IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Политическият елит остана с отворена уста, партиите реагират на референдума на Радев

Политическите сили излязоха с позиции

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Извънредното обръщение на президента Румен Радев от 9 май – Деня на Европа – в което той предложи произвеждането на национален референдум с въпроса „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута – евро, през 2026 година?“, предизвика незабавна политическа вълна. Думите на държавния глава, че решението за въвеждане на еврото трябва да бъде взето не от институции с „критично ниска легитимност“, а чрез „убедителен национален консенсус“, отприщиха поредица от реакции в целия политически спектър.

ГЕРБ

Представители на най-голямата парламентарна сила обявиха, че лидерът им Бойко Борисов не е гледал обръщението на президента.

"Ще гласувам против свикването на референдум за еврото без никакво колебание и колкото трябва, толкова пъти. Искам България в Европа, а не в Азия", посочи председателят на бюджетната комисия Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.

ПП-ДБ: Категорично „не“ и обвинения в геополитически риск

В рязък контраст дойде позицията на обединението „Продължаваме Промяната – Демократична България“, което реагира остро и безапелационно. Според тях предложението на Радев за допитване е вредно, ненавременно и политически опасно.

Николай Денков, бивш премиер и водеща фигура в ПП, подчерта, че влизането в еврозоната е не просто икономически ход, а въпрос на стратегическа сигурност: "Позицията на „Продължаваме промяната“ е абсолютно ясна и категорична – трябва да направим всички възможни стъпки по най-бързия начин да бъдем на масата, на която се вземат решенията в Европа. Всяко отклоняване от този път създава още по-големи опасности. Не знам каква е идеята на президента да го направи точно днес, защо го прави – на това той трябва да отговаря. Това, което знам е, че в парламента ние ще защитаваме нашата позиция и решението ще бъде на парламента, така както е по Конституция."

Още по-твърд бе Ивайло Мирчев от „Демократична България“. 

Според него референдумът за еврото съвпада с желаното развитие от страна на Русия и носи риск от сериозна намеса в информационното пространство: „Ако попитате Путин какво иска в момента – той иска в България да има референдум за еврото. Защото е ясно, че страната ни влиза в еврозоната. Единственото, което може да ни спре, е референдум, в който да се случи това, което стана в Румъния – в социалните мрежи да има сериозна руска намеса и резултатът да бъде различен от правилния.”

Мирчев припомни, че България вече е поела ангажимент за приемане на еврото още през 2007 година, при влизането си в Европейския съюз. По думите му, с договора за присъединяване страната ни вече се е съгласила да приеме единната валута, а референдумът е излишен.

„Докладът на Европейската комисия ще бъде положителен и страната ни от 2026 г. ще стане част от еврозоната. Такъв референдум вече беше отхвърлен в Народното събрание“, подчерта той.

Нещо повече – Мирчев вижда в действията на Радев потенциален политически сценарий: „Радев разчита чрез този референдум да се качи на популистката вълна и да обяви свой собствен политически проект. Не е добре бъдещето на България да се използва за индивидуален политически проект, на който и да е политик.“

Съпредседателят на „Демократична България“ Атанас Атанасов също се включи с коментар в социалните мрежи. Според него президентската инициатива цели „засилване на поляризацията в обществото, предизвикване на политическа дестабилизация и курс към предсрочни избори“. 

Атанасов е категоричен, че това обслужва геополитическите интереси на Москва: „Предложението дава възможност за увеличаване на политическата тежест на популистките, антиевропейски и проруски сили в България.“

„Продължаваме промяната ще направи всичко по силите си да влезем в Еврозоната на 1 януари 2026! Няма да подкрепим този противоконституционен референдум!“ А това написа съпредседателят на ПП Кирил Петков в профила си във Facebook.

В изявлението си Петков свърза инициативата на държавния глава с предишни политически процеси и подчерта как, според него, страната е щяла да бъде възпрепятствана по пътя към еврозоната, ако не е била намесата на неговата партия.

„Сега вече може би нашите избиратели могат да си обяснят по-добре нашите политически стъпки: България нямаше да влезе в Еврозоната с правителство на Борисов, само защото Европа беше загубила доверие в правителствата му заради корупцията през 2020“, заяви той.

Петков не подмина и служебните кабинети, назначавани от президента Радев, с коментар, че „България нямаше да влезе в Еврозоната с правителства на Радев – вече това е ясно, след този последен опит да се спре последната стъпка на интеграция към Европейския съюз от него!“

По думите му, единственият реален шанс страната да се присъедини към валутния съюз е бил чрез усилията на „Продължаваме промяната“ и съюзниците им: „Единственият начин България да е в Еврозоната беше да направим първото правителство и да изработим плана за влизане в Еврозоната, после да направим второто правителство и да върнем доверието на Европа в нас.“

Петков изтъкна и постигнатите икономически цели като част от аргументите защо това е било възможно: „През цялото време да поддържаме дефицита под 3% и инфлацията ниска миналата година, за да спазим критериите.“

В заключение той подчерта решимостта на партията да продължи по курса към пълноценна европейска интеграция: „Продължаваме промяната с нашите колеги от Демократична България ще направим всичко възможно България да бъде част от сърцето на Европа. И пак да цитирам Левски: "Да бъдем равни с другите европейски народи!" Този завет на Левски, никой няма да ни го вземе!“

В позиция на "Продължаваме промяната", разпространена от пресцентъра на партията, се посочва:

"Законът е ясен – не може да се провежда референдум по вече ратифицирани международни договори. А президентът няма правомощия да го налага – решението е на Народното събрание.  

Вместо да защитава бъдещето ни, президентът действа срещу стратегическите интереси на страната.

Днес, точно в Деня на Европа, България е по-близо до сърцето на Европа откогато и да било. И никакъв популизъм или шум от политически миманси няма да промени това. На 9 май – Деня на Европа – президентът поиска референдум за еврото. Маските паднаха. Всички карти са на масата. Вече е ясно кой къде стои. Това е отчаян опит България да бъде върната в прегръдката на тъмното минало – далеч от стабилността, сигурността и ценностите на Европейския съюз."

„Възраждане“: Левът ще победи

Докато част от политическия спектър атакуваше остро президента, от „Възраждане“ приветстваха решението му. Партията от месеци настоява за произвеждане на референдум за запазване на българския лев, а според нейния лидер Костадин Костадинов президентът е отговорил – макар и със закъснение – на исканията на народа.

„Българският президент, макар и късно, се съобрази с призивите на „Възраждане“ и настроенията на огромното мнозинство от българския народ и заяви, че ще внесе искането за свикване на референдум за запазване на българския лев. Ние, естествено, подкрепяме това“, пише той.

В позиция, публикувана във Facebook, Костадинов обаче не пропусна да отправи предупреждение, че управляващото мнозинство може да провали предложението: „Какво ще стане, ако парламентарното мнозинство на ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН, ППДБ и вероятно някои от малките пеевски патерици като „Меч“ и „Величие“ отхвърли референдума? Или ако забавят гласуването с месеци, както правят вече трети месец с нашето искане, за пореден път отложено на 7 май?“

Костадинов загатна, че от „Възраждане“ са готови с нестандартен, но „изцяло съобразен с Конституцията“ план в случай на подобно развитие.

"Защото преди две години беше осъществен държавен преврат с отхвърлянето на законовото искане на 604 000 българи и е време законността да бъде възстановена. Ето защо каня всеки свободен българин да дойде заедно с нас на 16 май от 18.30 ч. в зала 1 на НДК, за да вземем заедно решенията за общото ни бъдеще като народ и държава. Защото битката за лева е последната битка за България! Ние, българите, нямаме право да я губим, и затова ще я спечелим", допълва още лидерът на "Възраждане".

МЕЧ изказа подкрепа

"Подкрепям решението на президента да внесе искане в Народното събрание за провеждане на референдум за лева, струва ми се леко закъсняло." 

Това коментира за БТА лидерът на "Морал, единство, чест" (МЕЧ) Радостин Василев.

"В крайна сметка един месец преди конвергентен доклад се надявам Народното събрание да го подкрепи, колегите да го подкрепят, както ще направим ние, защото в обществото може би преобладава мнение, че не е сега моментът за приемане на еврото, докато в парламента политиците мислят друго, посочи Василев. И, когато има такова разминаване, най-добрият начин е провеждането на национален референдум", смята политикът.

"Не смятам, че такъв референдум би бил противоконституционен, аргументи винаги ще се намерят да не се произведе, както се случи с този, иницииран от "Възраждане". Необходимо е да се наблегне на това трябва или не трябва да има допитване, а вече конституционалистите могат да кажат дали е противоконституционно или не. За мен не е. Мисля, че искането на държавния глава ще бъде отхвърлено, защото в парламента преобладава друго мнозинство, което счита, че има повече компетенции да определя бъдещето на България, но ще се получи вероятно хубав дебат", добави той.

"Величие": Легитимен ход

Решението на президента за предложение за референдум за еврото е единственият легитимен ход. Това заяви лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов за БТА.

Михайлов определи действието на президента като единствения почтен ход на водач, който иска да чуе гласа на народа. Според Михайлов с това Румен Радев става единственият политик, който е взел народосъобразно решение. Той избра да чуе гласа на народа, коментира лидерът на "Величие".

На въпрос дали е "за" или "против" влизането в еврозоната, той заяви, че е против България да влезе във валутния съюз през 2026 година. 

"ДПС - Ново начало": Да се направим, че не се е случило

"Несъстоятелен Радев. Да се направим, че не се е случвало"

Това написаха от пресцентъра на "ДПС - Ново начало", цитирайки Делян Пеевски, председател на парламентарната група.

"Изказването на Радев от 19:00 часа в Деня на Европа е толкова несъстоятелно, че заради институцията, не заради персоната с неосъществени мераци, трябва снизходително да се престорим, че не се е случило. България е неделима част от Европа и никой не може да отнеме достойното й място в семейството на европейските демокрации, опитвайки се да всее раздор и противопоставяне. Европа обединява, не разделя, а нашата мисия са хората и тяхното добруване", се посочва в публикацията. 

ИТН: Законно право

"Президентът ще инициира референдум за приемането на еврото. Това е негово законно право по Конституция", написа във Фейсбук лидерът на "Има такъв народ“ Слави Трифонов.

В публикацията си Слави Трифонов припомня, че с колегите му са инициирали референдум, още когато са били телевизионно предаване и в него са участвали три милиона и половина българи. 

"Заради това, че тогавашната политическа класа замете този референдум под килима, сега ние съществуваме като политическа партия", посочи лидерът на ИТН, като добави, че едно от условията ми за участие в настоящето управление е именно да бъдат променени и улеснени правилата, по които се провеждат референдуми. 

"Тоест аз съм абсолютен поддръжник и подкрепям провеждането на референдуми, в които да се питат гражданите на България", добави лидерът на ИТН.

Трифонов посочи, че за провеждането на референдум за приемането на еврото, иницииран от "Възраждане", те са направили всичко по силите си да може да се случи.

"Така че от всичко казано от мен до тук разбирате, че ние от ИТН подкрепяме идеята на президента да се питат гражданите. Искам да бъда ясен. Аз съм "за" това България да приеме еврото и да влезе в еврозоната, но първо съм българин и след това съм европеец, и на подобен референдум аз ще казвам публично и на висок глас какво е моето мнение, но какво ще се случи, ще решат хората, българските граждани, защото това е тяхно право и такава е пряката демокрация", пише Слави Трифонов.

И допълва, че ИТН са част от управляващото мнозинство, за да бъдат решавани проблемите на държавата, а не да вървят против принципите си

"Като участници в правителството ние ще подкрепяме нашите партньори за всичко, което е полезно за държавата и всичко, което сме договорили в документа за съвместно управление. И когато има възможност за това суверенът да бъде питан, ние ще подкрепяме тази възможност", завършва поста си лидерът на ИТН.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата