Повече от една трета от българите не планират или не могат да почиват това лято. Това показват данните от социологическо проучване на социологическа агенция "Мяра". Проучването е проведено между 8 и 16 май.
Домакинствата, които планират летни почивки, са подготвили малко над две хиляди лева общо за летния си отдих. Цялостните предпочитания са за почивка на море, но една четвърт от запитаните признават, че не си позволяват дори да мислят за летни почивки.
Цели 37,4% от пълнолетните българи не планират или нямат възможност да почиват през започващия летен сезон. Това се предимно възрастни хора от по-малки населени места. 33,2% твърдят, че ще почиват в България, 11,9% – в чужбина, а 9,6% възнамеряват да бъдат и в България, и в чужбина. Близо 8% се колебаят в отговора си.
Средната сума, която домакинствата са заделили може да се изчисли на 2200 лв. Икономически активните възрасти са и тези, които могат да отделят повече средства.
Като цяло, предпочитанията за летен отдих са свързани закономерно с морето. 38,9% избират тази опция, а 15,3% предпочитат повече почивка, различна от море. 16,1% не могат да определят. Близо 4% съвсем не могат да отговорят, но впечатление правят 25,9%, които попадат в категорията „нямам възможност да мисля по такива теми“.
Социолозите отчитат, че в подобни изследвания, засягащи жизнения стандарт и възможности, невинаги се наблюдава пълна искреност. Но дори и при тази уговорка прави впечатление, че темата за летния отдих е твърде далечна от възрастните, хората от малцинствени групи и селското население.
Данните са от независимата изследователска програма на социологическата агенция „Мяра“. Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 8 и 16 май 2025 г. сред 806 пълнолетни български граждани. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.

Иран отхвърли твърдението на Тръмп, че ще подпише мирно споразумение в неделя
АІ може да анализира кризи, но не можа да договаря мир
Кадър на деня за 14 юни
Полша търси нови двигатели на растеж, за да се конкурира с големите играчи
Brexit направи Великобритания по-бедна
Италиански компании настъпват в Германия
Църковен празник на 15 юни: Поверия и обичаи за днешния ден
Времето в понеделник, 15 юни: Слънце за кратко, задават се валежи и гръмотевични бури
Хороскоп за 15 юни: Важни избори, хармония и баланс за зодиите
Чипс от тиквички с дзадзики сос по гръцка рецепта
България отстъпи с 0:3 пред Сърбия в Лигата на нациите
Исак блесна с гол и две асистенции при разгромна победа на Швеция над Тунис на Мондиал 2026
ВИДЕО: Австралия – Турция
ВИДЕО: Бразилия – Мароко
Кот д'Ивоар излъга Еквадор на Мондиал 2026
Швеция – Тунис 5:1
Белгия – Египет
Нумерологична прогноза за 15 юни
3 салати за лятно барбекю
Таро карта за 15 юни, понеделник
13 мисли, с които да намалите бързо напрежението
Дневен хороскоп за 15 юни, понеделник
Лесен и здравословен кекс без захар и брашно
Германия разгроми Кюрасао със 7:1
Илияна Йотова откри официално Световното първенство за спортисти със синдром на Даун в София
Бебе се роди в линейка
Ударна акция: Арестуваха 36 души по обвинение, че са част от "Калашниците"
Демерджиев: Мръсните пари ще бъдат изкарани на светло
Люис Хамилтън спечели първата си победа с Ферари
Открит ли е извънземен живот? Какво всъщност мислят учените
„Хъбъл“ засне рояк от галактики
Мъж, изпаднал в клинична смърт, разказва за срещата си с Бог в рая
Учени дават обяснение на странен шум, който милиони хора по света чуват късно вечер
Опровергано: Пирамидата в Индонезия не е толкова стара, колкото се твърдеше
SpaceX излиза на борсата с най-голямото първично публично предлагане в историята