Чернобилският ядрен ад: 30 години по-късно

Очаква се ново финансиране за обезопасяване на района
26 апр 2016 08:01, Петя Славова
51
Чернобилският ядрен ад: 30 години по-късно
Снимка: архив, Reuters
В деня, когато се навършват 30 години от най-тежката ядрена катастрофа в света - Чернобилската, се очаква да бъде обещано ново финансиране за обезопасяване на района, предаде ДПА.
 
На 26 април 1986 г. неизправност при проверка на системите на Четвърти реактор на Чернобилската АЕЦ "Ленин" в СССР, на територията на днешна Украйна, предизвика поредица от експлозии, при които в атмосферата бяха изхвърлени хиляди тонове радиоактивни вещества, припомня БТА.
 
Около 350 000 души са евакуирани от района на експлозията в първите дни след катастрофата, включително 45 000 жители на близкия град, обслужващ централата - Припят, посочва Асошиейтед прес.
 
Около 600 000 съветски ликвидатори работиха за обеззаразяване на територията и изградиха "саркофаг" от олово и бетон, който да ограничи радиацията до вътрешността на авариралия реактор.
Още по темата
 
Но построеният набързо "саркофаг", винаги е бил смятан за временно решение. Сега се изгражда се нова, стоманена конструкция за по-добра изолация на реактора, наречена Убежището, но както подчерта по-рано този месец природозащитната организация "Грийнпийс", работата още е в началната си фаза.
 
Международната общност трябва да осигури дългосрочна адекватна помощ на Украйна за събиране на всички ядрени отпадъци от централата и надеждното им съхраняване, посочи в комюнике организацията.
 
Около 5 милиона души продължават да живеят в заразени по време на бедствието територии в Украйна, Беларус и Русия, припомни "Грийнпийс".
 
Днес украинският президент Петро Порошенко ще участва в церемония в чернобилската АЕЦ за отбелязването на трагичната годишнина, съобщиха от канцеларията му. Ще присъстват и представители на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и на 28-те страни, отпуснали средства за обеззаразяването на района.
 
Международната общност вече е дала повече от 2 милиарда евро за почистване и предотвратяване на по-нататъшно замърсяване на Чернобил, се казва в съобщение на ЕК. 730 милиона евро от тази сума са отпуснати от ЕК.
 
В навечерието на годишнината ЕС обеща около 20 милиона евро допълнително финансиране за овладяване на последиците от ядрената катастрофа. "ЕС беше в челната редица на международните усилия за преодоляване на последиците от ядреното бедствие в Чернобил", отбеляза в комюнике европейският комисар за международното сътрудничество и развитието Невен Мимица.
 
Чернобилската катастрофа е едната от двете аварии от максималното - 7-мо равнище, според Международната скала за ядрените събития. Другата е ядреното бедствие във Фукушима, Япония, през 2011 г.
 
Радиоактивният облак минава над обширни части от Съветския съюз и Европа. Непосредствените жертви в чернобилската АЕЦ са 30 - работници в централа, загинали при експлозията или в резултат на остра лъчева болест в първите няколко месеца, пожарникари и спасители.
 
Изпратените за потушаване на възникналия при експлозията пожар и за почистване на зоната около 600 000 ликвидатори са изложени на високи равнища на радиация с минимална защита.
 
Вследствие на радиационно облъчване умират 4000 души. Облъчени с радиация са 8,4 млн. души в Беларус, Украйна и Русия. Най-малко 100 000 души умират от ракови заболявания, нарушения на имунната система, сърдечни болести и други вредни въздействия на радиационното заразяване.
 
Около 155 000 кв. км са заразени с радиоактивни материали, от които почти 52 000 кв. км - със силно радиоактивните елементи цезий-137 и стронций-90, които са с период на полуразпад съответно 30 и 28 години.
 
Изхвърлената в атмосферата радиация е с еквивалента на най-малко 200 ядрени бомби като тези, пуснати над японските градове Хирошима и Нагасаки през август 1945 г. Чернобилската АЕЦ е окончателно затворена на 15 декември 2000 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


51
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
"30 години от най-тежката ядрена катастрофа в света - Чернобилската"Неграмотни, капиталистически, продажни жypналя!След аварията в АЕЦ Фукушима, Чернобилската престава да е най-тежката авария в света. И двете са класифицирани по 7-*** (най-висока) степен на международната скала за ядрени и радиационни събития. Кои сте вие, че да казвате, коя е най-тежката ядрена авария? Вие сте най-тежко пострадалите от нея.
13
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Едно е ядрена авария, причинена поради небрежност от пияни укри, съвсем друго е съзнателно избиване на милиони хора по целия свят.
12
0
 
1
 
! Отговори
до 14 преди 8 години
И аз помня деня мн добре. И аз не вярвам на кппс, бкп пропагандата и днешните й креатури.Но се питам: с какво днешната пиндостанска пропаганда е по-добра? С какво са по-добри днешните й креатури по целия свят?
11
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
За тези третополови, които създават паника в главите на и без това достатъчно объркания народ ще кажа, че радиоактивния облак тогава (слава на Всевишния) отиде на северозапад и последствия за България, ако има са минимални
10
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До RommelА от братята ти американците, какво добро е видял светът и в частност ние, българите?Войни, смърт, ограбване.само войната в Сирия за сега взе 400 хил. жертви.И защо? Заради алчността на краварите.
9
4
 
6
 
! Отговори
russia sucks преди 8 години
помня деня мн добре. живеехме в коми тогава. вече 30г не вярвам на кппс- вечна дружба- бкп пропагандата и днешните й креатури в рф и бг.
8
8
 
9
 
! Отговори
Кукловодът преди 8 години
Факт е че Фокушима е доста по-опасно и вредно събитие , но понеже не е свързано със СССР и демоничната Русия , не се пишат глупости . Факт е и че братска америка затриват цели архипелази в тихият океан справка остров Бикини , за да тестват ядрени оръжия , но те са на демократична америка и са направени с демократични ядрени взривове . Хайде стига с този Чернобил .
7
2
 
7
 
! Отговори
Отвратен преди 8 години
Да анонимен -6 Прав си.Не бива да се отменя такова велико събитие като първомайската манифестация заради " незначително" радиоактивно заразяване на половината земно кълбо.
6
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 8Обедненият уран е бета и алфа излъчващ, почти няма йонизираща радиация.Иронично, но хамериканската радиация наистина е по-добра.
5
9
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
От отровено общество явно добре плащат за статии против руснаците.Напишете в търсачката на днес.бг Чернобил и вижте колко резултати ще излязат по две статии на седмица.Същевременно, нито дума не обелиха за годишнината от бомбардировките на САЩ над Югославия, когато се изсипаха стотици тонове радиоактивни бомби до западната ни граница.Думичкща не написаха колко пъти е скочила заболеваемостта от рак в бивша Югославия и в западна България.Двойни стандарти- руската радиация е лоша, хамериканската- добра.
4
5
 
9
 
! Отговори
vivian преди 8 години
радиацията от аварията във Фукушима е многократно повече и по-опасна, защото се изля в океана, а и до днес продължава да се излива.
3
5
 
14
 
! Отговори
zeus преди 8 години
До Анонимен 4А американски технологии+японски специалисти на какво е равно? Фукошима продължава да бълва радиация, а лошите руснаци затвориха Чернобил в саркофаг за отрицателно време.
2
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Факт е, че днес се навършват 30 години от ядрена катастрофа в Чернобил, но е спорно твърдението, че тя е най-тежката ядрена катастрофа в света. В Япония, във Фукушима, на 11.03.2011 г. гръмнаха 3 ядрени реактора, а не един, както в Чернобил. Във Фукушима изтичането на замърсена с ядрени отпадъци вода не е прекратено до днес.
1
10
 
10
 
! Отговори
zeus преди 8 години
Всъщност новината е, че Украйна минава изцяло на американско ядрено гориво, което не е подходящо за руските реактори. Чернобил ще ни се види като взрив на сапунен балон пред това, което ни чака...