Защо Путин пуска единствения си самолетоносач?

Това ще затвърди мощта на Москва, но и ще усложни световната геополитика
Обновена: 22 окт 2016 07:55 | 21 окт 2016 20:55, Елка Василева
340
Защо Путин пуска единствения си самолетоносач?
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Някъде в бурните есенни води на Северно море единственият самолетоносач на Русия плава на юг, за да воюва.

Според руската агенция ТАСС самолетоносачът "Адмирал Кузнецов" и още седем плавателни съда са отплавали в събота от град Североморск в Арктика, където е базиран Северният флот на Русия. За осми път този самолетоносач и ескортът му поемат към Средиземно море - дестинация, превърнала се в ключов елемент от стратегията на руския президент Владимир Путин за затвърждаване мощта и обхвата на действие на военноморските сили (ВМС) на Москва.

Тази конкретна дислокация обаче е много по-различна от другите досега, пише Питър Апс* за Ройтерс. Москва вложи значителни средства през последното десетилетие в придобиване на способности за провеждане на операции от този самолетоносач, приет на въоръжение в последните дни на СССР.

Но за разлика от самолетоносачите на САЩ, Франция, Великобритания и Италия Русия никога не е използвала своя в реални бойни условия. Сега това ще се промени. Вероятно само след две седмици самолетите Су-33 и МиГ-29 ще започнат да излитат, за да нанасят удари в Алепо и на други места в Сирия.

От една страна Кремъл няма кой знае каква нужда да използва самолети, базирани на самолетоносач. Ако искаше да увеличава сега действащата си бойна авиация в небето на Сирия, можеше просто да изпрати още самолети с наземно базиране в авиобазите на сирийския президент Башар Асад.

Изпращането на самолетоносач и ескортиращите го кораби в много отношения е по-скъпо и сложно начинание за постигане на същата цел. А и крие рискове - в миналото руските военни кораби понякога показваха обезпокоителна тенденция да се развалят и затова често заедно с тях плаваха и океански влекачи.

Москва очевидно иска да покаже, че също като Вашингтон може да изпрати ударна група на хиляди километри, където след това да действа в продължение на седмици и месеци, а целта на упражнението - да се демонстрират възстановените военни способности на Русия. Това ще усложни още повече политическите сметки на САЩ и другите, що се отнася до намирането на изход от ситуацията в Сирия. И, разбира се, дава възможност да се напомни на редица страни в Северна Европа, че Русия не може да бъде игнорирана.

При предишни плавания през Северно море самолетоносачът преднамерено задействаше авиацията си - самолети летяха близо до норвежки петролни платформи, - акт за сплашване, който принуждаваше всякакви граждански хеликоптери в съответния район да преустановяват полетите си. Този път има данни, че самолетоносачът може да проведе учения за извършване на бомбардировки в международни води северно от Шотландия.

Кораби на Кралските военноморски сили ще следят руснаците, докато преминават край британските брегове и Ламанша, и тези действия вероятно ще бъдат широко отразени в медиите в двете страни.

Висшето командване на руските ВМС се надява тази дислокация да укрепи позициите им при противопоставяния с другите родове войски. Досега с по-голямата част от славата при последните военни кампании - в Украйна през последните две години, Грузия 2008 г., Чечения, а сега и Сирия - се окичваха сухопътните войски и военновъздушните сили. Сега ВМС могат да се самоизтъкнат - и същевременно да придобият нужните умения и способности за развитие на наистина траен капацитет за нанасяне на удари със самолетоносач.

Тъй като Русия поддържа постоянно военноморско присъствие край сирийските брегове от 2013 г., САЩ и съюзниците им вече следяха внимателно какво точно могат и какво не могат да правят обновените руски ВМС. Несъмнено ще бъде предизвикан и интересът на Китай - първият самолетоносач на Пекин "Ляонин" е бивш руски кораб, построен по съветско време под името "Варяг", и е от същия клас като "Адмирал Кузнецов".

Москва и Пекин наляха значителни средства в производството на въоръжение за борба с американски самолетоносачи - разработването на подобни технологии стана поне толкова важно за тях, колкото и повишаването на самата боеготовност на техните самолетоносачи. Американски представители обаче твърдят, че качествата на последното поколение противокорабни и крилати ракети, които принадлежат към тези технологии, до голяма степен остават недоказани.

САЩ и съюзниците им от своя страна имат свои средства за изваждане от строя на вражески самолетоносачи - както и много по-голям опит в упражняването на тактика за изпълнение на такава задача. Американските ВМС действително са пръснати по цялото земно кълбо, но все още могат да съберат за целта достатъчно бойна мощ - било то подводници, надводен флот или самолети с наземно базиране.

Няма да е лесно обаче. Основната задача на групата на "Адмирал Кузнецов" може и да е нанасяне на удари по наземни цели в Сирия, но той е сравнително добре оборудван да се отбранява и от противници по море. Твърди се, че той има на борда си десетина хеликоптера за борба с подводници, което доста затруднява подводниците на НАТО да се промъкнат близо до него. Според руски медии групата на самолетоносача включва линейния крайцер "Петър Велики", както и два военни кораба за борба с подводници. Те също могат да бъдат потопени - но почти сигурно не и без преди това самите да са потопили кораби на НАТО.

Руските матроси може и да не са особено опитни в операциите по нанасяне на удари от самолетоносач, но в същото време те са част от единствения военен флот, водил бой с противокорабни ракети след британската война на Фолклендските острови през 1982 г.

По време на военния конфликт от 2008 г. с Грузия се смята, че руски и грузински военни кораби са влезли в кратко, но кръвопролитно сражение, подробностите за което до голяма степен остават неясни. Това, което е ясно обаче е, че и двете страни са дали доста жертви, поне съотнесено към бройката сравнително малки кораби, взели участие.

Всичко това обаче в крайна сметка е свързано с бойното поле на сушата, което има най-голямото значение - за бъдещето на Сирия в по-общ план и за това на Алепо в частност. САЩ вече знаят, че за да бъде спряно настъплението на руските и сирийските сили вероятно ще са нужни военни действия - като най-краен вариант сваляне на няколко самолета или удари по авиобази.

Сега обаче това може да означава и битка с гордостта на руските ВМС, последиците от която ще са катастрофични. И тъкмо за това е почти сигурно, че такава битка няма да има, нито при това правителство във Вашингтон, нито при следващото.

Провеждането на операции за нанасяне на удари от руски самолетоносач в Средиземно море не само затвърждава мощта на Москва, но и усложнява още повече световната геополитика. И именно това иска Владимир Путин.

*Питър Апс е коментатор на Ройтерс по темите от сферата на международните отношения, глобализацията, конфликтите и други. Той е основател и изпълнителен директор на "Проекта за изследвания на 21 век" (PS21), наднационален, надпартиен и идеологически необвързан аналитичен център, базиран в Лондон, Ню Йорк и Вашингтон. Преди това 12 години е бил репортер на Ройтерс. От 2016 г. е в резерва на британската армия и член на Лейбъристката партия. Изразеното мнение е негово лично - бел. на Ройтерс.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


340
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
163
4
 
22
 
! Отговори
Валентин преди 7 години
"но и усложнява още повече световната геополитика." Щом не ви играе по свирката значи "усложнява". Е слава богу не всички политици са като нашите мекерета: у дома - гледат сърдито и тежкарски, а навън - махат като палета с опашлета на всяко погалване и конграчюлейшънс.
162
18
 
8
 
! Отговори
Ха-ха-ха преди 7 години
2000 г. Въпрос към Путин относно подводницата "Курск":-Какво стана с подводницата- Она утонула.2016 г. Въпрос към Путин относно самолетоносача "Кузнецов".-Какво стана със самолетоносача?-Он сгорел.
161
14
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
То пък един "самолетоносач" !!! Комина му пуши повече от този на ТЕЦ Перник.
160
5
 
5
 
! Отговори
пенсионер преди 7 години
До Анонимен-10Абе ти да не си бил полит- комисар от руската армия?
159
11
 
17
 
! Отговори
Берлин преди 7 години
Видях снимка на тая пародия. Ми, той пуши като ТЕЦ, бе... хахаха. Смях в залата.
158
20
 
10
 
! Отговори
Еми преди 7 години
Защото няма друг.
157
1
 
3
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До. Микроовълновата има примерно по 50 импулса в секунда а радара прави по няколко стотин и това е само обзорния режим. Има за филтрация на метео условия. За прицел на въздушни балистични и наземни и морски цели и прочие. А да не забравя и РЕБ функцията за отклоняване на ракети
156
5
 
9
 
! Отговори
ст матрос Грудев преди 7 години
1. За да вдигне пушилка. Някой знаеше ли до прочитането на тази статия че Русия има самолетоносач? Едва ли.2. За да срита задниците на флотските офицери. Искат заплата, ами да си я отработят. Не само да обсъждат кога ще има индексация.
155
2
 
4
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До 203Виж снимка на Су-15 носът и въздухозаборника са взети директно от там калто и опащката. Колесника е копие на колесника на Ягуар. Пурвия прототипе с триъгълно крило. Едвам излита. И след това слагаат новото крило.Да и ф-111 и Су-24 следват релефа но това са 65 и 70 година. Ф-14/15/16/18 са доста по-късно разработени. Су-24 има нарочен радар само за следене на релефа - има два радара
154
0
 
4
 
! Отговори
193 преди 7 години
900 W е мощността на магнетрона на микровълновата в къщи . Да разбираме ли че ако радара на Арли Бърк е 5 kW , то един от най-добрите корабни сензори всъщност има мощност колкото 5 и 1/2 микровълнови печки ?
153
0
 
3
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До 200Мощността на сигнала пада по квадратичен закон. Тоест на примерно 100 км е примерно на половина мощност. Отразява се и до кораба достига една четвърт от мощтностаРеб комплекса трябва от примерните100 км да генерира половин от мощността на радараНо обикновено РЕБ действат на не повече от 50 км за изтребителите носачи на контейнери
152
3
 
2
 
! Отговори
hypocritical bastard преди 7 години
изумително е как фронтови бомбардировач , може да е наследник на прехващач !!! Никога не е имало версия с триъгълно крило , а Ф-111 също е проектиран да преодолява ПВО следвайки релефа на свръх малки височини с висока скорост . Американците се отказват от него , тъй като осъзнават че Ф 14 , Ф 16 и Ф 18 могат да правят същото почти толкова добре , а и много други неща , като са по-евтини . Както казах Су-24 се ползва все още поради липса на друго
151
3
 
1
 
! Отговори
ODESSA преди 7 години
Линеен ракетоносен крайцер. Петър Велики.
150
8
 
14
 
! Отговори
майорски преди 7 години
Егати статията ...едва ли има човек който е успял да я прочете цялата....дори и да е успял ...пълна пропаганда и демагогия ...Защо путин пуска единствения си самолетоносач ???? !!!! а че всики ракети войски са вече там ...а че самолетите на Русия летят в сирия като в къщи си ....???а че има две установки С-400 и 4 установки С-300 ...защо ли ами защото САЩ и НАТО трябва някой да ги спре .Защото самопроизвола който те си мислеха да направят не имм се отдаде ...ЗАТОВА !!
149
1
 
4
 
! Отговори
hypocritical bastard преди 7 години
мощноста на радара AN/SPY-1 D на Доналд Кук е 6 MW (шест мегавата) . Разбира се начи ните за измерване на мощност са различни . Реално достиганата излъчвана мощност от антената в пиков момент е доста по-малка , а номиналната мощност на радара е още по-малка . Както и да е , замисли се каква ли е максималната мощност на радиосмутител монтиран на самолет , като основното ограничение е енергетичната установка на самолета
148
3
 
3
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До 191Си-24 е директен наследник на Су-15 ПВО прехващач. След като версията с триъгълни криле се проваля Сухой се обръща към крилото с изменяема стреловидност. Самолета е проектиран за пробив на ПВО на свръхмслка височина с ядрена бомба двее антърадар ракети и два резервуара по 3000 литра. Има защитни сензори на гърба. Но ф-16 го атакува от долу от зад в сляпото петно на сензорите
147
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Защо Путин пуска в действие единствения си самолетоносач?"Ами защото самолетоносачът е построен с цел да се използва по време на военни действия.
146
2
 
3
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До 193Мегават е излъчваната мощност на свръхкраткия радарен импулсА иначе радара натрупва енергия доста повече време с постоянна консумация киловати
145
0
 
6
 
! Отговори
Боби преди 7 години
ДоКити Хоук е тренировъчен у няма бойна група. Само обикаля до брегаПоследния от новия клас се провали на тестовете и отива на ремонт за една година
144
4
 
6
 
! Отговори
hypocritical bastard преди 7 години
това със Су 24 , който бил " ядрен тактически бомбер" наистина ме развесели . Като погледнеш снимка на двата самолета(+ Ф-111) ще осъзнаеш кой от кого е преписвал и че концепцията на двата самолета е една и съща , само че американския работи и от самолетоносач ( тъй като има такъв) . Руската машина изостава доста като скорост и въоръжение . И да - Ф-111 не е сполучлив самолет и е свален от въоръжение , Су-24 е още по-несполучлив , но лети поради липса на друго