„Заплашват ме и то успешно. Чувствам се застрашена от Пеевски“, посочи в позиция пред bTV българският европрокурор Теодора Георгиева.
„Първо се случи пожара в семейната къща, при който загина майка ми. До момента не е направена повторна аутопсия, каквато е поискана от лекарите във ВМА. Те не могат да дадат заключение на база на изпратените досега данни. Срещу мен се изпращат компромати, като разпространяваното в медиите видео. Ситуацията е страшна“, каза още тя.
Преди ден Европрокуратурата обяви, че започва разследване срещу нея за възможни неправомерни действия след серия от видеа, изпратени от анонимен имейл. Твърди се, че те са от бившия следовател Петьо Петров-Еврото.
Твърди се, че кадрите са от ресторант „Осемте джуджета“ и е заснет разговор между Петьо Петров и Теодора Георгиева.
След разпространението на видеата българската прокуратура започна разследване. Възложена е справка, която да установи дали разговарящите в разпространения видеоматериал са същите, за които се твърди, че едното от тях дава 10 000 лв. месечно на другото, съобщиха от Софийската градска прокуратура.
На 15 февруари майката на Георгиева почина след пожар в семейната им къща в село Беглеж. Дни по-късно на 19 февруари в МВР е постъпило искане от европейския главен прокурор Лаура Кьовеши да бъде назначена охрана на българския европейски прокурор.
Теодора Георгиева твърди, че върху нея е оказан натиск от страна на Делян Пеевски по разследването на европрокуратурата за разширяването на газохранилището в Чирен.
В телефонен разговор за „Капитал“ Георгиева е обяснила, че административното разследване няма никакво отношение към изтеклите към медии и институции записи от името на Петьо Еврото, а е във връзка с неин отвод по делото за газохранилището в Чирен.
Тя е направила отвода си с мотив, че се чувства застрашена заради заплахи, получени по повод на повдигане на обвинения по това разследване на бивш министър на енергетиката и настоящ шеф на „Булгартрансгаз“.
Георгиева не назова имена, но очевидно става въпрос за Владимир Малинов, за когото тия дни стана известно, че на 24 март не се е явил в българския офис на Европейската прокуратура, след като е бил призован от нея да му бъдат предявени обвинения по делото за газохранилището. Адвокатът му е заявил, че Малинов е в болница.
По думите ѝ заплахите, отправени към нея, са по повод разследването за Чирен, по което тя си е направила отвод, тъй като се почувствала застрашена от Делян Пеевски. Според нея той е сочен от отстранените подизпълнители като човек, който упражнява натиск върху тях да се качи маржът на печалбата на дружеството изпълнител и те да изпълнят проекта на непосилно ниска за тях цени.
Георгиева допълва, че заради заплахи и предупреждения, че ако повдигне обвинения към министъра на енергетиката, ще бъдат пуснати записи и компромати. Поради тази причина тя е направила отвод, който е уважен.
Председателят на ДПС-НН коментира казуса пред медиите в парламента.
„Визирате ортачката на Пепи Еврото ли? Тази, за която излязоха записи, за която се видя по какъв престъпен начин е станала европрокурорка? Кога се сети да е застрашена от Пеевски - когато започнаха да я разследват от европрокуратурата?", посочи Пеевски.
Делян Пеевски заяви, че няма нищо общо с този случай.
„Тя ще трябва да обяснява, как ме е набедила и ще си понесе последствията за лъжите, които е направила. Аз ще си подам до властите сигнал“, посочи още председателят на ДПС-НН.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
Пудели за продан в магазин: Оставени без вода, храна и постелка
Домашен кекс с боровинки и лимонов аромат
Въпреки кризата: Нова детска градина в София стои празна?
Учени: Картофите на Луната вече не са само научна фантастика
Късна емисия
От Ред Бул признаха: Колата ни има много недостатъци
Спортът по телевизията днес, 18 март
Мачовете по телевизията днес, 18 март
Везенков се завърна с 24, а Олимпиакос срази лидера след шоу на Фурние
С два страхотни гола Арсенал подчини Байер Леверкузен
Байерн Мюнхен - Аталанта
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той