Промени в Закона за статистиката, внесени в Народното събрание от депутати, предвиждат сериозно облекчение за бизнеса от догодина. Фирмите вече няма да подават на две места - в НСИ и в Търговския регистър, годишните си финансови отчети и съпътстващите ги статистически справки и документи. Това ще става само в НСИ, а институтът ще предоставя по служебен път информацията на Агенцията по вписванията, пише „Сега“.
За премахването на дублираното подаване на едни и същи данни пред две различни държавни институции има внесени два почти идентични проекта - един на ГЕРБ и един на ПП-ДБ. Ако бъдат приети, промените се предвижда да влязат в сила от 1 януари 2026 г.
Промените целят не само намаляване на административната тежест за бизнеса. С тях се модернизира процеса на ползване и анализиране на данните от финансовите отчети на фирмите, тъй като се предвижда те да бъдат подавани единствено в машиночетим формат. Настоящата система включва множество ръчни процеси и подаване на сканирани PDF копия на финансови отчети към Агенцията по вписванията, което затруднява обработката, сравняването и анализа на данните в тях.
Според законопроека НСИ ще въведе и ще поддържа информационна система "Единна входна точка" за подаване на годишни отчети за дейността, съдържащи статистически справки, счетоводни документи и годишни финансови отчети. Подадени в машиночетим вид, след това тези отчети ще бъдат достъпни не само за Агенцията по вписванията, но и за всички държавни институции. От своя страна Агенцията по вписванията ще предоставя финансовите отчети като отворени данни, улеснявайки достъпа до информацията в тях за изследователи, инвеститори и обществеността.
Това улеснение се очакваше отдавна от фирмите. Преди години отпадна подаването на годишните финансови отчети в НАП след интеграция между нейната информационна система с тази на НСИ. През 2017 г. НСИ обяви, че започва проект за интеграция на информационната си система "Бизнес статистика" и с Търговския регистър. Този проект бе финансиран от европрограмата "Добро управление" с близо 600 хил. лв.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

„Глобал Метрикс“: Йотова е в най-силна стартова позиция за президентските избори, Гюров е втори
ББА: Задължителни обществени поръчки за онколекарства не гарантират еднакви цени
„Прогресивна България“ подкрепя кандидатурата на Илияна Йотова за президент
Здравноосигурителната вноска за безработни се повишава с близо 3 евро
Тръмп използва автомобилното сърце на САЩ за атака срещу демократите преди междинния вот
Гърция е най-скъпата средиземноморска дестинация за 2026 г.
Ариана Гранде съди хакери заради изтекли неиздадени песни
Рецепта за яйца с гъби и спанак
Жегите се завръщат: Температурите у нас ще достигнат до 43 градуса
МЗ смени четирима членове на Съвета на директорите на "Бул Био"
Радев: "Прогресивна България" ще подкрепи Йотова за президент
Масирани проверки по морето: Инспекцията по труда разкри над 28 000 нарушения
Официално: Защитник преподписа с Гражданите
Бунт в ЦСКА! Феновете избухнаха срещу Вальо Илиев - Юда!
Легенда спря Челси: Призова Дани Уелбек да се завърне в Ман Юнайтед
Фенербахче вече е в Милано с 40 млн. за Рафа Леао
Зрелище! Хеттрик за 9 мин на Педро и 6:4 в дебюта на Алонсо начело на Челси
Байерн сложи край на слуховете: Шамароса Реал Мадрид за Майкъл Олисе
Гадание с карти: Изберете една и вижте какво ви очаква през август 2026
Маникюри за късмет и пари през август (+Снимки)
10 идеи за спалня в тъмни цветове, които излъчват лукс
5 зодии с много късмет след пълнолунието във Водолей на 29 юли
Любовен хороскоп за август 2026
Протеинова рецепта: Леща и печени зеленчуци
Лятната ваканция и здравето на децата: Защо липсата на режим крие рискове и как да помогнем на детето
Инжекционен контрацептив е свързан с риск от менингиом
Първи форум по медицинска етика у нас организира МУ–Плевен
Защо миенето на ръцете е толкова важно?
Безплатни изследвания за хепатит се провеждат в цялата страна
Допълнителен прием за военни лекари до 31 юли
Пиян съпруг запали жена си след скандал във варненско село
Млада дилърка продължава да търка наровете във Варна
Вдигат здравноосигурителната вноска за безработните
Радев подкрепи Йотова в битката за "Дондуков 2"
Почина мотористката от катастрофата с 3 мотора на бул. „Левски“ във Варна
Природозащитник: ПП-ДБ са подготвяли групата около Калушев за усвояването на средства по ПВУ