на 80-те години на миналия век са били златните години за подобни враждебни поглъщания с по над 160 на година, но тенденцията се забавя до под 15 през 2020 г. заради въвеждането на сериозни регулаторни ограничения. Заради волатилността на пазарите по време на коронакризата се наблюдава леко увеличение на враждебните изкупувания през последните две години, отбеляза Чаушев.  

Как може да се развие битката за Twitter може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
1
 
! Отговори
Мухаха преди 1 година
И как се "въоръжиха" ? Като си взеха по дълбоки шкачета ли ? За кинтите дето Мъск ще им ги изсипе ...... А той маминия , свободата на словото щял да оправя ..... хахаха . Мъск отдавна си пада по приказването... това Марс, Барс, Тесли, Месли ... беше само за загрявка на Инфлуенсъра Мъск . Сега вече ще се развихри . Като селсски бек в столична дискотека ......
8
0
 
1
 
! Отговори
Гост преди 1 година
Сега,дано не получа много хейт коментари ,но ...Признавам си,нищо не разбирам а ми е много интересно,мисля че и голяма част от коментиращите също не знаят,това което ще попитам и помоля,някой който е в час ,да ни разясни .Защо Мъск е готов да вложи толкова милиарди в тази платформа,от къде ще дойде тази възвръщаемост а и като цяло как функционира този бизнес?!? Като приложението е безплатно,всеки го тегли,как се определя цената на акцията,кой по дяволите плаща на акционерите?
7
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За кво му е на Мъск да прави туитър частна компания?
6
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво означава връждебно изкупуване, някой притежава нещо и го продава. Колкото повече се купува, толкова повече скача цената. Може да са недоволни само първите будали и последните.
5
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това НЕ врабдебно поглъщане. Той им направи оферта на цена по-висока от пазарната. Туитъе р една умряла платформа. Ще сгане като с Яхоо. Ппсле ще тричат борда, ама те си вземат огромните заплати и не им пука за акционерите.
4
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мъск ми е по-противен дори от онзи оцъкления зуркел. Поне зуркела си гледа само в неговата паничка, а тоя е като за всяка манджа меродия. Изключително противна личност.
3
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тоя що още не е в затвора със 150 годишна присъда за борсови манипулации в огромни размери!?
2
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Той може да продаде акции на Tesla, но това ще бъде лош знак и може да намали цената им." - ДСа, ако беше през 2006-а, може бищеше да е лош знак, но днес всеки знае кой е Мъск, за какво иги продава и каквио иска да вземе, така че .. нет нема да е лош знак и да събори цена.
1
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ограниченията на регулаторите са срещу монополисти. Мъск не притежава нито една друга социална медия. Това е публинчо търгувана компания и нямат никакви мотиви, с които да задължат съд или регулатор, да попречи на Мъск да я изкупи.