Промяна на хартиените трудови книжки - от 1 юни те вече ще са електронни. Промяната влиза в сила за хората на трудови договори, а след година - т.е. на 1 юни 2026 г., и за държавните служители.
"Хартиената трудова книжка отива в историята, но остава задължението на нас работещите да я съхраняваме. Никой не трябва да я изхвърля. Тя ще продължи да удостоверява всички данни до 1 юни 2025 г. Трябва да се пазят до деня на нашето пенсиониране", коментира националният секретар на КНСБ Величка Микова в предаването "България сутрин".
Микова обясни, че дигитализацията става посредством това, че се е променил Кодексът на труда. Експертът добави, че в сайта на НАП вече има и нова рубрика - “Регистър по заетостта”, в който ще се качват снимки и документи.
Какво ще показва дигиталната трудова книжка?
Има нови моменти, които ще бъдат отразени в дигиталната трудова книжка, като те са свързани със срока на трудовия договор, колко ни е размерът на платения годишен отпуск, работното ни време, колко време сме изразходили от платения ни годишен отпуск.
"Ако има някакви разминавания, както самите лица, така и работодателите ще могат да стигат до електронните данни", подчерта пред Bulgaria ON AIR Микова и добави, че ако липсва трудов стаж при предходен работодател, ще трябва да се намери стария работодател и да се поиска удостоверение.
След 1 юни 2025 г. всеки от нас, който започва нова работа, ще има електронна трудова книжка и няма да е нужно да се носи хартиената трудова книжка на работодателя, освен ако не се поиска допълнително от него.
"Очакваме системата да е защитена. НАП ще е администраторът на личните данни. Винаги може да се случи срив в системата, но предполагам, че НАП е помислила за това. Вече са разработени и образците на документите", каза Микова.
Тя поясни, че работодателите трябва да изискат от техните служите книжките и да ги оформят, да нанесат в хартиената трудова книжка стажа и да я върнат на работника. От 1 юни до 31 декември трябва да се извърши оформянето и връщането.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Banking Today 2026: Евро, финтех и финансиране на бизнеса
ЕК разкри план за бързо учредяване на компании с лесен достъп до единния пазар
Купуваш билет за секунди: Eventim.BG вече предлага плащане с Revolut Pay
Депутатите ограничиха проверка на платежоспособността на клиентите за небанковите дружества
Окончателно: Великденските и коледните добавки стават задължителни всяка година
Унгария се подготвя за битката след изборите
Полка точки през 2026 г. - стилът на принцеса Даяна се завръща
Дадоха на съд секретар на СИК, преправял резултати на изборите през 2024 г.
Редовната консумация на този тропически плод подобрява метаболизма за 3 месеца
Четири зодии получават подкрепата на Вселената на 19 март
Лаутаро: Имам още 3 г. договор с Интер, после искам да се върна в Расинг
Падна още една треньорска глава в Серия А
Сините от "Стамфорд Бридж" са взели 7 трофея заради машинациите си
България ще мачка с футболисти от Вердер и Болоня
Треньорът на Бодьо назова причината за отпадането
Винисиус с тежки закани към Байерн Мюнхен
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Duran Duran с концерт в София на 1 юли 2026 година
Печено дърпано свинско с горчичен сос
Агресия: Нападнаха шофьор на градския транспорт
Започва обработката против кърлежи на обществени терени във Варна
Европейската комисия с идея за нов единен набор от корпоративни правила
Вижте кой ще получи по 20 евро за гориво
Полицията с подробности за спецакцията срещу контролирания вот във Варненско (СНИМКИ)
Дават близо 200 000 евро за пролетни културни събития във Варна
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята