„Заявили сме готовност да участваме в разговори, които да обсъдят приоритетите в работата на 51-ото Народно събрание, както и търсене на възможности за формиране на мнозинство за редовен кабинет. Но си даваме ясна сметка, че сме пета политическа сила с 20 народни представители, така че очакваме по-големите парламентарни групи да започнат този диалог“.
Това заяви временният председател на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров пред БНТ тази сутрин. По думите му усилията на тези разговори трябва да бъдат насочени в посока да не се повтаря позорната сглобка.
„Това може да се случи, ако на масата ясно са сложени програмите, търси се сходство между тях и ако бъде намерено такова, да започне същинският етап на преговори за устойчиво управление“, уточни той.
Зафиров бе категоричен, че трябва да се търси експертно правителство, което да бъде равноотдалечено от всички, но с ясна политическа подкрепа. „Водеща трябва да бъде нагласата да не отиваме на едни безсмислени предсрочни парламентарни избори“, подчерта социалистът.
Председателят на лявото обединение предупреди, че ако страната бъде тласната в поредна спирала от предсрочни избори, без бюджет, без социална защита, защита на бизнеса и инвестициите на общините, се рискува устоите на демокрацията в България да бъдат разклатени.
„Трябва да се водим преди всичко от държавния интерес и нагласите на хората, а те ни казват: направете всичко възможно, за да няма предсрочни избори. Те са вредни за страната“, посочи Атанас Зафиров.
Според него политиците трябва да проявят характер и да вървят към намиране на решения, които са трудно и понякога влизат в колизия с тяснопартийния интерес, но са национално отговорни и с поглед към бъдещето.
Зафиров каза още, че ако стане ясно, че има разбиране за такъв тип управление, БСП е готова да предложи имена, дори за премиер. Но подчерта, че преди това трябва да се постигне съгласие по политики.
„От първата среща между ГЕРБ и ДБ стана ясно, че има теми, които ни обединяват. Там бяха изведени два приоритета - създаване на антикорупционно управление с проевропейски характер. Това са две неща, по които биха получили и нашата подкрепа“, даде пример той.
По неговите думи едва ли има партия, която да не подкрепи мерки за социална защита на българските граждани и гарантиране на всички социални плащания, както и траен и устойчив ръст на минималната работна заплата. Според социалиста в бюджета има други проблеми, които трябва да бъдат изговорени, за да не се стига до предизборен популизъм и да се приеме бюджет, който никое правителство да не може да изпълни.
Зафиров подчерта, че БСП не е против влизане в еврозоната, а иска гаранция, че няма да се удари по джоба на българските граждани. „Още другата седмица ще искаме среща с управителя на БНБ, с който да обсъдим тези въпроси, включително становището на централната банка“, каза той.
На въпрос за участие на БСП в управление с десни партии, Атанас Зафиров припомни, че това вече веднъж се е случвало и тогава са се приели социален бюджет, безплатни учебници, безплатни ясли и детски градини.
„Прокуратурата не трябва да става съучастник в политическите процеси. Винаги, когато се искат имунитети на народни представители, трябва да имаме едно наум, особено когато е в контекста на течащи разговори за създаване на управление“, коментира темата с депутатските имунитети той. „Веднъж вече съм гласувал против сваляне на имунитета на Волен Сидеров, въпреки че нямам причини да му симпатизирам, но това е принципна позиция. Мнението ми оттогава не се е променило“, допълни Атанас Зафиров.

Американските индекси отчитат седмични спадове заради разрастващата се война в Близкия изток
Кинокритик: Малките филми показаха на големия Холивуд силата на разказа
Опозиционата консервативна полска партия PiS се разцепи
Илияна Йотова ще се кандидатира за президент на изборите през есента
Г. Дучев: Българският туризъм трябва да диверсифицира пазарите
Най-голямото руско нефтено пристанище на Черно море е спряло да товари петрол от вторник
Ремонтите на коли поскъпнаха драстично, електрониката e най-скъпа за поправяне
Звездите вещаят големи пари за тези 5 зодии след години на изпитания
Колко часа сън са нужни след 60-годишна възраст?
Късна емисия
Българско семейство пострада при тежка челна катастрофа в Гърция
Спортът по телевизията днес, 25 юли
Мачовете по телевизията днес, 25 юли
Секссимвол в тениса се завръща на корта + СНИМКИ
Арда тресна Славия в добавеното време
Де ла Фуенте оплю Аржентина след победата на финала на Мондиал 2026
БФС спести 200 бона на Лудогорец, за другите няма прошка
Днес отбелязваме Успение на света Анна
Таро карта за 25 юли, събота - Императорът
Дневен хороскоп за 25 юли, събота
Поверия и забрани за Света Анна на 25 юли
3 зодии с късмет в седмицата от 27 юли - 2 август 2026
Задължителни ястия за 25 юли – Света Анна
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
Все повече шофьори избягват посещението при автомонтьор
Вижте защо не трябва да зареждате телефона си от USB портове в колата
Чист ли е въздухът във Варна? Проверете онлайн в реално време
29 422 фиша и 3044 акта написа КАТ за седмица
България отново е в топ 3 по инфлация в ЕС
Служители на Окръжен съд - Варна преминаха обучение по първа долекарска помощ