“Наистина се надяваме, че сме по-близо до устойчив мир за Украйна, въпреки че руската страна определено не полага такива усилия и въпреки враждебното настроение, подплатено с дроновите и ракетните удари от последните дни”, заяви министърът на външните работи Георг Георгиев пред български журналисти в Люксембург, където участва в заседание на своите колеги от ЕС.
Георгиев посочи, че България подкрепя предложените нови санкции срещу Русия. В отговор на въпроси, свързани с обявената среща в Будапеща между президентите на САЩ Доналд Тръмп и на Русия Владимир Путин, и възможността руската делегация да прелети над нашата страна на път към Унгария, министър Георгиев настоя първо да се изчака насрочването на срещата.
"Нека първо такава среща бъде насрочена и тогава да влизаме в нейните технически детайли", каза той. Когато се полагат усилия за постигане на мир, ако условието за това е да има среща, най-логично е такава среща да бъде опосредствена по възможните начини", добави външният министър.
По неговите думи нищо за Украйна не би могло да се реши без Украйна. България ще продължи с всички възможни сили и средства да подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Само силна Украйна може да гарантира стабилност в Европа, допълни Георгиев.
Министърът отбеляза, че се работи по инфраструктура за гарантиране на сигурността в Черноморския регион. “Това за нас е критична зона, гранична с войната, за която се изискват специфични действия”, отбеляза Георгиев. Присъствието на нашите партньори и съюзници от НАТО и ЕС в Черно море е тема, която непрестанно повдигаме, посочи той. В отговор на въпрос министърът уточни, че нашата страна подкрепя започването на преговори за присъединяване към ЕС с Украйна и Молдова.
В отговор на въпрос за Република Северна Македония Георгиев заяви, че за съжаление едно от неприятните свойства на изборите е да валят на повърхността мисли и думи на политиците, от които те вероятно впоследствие се разкайват. Не бива да правим заложници на европейската политика и международните отношения нашите вътрешнополитически предизвикателства, призова той.
“Надявам се, че след като изборите в РСМ преминаха, там страстите ще се уталожат и правителството ще може да се отдаде на своите ясни, поети през 2022 г. ангажименти. България няма никаква промяна в позицията си, нито причина за промяна. Конституцията на РСМ трябва да бъде променена във всички нейни части, българите трябва да бъдат включени, като първа стъпка за започване на преговори”, поясни Георгиев.
Какво още каза външният ни министър вижте във видеото на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

М. Маринов: Активно участие в динамичен подфонд гарантира по-висока втора пенсия
Петролът поскъпва, докато инвеститорите преоценяват перспективите за примирие в Иран*
Продавачите на жилищния пазар в САЩ са с 630 хил. повече от купувачите
Дон Дзъ и изкуството да се сложи край на войната в Иран
„МФГ Инвест“ залага в устава си, че ще разпределя поне 50% от печалбата си като дивидент
Дронове изпепелиха Уст-Луга, капацитетът за износ на петрол от Русия е намалял с 40%
Задържаха трима за наркотици и изборни нарушения в Стражишко
ЦСКА ще подготвя в Австрия отбора за титла през новия сезон
Части от София остават без вода на 27 март заради тестове за налягане
Рецепта за кюфтета с картофи и доматен сос на фурна
Левски вече има и мексикански национал
Мачовете по телевизията днес, 26 март
Сашко Димитров обеща доминация срещу Соломоновите острови
ЦСКА вече е тесен за Лапоухов
Левски чака пачки от Ботуша! Обявиха Майкон за феномен
ЦСКА ще атакува титлата от Австрия
8 храни и напитки с диуретичен ефект
Нумерологична прогноза за 26 март
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
Мачовете по ТВ днес (26 март)
Без ток във Варна на 26 март 2026
26 март е Световният ден за осведомяване на хората относно епилепсията
Днес отбелязваме Деня на Тракия
Времето във Варна на 26 март 2026
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната