За момента фирмите от текстилната и шивашката индустрия не очакват сериозни отражения върху бизнеса заради Brexit. Нещо повече, те разчитат отново да стъпят на пазара в САЩ, където България до 2003 г. е изнасяла почти половината от продукцията на текстилната си индустрия. Това коментира председателят на Управителния съвет на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил Радина Банкова.
По отношение на Brexit Банкова отбеляза, че сезон 2016 г. вече е договорен, поръчките за Великобритания се изпълняват и колебанията на паунда няма да се отразят на приходите на фирмите-износители.
За сектора "облекло" пазарът Великобритания е на пета позиция, а за текстила - на трета
Председателят на БАПИОТ уточни, че за сектора "облекло" пазарът Великобритания е на пета позиция, а в текстила е на трета. Водещите страни в износа ни са Италия, Германия и Гърция.
В периода на преговори в хипотеза, че Великобритания стане трета страна за ЕС, също не би трябвало да има чувствително отражение върху износа от сектора, защото България ще се ползва с така наречения преференциален произход, но се очаква българските изделия да поскъпнат за крайния получател, защото ще трябва да преминават през митнически формалности, смята специалистът.
Според Банкова поскъпването няма да се отрази на обемите на поръчките от България. Очакванията са за поскъпване до два - три процента, като само един процент от това увеличение ще е за сметка на агенциите, през които ще преминава уреждането на митническите формалности, като все още не е известно как ще се развие пазарът на услуги във Великобритания, отбеляза тя.
Представители на бранша смятат, че при бъдещи преговори с Великобритания би било важно държавата да отстоява въвеждането за България на облекчени процедури при оформянето на вноса и износа за текстилни стоки и облекла. Въпрос на преговори е да се извоюват по-добри позиции за българските износителите, което обаче според председателя на БАПИОТ трябва да стане след анализ по браншове съгласно участието им в търговския обмен, според техния дял в него и преценка на евентуалните специфичните трудности в търговията.
Българите текстилни и шивашки форми излизат на трети пазари
Фирмите от бранша не изключват и възможността при усложняване на търговския обмен да пренасочат износа си към други трети страни, въпреки че наблюденията на председателя на БАПИОТ отчитат негативна тенденция, характерна за всички търговци от общността, да предпочитат лесния начин на свободния обмен, което води до известна "загуба на форма" в експанзията на пазари с по-различни условия.
Ще има възраждане както на традиционните за бранша трети пазари, така и навлизане на нови територии, допълни Банкова. С най-добър потенциал е пазарът в САЩ, където страната ни има добри традиции, като преди 15 години България е била сериозен износител в този сектор както за САЩ, така и за Канада. До 2003 г. почти половината капацитет на трикотажната индустрия е била за износ за САЩ, отбеляза председателят на БАПИОТ.
По отношение на Русия фирмите от бранша не могат да отчетат сериозни загуби заради ембаргото, защото обемите за износ за там не са големи. Причина за свития износ е липсата на каквито и да е договорени преференции за българския износ в Русия за разлика от тези например, извоювани от Италия, която се ползват с така наречения зелен коридор, коментира Радина Банкова.
Прогнози за бранша
В момента текстилната и шивашката индустрия в България работи на пълни обороти, коментира председателят на БАПИОТ.
През юли започва новото договаряне за износителите от сектора за 2017 г. за европейските пазари, а за САЩ и Русия това ще стане през август.
Очакванията са за тази година да бъдат запазени ръстовете от един - два процента, каквито бяха през 2015 г., допълни председателят на Асоциацията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Депутатите ще гласуват по внесения вот на недоверие към кабинета „Желязков“ утре
Индексите на Wall Street почти не трепват преди решението на Фед за лихвите*
Криптотрейдърите търсят допълнителна сигурност с увеличаването на отвличанията
Софтуерният сектор в България се насочва към единцифрен темп на растеж през 2025 г.
ЕС отлага плановете за Made in Europe заради вътрешна съпротива
Строителството в България отбелязва месечен спад през октомври
Отписан ученик в Пловдив и спорна родителска среща покрай протеста
Шофьори изненадаха полицаи: Все по-рядко отказват тестове за алкохол и дрога
Катастрофа с Пътна помощ затруднява движението на Околовръстното в София
Протестите започнаха: Студенти скандират "Оставка!" в центъра София
Драконовски мерки за сигурност на мача Щутгарт – Макаби Тел Авив
7 от 7! Родният шампион гази в Адриатическата лига
Ливърпул прибира милиони: 5 клуба пожелаха Салах
Асен Митков аут от Левски
От Лудогорец искат бой над Кирил Десподов
Кобрата се закани на Мурат Гасиев: По-добър съм от него! Аз съм световен шампион!
Секси жилетка – зимният хит, по който звездите полудяха
Повече щастие през 2026 за родените на тези дати
5 задължителни ястия по време на коледните пости
Сарми с прясно зеле и свинско
Криминалната мистерия „Мамник“ – с премиера от 8 януари
Цветът на 2026: Cloud Dancer и неговата символика
Над 5 300 души са станали жертва на домашно насилие за 10 месеца
Протестите започнаха със загрявка за довечера
Важно! Вижте как да се предпазите, за да не пострадате по време на протест
Областната дирекция на МВР във Варна получава държавен имот
Община Варна стартира проекти за ремонт на СК „Локомотив“ и НЧ „Христо Ботев 1928
Черно море пусна билетите за мача с Арда за Купата на България
НАСА загуби връзка с мисията Mars MAVEN
Космическа изолация: Търсят доброволци за странна мисия, плащат по 23 хил. евро
Уникално откритие в Александрия: Археолози се натъкнаха на кораб от Древен Египет
Комета може да унищожи Земята, твърди религиозен лидер
Астроном от НАСА с научни доказателства за произхода на Коледната звезда
Китай бързо настига САЩ в научните постижения