Бил Гейтс обяви плановете си да закрие фондация „Гейтс“ през 2045 г. и също така остро критикува Илон Мъск за съкращаването на финансирането на Американската агенция за международно развитие (USAID), обвинявайки главния изпълнителен директор на Tesla в участие в „убийството на най-бедните деца в света“.
В интервю за Financial Times, публикувано в четвъртък, Гейтс осъди внезапното съкращаване на финансирането на USAID от така наречения „департамент за ефективност на управлението“ (DOGE) на Мъск, заявявайки, че съкращенията са довели до изтичането на срока на животоспасяващи храни и лекарства в складовете и биха могли да доведат до повторна поява на болести като морбили, ХИВ и полиомиелит.
„Гледката на най-богатия човек в света, който убива най-бедните деца в света, не е приятна“, каза Гейтс.
Откакто Доналд Тръмп встъпи в длъжност през януари, той и Мъск започнаха да съкращават финансирането и да намаляват операциите на USAID - водещата международна агенция за помощ на правителството на САЩ, някога смятана за най-големия доставчик на хуманитарна помощ в света. Служители на инициативата „DOGE“ на Мъск са работили за обезсмисляне и демонтиране на агенцията и са уволнили над 5600 служители на USAID.
69-годишният Гейтс заяви пред Financial Times, че Мъск е отменил субсидиите за болница в провинция Газа, Мозамбик, която според него работи за предотвратяване на предаването на ХИВ от майки на бебета, въз основа на погрешното убеждение, че САЩ доставят презервативи на Хамас в Газа в Близкия изток.
„Бих искал той да влезе в болницата и да се срещне с децата, които сега са заразени с ХИВ, защото е съкратил тези пари“, каза Гейтс.
В отделно интервю за New York Times, публикувано също в четвъртък, Гейтс каза, че Мъск е вкарал USAID „в дробилката за дърва, защото не е отишъл на парти през този уикенд“.
Times попита Гейтс за ангажимента на Мъск към The Giving Pledge – филантропски ангажимент, стартиран от Гейтс, заедно с бившата му съпруга Мелинда Френч Гейтс и Уорън Бъфет. Клетвата, която Мъск подписа през 2012 г., насърчава богатите хора да даряват по-голямата част от богатството си за благотворителни каузи през живота си или в завещанията си. Гейтс каза пред Times, че „необичаен аспект“ на клетвата е, че „можете да изчакате, докато умрете, и все пак да я изпълните“.
„И така, кой знае?“, каза Гейтс, Мъск „би могъл да продължи да бъде велик филантроп. Но междувременно най-богатият човек в света е замесен в смъртта на най-бедните деца в света."
Гейтс също каза пред Times, че предвид различните съкращения, наложени от администрацията на Тръмп, той очаква детската смъртност да се увеличи с един милион допълнителни смъртни случая годишно.
Забележките на Гейтс идват, след като милиардерът и съосновател на Microsoft обяви в четвъртък в публикация в блога си, че планира да разпредели „почти цялото“ си богатство чрез фондация „Гейтс“ през следващите 20 години „за каузата за спасяване и подобряване на живота по света“, преди да закрие фондацията си на 31 декември 2045 г.
„През следващите двадесет години фондация „Гейтс“ ще се стреми да спаси и подобри колкото се може повече животи“, написа Гейтс. „Като ускорим дарителството си, надеждата ми е, че можем да насочим света към прекратяване на предотвратимите смъртни случаи на майки и бебета и извеждане на милиони хора от бедността. Вярвам, че можем да оставим следващото поколение в по-добро положение и по-добре подготвено да се бори със следващия набор от предизвикателства. Не е ясно дали най-богатите страни в света ще продължат да се застъпват за най-бедните си хора. Но едно нещо, което можем да гарантираме, е, че във цялата си работа фондация „Гейтс“ ще подкрепя усилията да се помогне на хората и държавите да се измъкнат от бедността. Просто има твърде много възможности да помогнем на хората, за да не се възползваме от тях.“
Гейтс изчислява, че между сега и 2045 г. фондацията ще похарчи над 200 милиарда долара за тези усилия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.