Десетки граждани се събраха пред Столична община на протест в подкрепа на кмета на София Васил Терзиев, предаде БГНЕС.
Демонстрантите носят протестни плакати, които гласят: "Подкрепям г-н Терзиев!", "СОС = саботаж на общинското съзидание", "Демокрацията е диалог – не синдикален шантаж!", "Синдикални рекетьори = партийни брокери", "Васил не се огъна"! "Подкрепа за кмета, не за рекета!", "#Кой блокира София?", "Ходи пеш, разреви Бойко!", "С теб сме, кмете!", пише още на протестните плакати.
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" и депутат от ПГ на "Продължаваме промяната – Демократична България" Кирил Петков също дойде на протеста в подкрепа на столичния кмет. "Радвам се, че сме тук да подкрепим кмета на София. Софиянци казаха – ние не сме глупаци, ние разбираме какво се случва. Театърът, който изгледахме днес, който го отигра Борисов, беше много показателен", заяви пред журналисти той.
Петков подчерта, че ГЕРБ създадоха проблем и се опитаха да натиснат кмета. "Кметът се изправи и каза – никой не може да ме натиска и няма да се поддам на рекет, и те видяха, че хората застанаха зад кмета и дадоха назад", допълни той, като отбеляза, че това е типичен техен подход.
Съпредседателят на ПП заяви, че е горд, че кметът не се е поддал. Петков изрази благодарност към всички хора, дошли на протеста, защото "те реално накараха ГЕРБ да направи стъпка назад". "Те бяха подготвили менгеме – държавата не дава пари отгоре, Общинският съвет саботира отдолу, и кметът да бъде притиснат по средата. Оказа се, обаче, че това менгеме не сработи, защото софиянци казаха: ние разбираме тези схеми, няма да се поддадем и заставаме зад кмета", добави той и продължи:
"И те, когато видяха, че схемата не им проработи, днес отиграха театъра и реално проблемите, които те създадоха, решиха да си ги решават."
Петков сподели, че е горд от софиянци, че застанаха твърдо зад кмета. "Всеки следващ път, когато се опитват да го саботират, трябва да знаят, че такъв отпор има не от политиците, а от софиянци и от българските граждани", каза още той.
Васил Терзиев излезе пред протестиращите в негова защита граждани и им благодари за това, че са отделили от ценното си време, за да дойдат тук и да покажат на него и на екипа му, че могат да разчитат на тяхната подкрепа.
"Нашата ежедневна битка, на която може би не сте свидетели, е доста тежка, доста мръсна и доста самотна и когато видиш, че толкова много хора са съпричастни с това, което ние се опитваме да направим, за да живеем в един по-хубав град, в една по-хубава държава, да отстояваме някакви принципи, някакви ценности, да не бъдем поредните, които са били смазани от машината, много пъти се чудиш защо си го причиняваш, много пъти си готов да развееш бялата кърпа, поне в главата си за 5 минути преди да тръгнеш на работа. Но в дни като този, хора като вас ни дават надежда и си спомняме за какво го правим", каза той.
По думите му една млада администрация успява да постигне немалко неща. "Даже много повече отколкото предишната, която 18 години е управлявала този град и много удобно е замитала всичко", подчерта Терзиев и увери, че с екипа му се борят да има дългосрочно мислене, цел и принципи, които стоят зад решенията, за да може и след 5 – 10 години да има добър резултат от тяхната работа.
Кметът на София призова битките да се печелят с уважение. "Политическата конкуренция не бива да бъде свързана с рушене, с чупене и с доказване как никой, освен теб, не може да направи добро. Можем!", категоричен е той.
Николай Колев, един от протестиращите в подкрепа на кмета Терзиев, заяви пред БГНЕС, че имаме кмет, който заслужава да бъде подкрепен. "На фона на всичко, което се случва през последните 10 – 15 години в София. "Надявам се, че кметът ще продължи и още мандати, пък защо не и да стане и президент, както се случи в Румъния", каза още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Ватман хлопнал вратите под носа на пътник: "Ще се научите да идвате навреме"
Отлични финанси за четири зодии през април
Рецепта за дубайски трюфели с шамфъстък
Защо комарите хапят някои хора повече от други
Четири жени са убити при украинска атака в руската Белгородска област
ЦСКА излиза да смачка бивш на Левски
Драма в Италия: Милан и Торино си набутаха 5 гола
Провал за Зографски, не успя да влезе в първите 30
ЦСКА и Левски бият с по 3:1
Илиан Илиев каза защо не успя да спъне Левски
Еуфория на "Герена": Хулио Веласкес със силни думи за Левски
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Кметът на "Аспарухово" обсъди със съкварталците си премахването на дървета над ул. „Моряшка“
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Стана ясен максималният размер на глобата, която Бербатов ще плати заради пистолета
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Премахват 15 автомобила от улиците в кварталите "Младост" и "Трошево"
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона