Русия загуби Европа като клиент, ще загуби енергийната битка

Шефът на МАЕ прогнозира, че зима 2023-2024 г. ще е по-тежка от тази
30 окт 2022 07:51, Александър Попов
448
Русия загуби Европа като клиент, ще загуби енергийната битка
Снимка: БГНЕС/EPA

Русия ще загуби енергийната битка, която води срещу Запада, твърди Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната агенция по енергетика (МАЕ).

"Непосредствено преди нахлуването в Украйна около 65% от общия руски износ на газ отиваше за Европа, а 55% от руския износ на петрол отиваше за Европа", заяви Бирол пред Euronews.

"Европа беше безспорно най-големият пазар, най-големият клиент за Русия и Русия загуби този клиент завинаги. Най-големият клиент."

Коментарите на Бирол изглежда се отнасяха до ответните действия, които Европейският съюз предприе в отговор на войната в Украйна - почти пълно ембарго на руския петрол и изключително скъп стремеж към диверсификация на доставчиците на газ, главно чрез втечнен природен газ (LNG).

Запитан дали Русия би могла да замени европейските клиенти с други региони, Бирол заяви, че това няма да е лесно, защото "голяма част" от руския газ произхожда от Западен Сибир и след това постъпва в Европа по тръбопроводи.

Той прогнозира, че изграждането на изцяло нови тръбопроводи до Китай или Индия може да отнеме до 10 години, както и значително количество технологии и инвестиции.

"Вие не продавате лук на пазара, а природен газ. Това е различен бизнес", казва Бирол. "Така че да се замени износът на природен газ за Европа в краткосрочен план е неосъществима мечта".

Но Русия не е единствената страна, която преживява трудни времена.

"Намираме се в разгара на първата истинска глобална енергийна криза. Нашият свят никога не е бил свидетел на енергийна криза с такава дълбочина и сложност", каза той.

"През 70-те години на миналия век имахме петролна криза, но тя беше само петролна. Сега имаме петрол, природен газ, въглища и електричество. Причината е много проста: Русия, страната, която нахлу в Украйна, е най-големият износител на енергия в света."

"Следващата зима може да бъде още по-тежка"

Бирол определи Европа като "епицентър" на бурята и окачестви десетилетната ѝ зависимост от евтините руски горива като "грешка", която е в основата на настоящата криза.

Ръководителят на МАЕ прогнозира, че континентът ще успее да премине през предстоящата зима само с някои "икономически и социални натъртвания" и без сериозни щети - но само ако зимата "не е твърде дълга и твърде студена и ако няма големи изненади".

Бирол обаче изрази по-голяма загриженост за зимата през 2023-2024 г., като посочи три ключови фактора: липсата на руски газ в Европа, икономическото възстановяване на Китай и по-строгите условия на пазарите на втечнен природен газ.

"През следващите няколко години трябва да сме готови да се справим с нестабилните и високи цени на енергията и трябва да намерим решения", каза той. "Но ако трябва да бъда много откровен, тази зима е трудна, а следващата зима може да бъде още по-трудна".

Запитан за продължаващия дебат за евентуално ограничаване на цените на природния газ в целия ЕС, Бирол заяви, че това би могло да бъде "добра идея", стига ограничението да е достатъчно широко, за да запази блока като привлекателен клиент за производителите на втечнен природен газ.

Тазгодишното успешно презареждане на подземните хранилища - запълнени до над 93% от капацитета - е резултат от това, че Европа е платила "повече пари" от другите клиенти на втечнен природен газ.

"Ако поставим твърде нисък ценови таван, тогава нашата конкурентна сила ще бъде много по-малка", обясни Бирол.

Що се отнася до съвместните покупки на газ - предложение, което набира все по-голяма популярност сред страните от ЕС, шефът на МАЕ заяви, че ако европейските страни успеят да се "изявят като силен купувач", те биха могли да наддават за други клиенти на втечнен природен газ по света.

Говорейки за петрола, който е основният източник на приходи за Русия, Бирол не скри недоволството си от последното решение на ОПЕК да намали производството с два милиона барела на ден в опит да повиши цените. Според него водещият петролен картел в света е трябвало да действа по-отговорно по време на криза.

"Сега те решиха да намалят производството на петрол, което ще доведе до повишаване на цените. Следователно инфлацията ще се повиши и световната икономика може да изпадне в рецесия", каза той.

"Това е много рисковано и според мен неудачно решение"./БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


448
Още по темата: русиягазкриза в Европа
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
279
7
 
17
 
! Отговори
ИМПЕРИЯТА НА ЗЛОТО преди 1 година
КРАЙ.. КРАЙ..КРАЙ.....!!!.... ПРЕСТЪПНИ ПУТИНИСТИ....
278
13
 
20
 
! Отговори
555 преди 1 година
Е нали щяхте да "денацифицирате", да "асвабаждавате", да спирате НАТО. Хапнахте малко бой и веднага преговори. Преди 8 месеца поставяха неизпълними условия сега станаха сговорчиви. Още бой трябва
277
6
 
18
 
! Отговори
Аноним преди 1 година
Нищо дава им се шанс на руснаците да задават азиатския пазар те казват че Европа е нищо. Сега спокойно може да търгуват със Азиатците
276
19
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тоя иска да каже, че Европа е загубила най-сигурния и евтин доставчик на енергия......
275
8
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Може да се спори по въпросът кой кого е загубил. Ще се види.
274
18
 
28
 
! Отговори
123 преди 1 година
До Равнопосавеност. Руската армия е 1.1 млн , но само на хартия. Това е като преди 89та в България армията се водеше 180-200 хиляди, само че от тях войници около 80 000 от които над половината в строителни войски. А сметай около 40 000 истински войници, да речем десетина хиляди истнски офицери и останолото са кибици на някаква скатана службица. Ако Русия имаше истнска армия от 1млн и в Украйна са загинали 6 000, както казва Шойгу за какво по дяволите им е да мобилизират 300 000.
273
24
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До ЧИТАТЕЛ В Азия има над 4 милиарда души, жадни за енергийни ресурси. Пазар море, в сравнение ЕС е плюнка.
272
17
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хаха, "хранилищата" на ЕС са за месец, месец и половина с икономии. И ги напълни на кажи речи 10 пъти по висока цена...
271
27
 
26
 
! Отговори
ЧИТАТЕЛ преди 1 година
Рекета с енергодоставките приключва. Скъпо, или не, Европа намери решение. Русия никога и никъде няма да намери купувач като Европа. Време е руснаците да разберат, че не само не са велики, ами са и жалки. Страната им би могла да просперира, ако те повече мислеха, и работеха, разбира се, а не да правят паради само.
270
21
 
10
 
! Отговори
Равнопосавеност преди 1 година
До 315 - Старата съветска техника ли отработва нещо при реални условия. За мен Британия, САЩ и цял ЕС изглеждат жалки и не могат да се справят с РФ която при това до скоро използваше 10% от мирновременния си капацитет. Руската армия е с численост около 1 милион души и мобилизационен потенциал от поне 25 милиона, а в Украйна до скоро бяха само 120 хиляди. И какво отработиха - да си видял в Украйна Т-14, ПАК 50, нещо по-ново. Отработват спирания на тока и пропагандни ТВ изяви на злобни политици
269
23
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европа зареди хранилищата на 2000 долара за 1000 кубика и руснаците като видяха че цената пада сами си гръмнаха тръбите . Само за сравнение договора на Германия дългосрочен последния май (може и да се бъркам) беше на цена 280 евро за 1000 кубика . Честито енергийна независимост . Сега въпроса е колко валутни резерви има ЕЦБ . Като свършат ще видим и реалната цена на еврото.
268
20
 
17
 
! Отговори
Равнопосавеност преди 1 година
Е не, това вече не се търпи. Първо загубиха Макдоналдс и вече не могат да си поръчат мак нещо си, а трябва да ядат просто сандвичи, а сега и това. Ужасно и сега като няма кой да им печата хартиики какво ще правят в Русия? Нищо, ще се утешават с това, че при тях бензина няма и левче и че никой не ги кара да пестят ток, вода или да седят на студено. Някой да е чул да разреждат градския транспорт в Москва? Да гасят улично осветление и да спират ескалатори уж за ремонт за да пестят ток?
267
3
 
16
 
! Отговори
( '_' ) преди 1 година
.... "Днес заредих бутилка битова газ. Предполагам е от Гърция . Почти няма разлика от миналата година. Само шум се вдига за тая руска газ. ".... Надявам се правиш разлика между LPG (liquid petroleum gas, втечнен петролен газ или пропан-бутан) и LNG (liquid natural gas -втечнен природен газ или метан)
266
14
 
15
 
! Отговори
Нищо ново преди 1 година
До Анонимен Такива "специалисти" като теб с лопата да ги ринеш. Но хиперзвукови ракети има Русия а САЩ - все още не. И нямат никаква защита срещу тях.
265
17
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ха-ха- ха , най голямата смешка, не е така, а Европ загуби евтина енергия, та сега ще се наложи да се гърчиме. Това е истинската истина, а не лъжовната.
264
3
 
10
 
! Отговори
Пепи преди 1 година
До Хах НА какво казваш Европа ???? На покрайнините на Европа ли - ФРанция и Германия . Я виж къде се намират . Ами Унгария Чехословакия Полша .. не са ли част от Европа . Мани мани .
263
16
 
23
 
! Отговори
Бъдещето на мира преди 1 година
Колкото и да се инатят управляващите в ЕС избирателите ще ги накарат да започнат да мислят и да действа за да спре войната в Украйна. Много наблюдатели коментират бъдещето на войната, но избягват да коментират бъдещето на мира. А известно е, че всяка война завършва с мирен договор. Украйна не може да спечели тази война. Това е все едно Мексико да спечели война с САЩ и да си върне Тексас и Калифорния.Колкото по-рано започнат да преговарят за мир, толкова по-малко ще загубят.
262
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Разговора е взел правилната посока но до около обяд имаше едно сорросче което разводняваше. С това трябва а да се преборим .
261
10
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Днес заредих бутилка битова газ. Предполагам е от Гърция . Почти няма разлика от миналата година. Само шум се вдига за тая руска газ.
260
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Динев е прав. Ще добавя , че Китай има договор с Русия , който е приоритет . Количеството не е малко. И ако него изпълни щетите са сериозни, които ще плаща.