Управителният съвет на Българския фармацевтичен съюз (БФС) излезе с остро становище срещу проект на Закона за държавния бюджет за 2026 г., в който се предвижда връщането на задължителното използване на софтуер за управление на продажбите в търговски обект (СУПТО) за всички аптеки от 1 януари 2026 г.
В позиция, адресирана до министър-председателя Росен Желязков и Националния съвет за тристранно сътрудничество, от съсловната организация предупреждават, че подобна мярка е „невъзможна от практическа страна“ и ще доведе до „невиждана национална здравна криза“.
Предвидената промяна е заложена в §18 от преходните и заключителни разпоредби на законопроекта, който изменя чл. 118 от Закона за ДДС. Според текста, аптеките ще трябва да внедрят и регистрират в Националната агенция за приходите (НАП) такъв софтуер в срок до началото на 2026 г.
От БФС подчертават, че аптеките в страната вече използват специализирани и технически сложни софтуерни системи, които са задължителни по силата на Закона за здравното осигуряване и Закона за здравето. Тези системи са интегрирани в реално време с ключови държавни и европейски регистри, включително Националната здравноинформационна система, информационната система на НЗОК, системата за проследяване на лекарствата от Позитивния списък (СЕСПА) и Националния регистър за верификация на лекарствата.
„Подобни сложни системи има реална опасност да не бъдат регистрирани в НАП в определения срок“, се казва в становището. От съюза припомнят, че през 2018 г. Министерството на финансите многократно удължи сроковете за регистрация на СУПТО, преди в крайна сметка да се откаже от задължителното изискване поради комплексни причини.
Според фармацевтите, ако изискването бъде прието, то ще постави аптеките в невъзможност да извършват дейността си.
„От 1 януари 2026 г. пациентите няма да имат достъп до лекарствени продукти“, алармират от БФС. Допълнително предизвикателство към същата дата е необходимостта софтуерите да бъдат настроени за работа с две валути – лев и евро, което само по себе си е огромен технически ангажимент.
От съсловната организация считат, че проектът създава необоснована финансова и административна тежест, без да е съобразен със спецификата на дейността. Те обвиняват вносителите, че не са провели консултации със заинтересованите страни.
В заключение, УС на БФС заявява, че „категорично се противопоставя на целенасочения срив на системата на лекарствоснабдяването“ и призовава Министерския съвет да отхвърли §18 от законопроекта. Фармацевтите обявяват пълна протестна готовност за защита на правата на пациентите и съсловието, ако промените бъдат приети.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Big Tech обединява усилия срещу бъдещи кибератаки с изкуствен интелект
Ще се стигне ли до оттегляне на външни инвеститори в американски дълг?
Правителството възложи финансова инспекция на НДК за периода 2024-2026 г.
Лихвите по кредитите за бизнеса и потребителските заеми се увеличават през юли
Трима представители на Фед изразиха загриженост за инфлацията в САЩ
Европейските фондови борси са в отстъпление на фона на разпродажби във Франция
Късна емисия
Рецепта за здравословен паста огретен
Созопол отново е сцена на българската култура с празниците на изкуствата "Аполония"
Тръмп: Путин няма да атакува държава от НАТО
НА ЖИВО: ЦСКА – ОФИ Крит 0:1
Феновете на ЦСКА загряха за ОФИ с „червен“ любимец
Страхотни сблъсъци между колоси в Шампионската лига
Официално! Тотнъм с голям трансфер
Важна новина за феновете на Левски
Гришо ще играе в основната схема на US Open
Дневен хороскоп за 28 август, петък
Задължителни ястия за Секновение на 29 август
Високопротеинови пилешки такос
Никнене на зъби при бебета: симптоми и как да облекчим дискомфорта
Поверия за Секновение – 29 август
Пилешко с лимон и чесън със спагети от тиквички
Стимулирането на блуждаещия нерв превръща ученето в трайно
Черницата подкрепя чревното здраве
Как да се предпазим от антракс, когато огнището е вече факт?
Аглутинация на сперматозоидите – защо се слепват и кога това пречи на зачатието?
Болничната асоциация поиска спешна среща със здравното министерство заради недостига на кръв
Може ли липсата на секс да се отрази на здравето?
Гордън Браун с тревожна прогноза: Европа не е била толкова близо до Трета световна война от 60-те
Президентската битка се заплита: Кой може да стигне до балотаж?
Туристи изчакват края на работния ден на спасителите, за да пренебрегнат забраната за къпане в морето
Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет
Президентският вот наближава: Кои са обявените кандидати
Една трета от директорите в публичните дружествата у нас трябва да са жени