Държавата не трябва да отстъпва от една много важна социална функция, защото от много време се сигнализира, че има големи групи от обществото, пострадали от различни видове заболявания, които преминават в едно безпомощно състояние, коментира пред БНТ проф. Николай Габровски, началник на Клиниката по неврохирургия и заместник-директор на медицинската дейност на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" относно "къщите на ужасите" в село Ягода.
"Типичен пример за това е тежък инсулт, който ограничава много хората в тяхната подвижност и понякога и възможността да комуникират, тежката черепно-мозъчна травма, при която пациентите много често не могат изобщо да се грижат за себе си и да имат в среден и дългосрочен план някаква самостоятелност. Има едни други заболявания, включително и деменцията, при която хората цялостно се променят, стават различни личности и ние вече не може да разпознаем собствените си най-близки хора. Всички тези групи от пострадали от различни видове заболявания всъщност имат нужда от грижа и то от много сериозна грижа, която в повечето случаи се оказва, че техните семейства трябва да полагат. И фактически от един заболял в едно семейство всъщност се разболява цялото семейство, страда цялото семейство. Огромен социален проблем, с който всеки, който се сблъсква, знае колко труден за разрешаване е той. И тук, мисля, че трябва да има някаква форма на намеса на държавата", заяви проф. Николай Габровски.
Според него "трябва да има нов тип лечебни заведения, които да са между лечебните заведения за активно лечение, каквито са повечето болници, и рехабилитационните центрове, които полагат грижа за хора с добра перспектива за възстановяване и с общо взетото от нужда от кратки срокове за възстановяване".
"Има големи групи от хора, които страдат дългосрочно, дългосрочно ще бъдат инвалидизирани, няма да могат да се реинтегрират или частично ще могат да се реинтегрират в обществото, които представляват много голяма тежест, много голямо бреме и за близки, и за общество. За тях трябва да има някакъв достоен начин да бъдат наистина обгрижени", каза още проф. Николай Габровски.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Сръбският износ на оръжие за Израел скача със 140% през 2025 г.
САЩ и Израел атакуваха иранското съоръжение за обогатяване на уран в Натанз
ЕС иска от страните членки да започнат да запълват газовите хранилища отрано
Пламен Димитров: От страна на САЩ липсва пълна стратегическа яснота в конфликта с Иран
Засилен контрол на пътя: Десетки шофьори са хванати с алкохол и наркотици за ден
Обедна емисия
"Арда" разби "Септември" в София
Напрежение на "Герена", Левски трябва да бие поне веднъж Лудогорец
Засава се скандал: Искат нов регламент в Шампионската лига
Вили Вуцов култов: Отново намеси Лудогорец
Никола Цолов: Кой знае какво щеше да стане, ако имах писта вкъщи
Страхотни новини за Реал Мадрид
Септември тресна ЦСКА, но сега е пред изпадане
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Камион изгоря на "Капитан Андреево", пожарът засегна друг тир и сграда
Повече от 37 000 българи в чужбина са подали заявления за гласуване
Хванаха за ден 36-ма шофьори с алкохол или наркотици
Израел планира да увеличи ударите срещу Иран
Горивата у нас са поскъпнали с 8-9 евроцента за седмица
Полицията във Варна отбелязва Световния ден на хората със синдром на Даун
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април