Частен превозвач влиза в българските железници и ще превозва пътници от 2026 година. Това съобщи транспортният министър Гроздан Караджов.
"Това са също български превозвачи. С навлизането на повече превозвачи се получава вътрешна конкуренция. Не е конкуренция между жп и автомобилния транспорт. Освен че е закъсняло това разделяне, е закъсняло и изготвянето на национална транспортна схема. Да е ясно в кои региони какъв транспорт е необходим и на базата на нуждите да се направи изчисление какви влакове са необходими", коментира експертът по железопътен транспорт Симеон Ананиев.
В предаването "България сутрин" той каза още, чер новите мотриси не могат да бъдат използвани за дълги разстояния, тъй като мрежата не е подходяща.
"Купените вагони са добри, но има разлика в напрежението и започнаха да не работят климатиците, да греят. В тази сделка се намесих, исках да участват експерти, но не ги чуха. Сега всеки месец на по два вагона наново им се сменя напрежението. Тези преработени вагони с локомотиви ще возят до морето още през този сезон. Това не означава, че ще стигнем по-бързо до морето, имаме инфраструктура, която непрекъснато се ремонтира", обясни експертът.
Ананиев посъветва пътуващите да търсят обезщетение при закъснение на влак.
"Ще плаща който е виновен за закъснението - ако има ремонт, инфраструктурата ще плаща. Досега никой не се интересуваше. На книга го има, но малко хора търсят обезщетения", каза още експертът пред Bulgaria ON AIR.
Ананиев сподели, че големите европейски превозвачи имат същите проблеми като БДЖ - превръщат се в инструмент за преразпределение на средства.
"Ако в една гара се качват двама човека, е по-добре с микробус да се превозят. Ние всички издържаме едно неефективно БДЖ, 1/4 са приходите от разходите и всичко се дава от държавата. БДЖ ще спечели 75% тъй като лотовете не са равномерни - основните линии ще бъдат в БДЖ, има условие - печели този, който има опит. Така че БДЖ, ако кандидатства за този лот, ще го спечели. И средствата, които се дават на БДЖ - 75%, ще продължат да се дават, другите 25% ще са за другите две фирми превозвачи", разясни експертът.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кризата в Персийския залив отново помрачи търговията на Wall Street
Европейски авиокомпании: Високите цени на горивата ще оскъпят полетите
Кадър на деня за 19 март
Парламентът забрани промени в структурата на "Български енергиен холдинг"
Безос търси 100 млрд. долара за налагане на изкуствения интелект в производството
Д. Георгиев: Пазарът на акции у нас поскъпна твърде бързо и е нормално да видим корекция
Хороскоп за 20 март: Спокойствие и признание за някои от зодиите
Рецепта за Благовещение: Риба с ориз и зеленчуци
Умора от срещите: Как да възстановим радостта от запознанствата
Нетаняху: Израел и САЩ "защитават целия свят" в кампанията срещу Иран
Защо някои електромобили трябва да се зареждат до 100%?
Вселената изпраща подарък на четири зодии на 20 март
Спортът по телевизията днес, 20 март
Олимпиакос се поизмъчи, но се справи с Баскония
Белгиец надви Григор Димитров на Мастърса в Маями
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Секси певица се показа с Меси в леглото + СНИМКИ
Милица Дабович
Таро карта за 20 март, петък
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Защо употребяваните коли в САЩ са в пъти по-eвтини, отколкото в Европа?
Община Варна участва в работна среща на туристическия сектор в Белоградчик
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“