Докато Доналд Дж. Тръмп всее хаос в света, като разклаща американските съюзи и заплашва с икономически сътресения със стената си от тарифи, Китай се опитва да продаде последователно послание: Ще бъдем сила на глобалната стабилност по време на бурно време.
Тази позиция ще бъде по-трудна за постигане, тъй като Си Дзинпин посещава Москва тази седмица за разговори с президента на Русия Владимир В. Путин, който ще почете китайския лидер като „основен гост“ на военен парад в петък, отбелязващ 80-годишнината от победата на Съветския съюз над нацистка Германия във Втората световна война, пише The New York Times.
За Си и Путин посещението е шанс да утвърдят легитимността си като лидери на държави, победили фашистка Германия и имперска Япония. Си иска да използва годишнината, за да направи паралели между фашизма и това, което той описва като американско тормоз.
„Трябва да се поучим от историята, да черпим мъдрост и сила от дълбоките уроци на Втората световна война и великата победа в антифашистката война, решително да се противопоставим на всички форми на хегемония и силова политика и заедно да създадем по-добро бъдеще за човечеството“, каза Си в подписана статия, публикувана в руски медии в сряда.
Но присъствието му редом с Путин на Червения площад неизбежно ще напомни на света за подкрепата на Китай за руската война в Украйна, която продължава вече повече от три години, убивайки стотици хиляди и преобръщайки европейската сигурност.
Перспективата на посещението може да подкопае усилията на Китай да поправи отношенията си с Европа, опитвайки се да компенсира болката от изтощителната си търговска война със Съединените щати. Американски и китайски представители ще проведат първоначални търговски преговори този уикенд в Швейцария, но вероятността от продължителна битка остава висока. Китай трябва да запази достъпа си до пазари като Европа или дори да ги разшири за износа си, който преди това е бил предназначен за американски купувачи.
„Присъствието на Си Дзинпин в Москва, редом с Путин, ще послужи като сурово напомняне за Европа колко близки са станали тези отношения и каква заплаха те един ден биха могли да представляват за източния фланг на НАТО“, каза Ноа Баркин, старши съветник в Rhodium Group и гостуващ старши сътрудник в Германския фонд „Маршал“ на САЩ, базиран в Берлин.
Тази близост може би е била засенчена напоследък от опитите на Тръмп да сключи мирно споразумение в Украйна, което силно облагодетелства Русия, добави Баркин, но тя ще се върне на фокус сега, когато Китай се опитва да спечели Европа.
Пекин отдавна се стреми да откъсне богатите държави от Европейския съюз от влиянието на Вашингтон. Тези усилия са възпрепятствани от напрежение относно правата на човека; зеещ търговски дисбаланс, подхранван от наплива от китайски износ, като например електрически превозни средства; и най-важното - продължаващата дипломатическа и икономическа подкрепа на Китай за Русия въпреки войната в Украйна.
През последните дни Пекин се опитва да инициира затопляне на отношенията с Брюксел, усещайки възможност за разпадане на трансатлантическия съюз поради антагонизма на администрацията на Тръмп към Европа. В изявление във вторник Си призова за „здравословни и стабилни отношения между Китай и ЕС“.
Във вторник китайското външно министерство заяви, че Китай и Европейският парламент са се споразумели да премахнат ограниченията върху обмена между своите служители и потвърди, че Китай е отменил санкциите срещу членовете на Европейския парламент. Ходовете на Китай бяха възприети от анализаторите като опит да убеди европейците да възобновят преговорите по застояло инвестиционно споразумение, въпреки че в Брюксел изглежда няма голям ентусиазъм за това.
Си се опитва да постигне „рискован дипломатически баланс“, надявайки се, че може да се възползва от разделенията в Европа между тези, които възприемат Китай като заплаха, и тези, които го възприемат като жизненоважен бизнес партньор, каза Алисия Бахулска , експерт по китайска външна политика в Европейския съвет по външни отношения.
Но във вторник в Пекин посланикът на Европейския съюз в Китай, Хорхе Толедо, използва реч на прием, посветен на връзките между Европейския съюз и Китай, за да подчертае как войната на Русия срещу Украйна е тежко повлияла на 27-членния блок.
„ЕС ще бъде до Украйна, каквото и да е необходимо и колкото време е необходимо“, каза Толедо на събитие, на което присъства един от най-високопоставените китайски дипломати, Хуа Чунин.
За да покаже приятелството на Китай с Русия, почетният гвардейски корпус на Китайската народноосвободителна армия ще участва в парада за Деня на победата в петък в Москва. Путин отдавна отдава голямо значение на 9 май, денят, в който Москва празнува победата си над нацистите. Съветският съюз е загубил приблизително 27 милиона войници и цивилни по време на войната - потресаващ брой жертви, който много руснаци възприемат като високата цена, която Москва е трябвало да понесе, за да спаси света от фашистката заплаха.
Руският лидер се позова на тази емоционална история, за да мотивира силите си, борещи се срещу Украйна, като погрешно представи украинския лидер, президента Володимир Зеленски, който е евреин, за глава на нацистко правителство, което за пореден път трябва да бъде победено, независимо от цената.
Може би никой чуждестранен лидер не е бил по-полезен на Путин в тази война от Си. Докато Русия се изправяше пред изолация от Запада, Китай засили ангажираността си с Москва, поддържайки руската икономика на повърхността чрез покупки на петрол и други природни ресурси и доставяйки на Русия критични технологии и компоненти с двойна употреба за поддържане на военните усилия. Китай също така облекчи шоковете за руската потребителска икономика, превръщайки се в водещ продавач на автомобили и други стоки с трайна употреба, тъй като западните марки се оттеглиха от руския пазар.
Колкото и Си да иска да спечели Европа, отношенията му с Путин са от първостепенно значение. Той гледа на Русия като на критичен противовес на Съединените щати и партньор в изграждането на алтернативен световен ред, подозрителен към западното господство.
„Да стоиш до Путин ще сигнализира, че има предимство, че е заложил на правилния кон и че публиката ще бъде както местна, така и от глобалния юг“, каза Александър Габуев, директор на Центъра „Карнеги Русия Евразия“, визирайки развиващите се страни.
Путин заяви миналия месец, че Си ще бъде „главният гост“ на Русия на честванията на Деня на победата. Москва също ще третира посещението на китайския лидер, което ще се проведе от 7 до 10 май, като „отделно посещение“, включващо двустранни разговори и събития, каза Путин. Очаква се лидерите да подпишат споразумения, а през септември Путин ще посети Китай, когато Пекин ще отбележи годишнината от края на Втората световна война.
Путин и Си, които са се срещали десетки пъти през последното десетилетие, редовно говорят за стабилни, трайни и дългосрочни отношения между страните си. Проектирането на солидарност с Русия е от решаващо значение за Китай в момент, когато президентът Тръмп се стреми към сближаване с Москва, като същевременно започва търговска война срещу Пекин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Приоритетът беше да се сигнализира на САЩ, че Китай и Русия споделят неразривна връзка. През последните няколко месеца имаше моменти на съмнения и подозрения, особено предвид директния ангажимент между Съединените щати и Русия“, каза Юн Сун, директор на програмата за Китай в Центъра „Стимсън“ във Вашингтон. Сега, когато американските усилия за посредничество при мирно споразумение в Украйна са в патова ситуация, „има повече стимули между Китай и Русия да представят солиден образ на своето съюзничество“.