Отговорността кога ще влезем в Еврозоната е на правителството и на парламента, заяви Сергей Станишев, премиер на България в периода 2005 – 2009 г., по време на Софийския икономически форум.
"Първо, нека да видим какъв бюджет ще бъде приет, защото ако бюджетът води до много големи дефицити, тогава просто няма как да стане тази работа и ще се окаже, че си приказваме. Но както вече няколко пъти местим хоризонта, този процес ще продължи. Отговорността е на правителство и на парламента", добави той.
Станишев подчерта, че вярва, че присъединяването на страната ни към Еврозоната е добре за България и означава България да влезе в ядрото на Европейския съюз (ЕС), защото ние географски, исторически, икономически дълго време бяхме периферия, което винаги ни поставя в по-лоша позиция.
"Влизането в Еврозоната ще завърши процеса на интеграция на България в ЕС в неговата пълнота", допълни той, като посочи, че няма перфектна система за управление на паричните ресурси.
Според него за България влизането в Еврозоната ще бъде много по-естествено и лесно, отколкото беше за Хърватия и част от балтийските страни, просто защото ние имаме валутен борд, който ни е вързал към еврото.
"Повечето политици казват, че трябва да влезем в Еврозоната, обаче, ако гледаме бюджетната политика последните години, разходката част доведе до такова набъбване на дефицитите, което води проектобюджет, в който имаме надути приходи и запазване на много високи разходи. Това трябва да се балансира, иначе може да пропуснем тази възможност", каза още Станишев.
Станишев коментира и участието на "БСП-Обединена левица" в управлението.
"Всички разбираме, че този тип вакханалия с постоянни избори трябваше да бъде спряна и разбирам и част от мотивите, които бяха изтъкнати от ръководството на БСП, но съм притеснен от това, че много от приоритетите, които бяха заявени от БСП, не са отстояни в преговорите. Не е толкова драмата, че правим коалиция с ГЕРБ в тази ситуация в България и постоянното правене на нови избори, колкото че не виждам достатъчно ясно заложени приоритетите и ангажиментите на БСП", обясни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 12 май
Политическите сътресения във Великобритания потопиха европейските пазари
SOFIX се повишава за седма поредна сесия
Как Иран заобикаля американската блокада на Ормузкия проток
България има по-голям интерес от конкурентна Европа, отколкото от нови европейски данъци
Продажбата на токени увеличи криптосъстоянието на семейство Тръмп с 660 млн. долара
Централна емисия
Централна емисия
ГЕРБ стяга редиците в партията в цялата страна
"Черно море" победи "Локомотив" (Пд) в ключовия двубой за петото място
Дзакани: Бих дал един пръст, за да спечелим купата утре!
Черно море заля Локо Пд и гледа към баража за Европа
Съпругата на капитана на Левски обяви щастлива новина + СНИМКИ
Първи отбор обяви състава си за Мондиал 2026, звезда на Тотнъм е аут от сметките
Само Хари Кейн е на нивото на Дониел Мален
Синер изравни рекорд на Джокович
Езикова школа Престиж: Лятото започва с английски, игри и нови приятелства
Sean Paul излиза на Vidas Art Arena с Rise Jamaica на 15 май 2026
5 зодии привличат пари и любов до 18 май 2026
Практикер стартира „Майсторска супер седмица“ с до -50% на хиляди продукти
Как да настроим удобен график на прахосмукачката робот
Париж през май: директни полети от Варна с „България Еър“ с изключителен комфорт
Главно добричлии и шуменци са новите варненци
Черно море победи Локо Пловдив в директен сблъсък за място на баража за Европа
Излъчиха първенците по стрийтбол за V-VII клас от „Ученическа купа Варна 2026“
Увеличават се сватбите във Варненско
БАБХ призовава овощарите да не изчакват крайния срок за заверка на декларациите
Какво време ни очаква в сряда?
Гигантски калмар е забелязан край Австралия за първи път от 25 години
Сондите „Вояджър“ записаха зловещи звуци от космоса: Какво може да е това?
Вселената се разкрива: Разчетоха изгубена 2000-годишна звездна карта
Тектоничен разлом заплашва да разцепи Африка: Учени откриха първите признаци
Слънцето изпрати огнен „поздрав“ към Земята: Задава се магнитна буря
Мястото на Земята с почти извънземен пейзаж