Преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров е на мнение, че няма конституционна пречка и президентът Илияна Йотова може да назначи Андрей Гюров за служебен премиер. Проф. Киров подчерта, че подуправителят на БНБ все още е в неплатен отпуск и е отстранен от осъществяване на функциите си с решение на Управителния съвет на БНБ от 2024 г.
“Има висящ спор във Върховния административен съд, свързан с обжалване на това решение. В решението на УС пише, че Гюров не се е освободил от участието си в търговско дружество и че не е поискал разрешение да участва в ръководствата на НПО-та. Целта на това, което е трябвало да направи Гюров, е да заяви, че не е в конфликт на интереси. Това на две неща, които той е пропуснал. Далеч съм от мисълта, че той има нещо, което иска да скрие, просто е пропуснал”, обясни преподавателят пред Nova news.
По повод думите на Мария Филипова през 2025 година, че тя е държавен служител и не разбира от политика проф. Киров каза, че точно в това си качество тя трябва да изпълнява задълженията си аполитично.
Експертът е на мнение, че има само един човек, който “може да влезе с летящ старт” на поста и това е Димитър Главчев. Той, по думите на Киров, би се справил бързо в ситуацията.
Консултациите с президента
По повод консултации на президента Йотова с парламентарните групи, които започват от утре, преподавателят каза, че в тези разговори вече може да се коментират конкретни личности, които да са част от служебния кабинет.
Но стои и другият въпрос – служебният премиер трябва да представи на президента своите министри. Проф. Киров обясни още, че след като се проведат консултациите, Йотова ще трябва да посочи кой от петимата, съгласили се да заемат поста служебен премиер, ще бъде назначен от нея. Оттам нататък служебният министър-председател ще трябва да представи през президента проектосъстав на служебния кабинет. Йотова ще трябва да назначи кабинета и да определи дата, в двумесечен срок, за провеждането на нови избори.
Проф. Киров е на мнение, че ни предстоят избори след Великден.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
OpenAI е завършила вторична продажба на акции за около 7 млрд. долара
Meta и TikTok не успяха да спрат хиляди дела, свързани със зависимостта от социалните мрежи
Петролът поскъпва, нови искания на Тръмп помрачават перспективите за Ормузкия проток*
Nvidia си партнира с гиганти от Wall Street, за да набере 500 млрд. долара за AI инфраструктура
Русия развива своя аналог на Starlink по-бързо от плана, Киев и Запорожие отново горят*
Тръмп неволно подпомага възхода на възобновяема енергия
4 китайски зодии подреждат живота си на 12 август 2026 г.
България спешно да си партнира с Украйна за ПВО и дронове, призовават експерти
Водна криза в Свищовско наложи обявяването на бедствено положение
БАБХ забранява придвижването на овце и кози до храмовете за Голяма Богородица
Дъглас Луис остава в Ювентус
Интер взима национал на Англия
Защитник на Сампдория подписа с Ботев Враца
Тръмп защити Инфантино: ФИФА ще направи „ужасна грешка“, ако го смени
Левски с нов трансфер, взе вратар
Трансферен удар в Разград. Лудогорец продава звездата си във Франция за милиони
Трите нови метростанции по Линия 3 отварят за пътници след 12:00 ч. на 14 август
5 домашни маски срещу бръчки
Емоционално заразяване: Как да не поемате чуждото напрежение в разговори
Погача за Голяма Богородица
Постно свинско филе със зеленчуци за отслабване
Нумерологична прогноза за 11 август
Защо се подуваме преди цикъл?
Безплатни УНГ прегледи с ендоскопска диагностика във Варна
Как горещото време влияе на хората с хроничен синузит?
Кога аналгетиците започват да поддържат хронично главоболие?
FDA одобри революционен медикамент срещу нарколепсия
Защо продължителното пътуване влошава хроничната тазова болка при мъжете?
Корабът на „Грийнпийс“ Arctic Sunrise в акция срещу руския сенчест флот
На тази дата: Преди 149 години Шипка устоява в решителното сражение от отбраната на прохода
България започна с успех участието си на Европейското по водна топка за мъже до 20 години
Виц на деня - 11 август
Хороскоп за 12 август 2026
Ясен Петров каза защо Спартак (Варна) падна в Пловдив